Híradó.hu
Gyártmánymúzeummal állítanak emléket az egykori Csepel Autógyárnak és az ott készített járműveknek Szigetszentmiklóson. A kiállítás vasárnaptól látogatható.
Az egykori Csepel Autógyár területén létrehozott muzeális intézményben gépjárműveket, alkatrészeket, fényképeket és dokumentumokat láthat a közönség.
Lázár Gergő, az ipartörténeti jelentőséggel is bíró gyűjtemény szakmai hátterét és kezelését biztosító Városi Könyvtár és Közösségi Ház vezetője az MTI-nek elmondta: a gyártmánymúzeum egy 700 négyzetméteres hangárban kapott helyet, leglátványosabb darabja az a hat teherautó, amely az itt készült járművek teljes spektrumáról áttekintést ad az 1950-es évektől az 1980-as évek végéig.
De találkozhatnak a látogatók sebváltókkal, motorokkal, kardántengelyekkel és hozzájuk kapcsolódó részletes műszaki leírásokkal, fotókkal, valamint az autógyárral kapcsolatos könyvekkel, kiadványokkal, köztük az egykori üzemi lap bekötött példányaival.
Lázár Gergő felidézte: Szigetszentmiklós és Szigethalom határában már az 1920-as évek végétől működött üzem, de akkor repülőgépeket, -alkatrészeket gyártottak, a második világháború alatt elsődlegesen katonai repülőket. 1944 áprilisában öt hullámban bombázták a gyár területét, szinte földig rombolták és teljesen leállt a termelés. Az üzem sorsa egy ideig bizonytalan volt, végül 1950-ben indult újra, akkor már gépjárműgyártással, és a nevét is ekkor kapta.

Leghíresebb gyártmányuk a Csepel Autó és annak évtizedek során létrehozott verziói voltak, de készültek itt autóbuszalvázak és járműfőegységek is. “Termékeik jó minőségűek voltak és külföldre is eljutottak” – emlékeztetett az intézményvezető.
Az üzem fénykorában, a 70-es évek elején csaknem 10 ezer embernek adott munkát, és ezzel jelentősen hozzájárult Szigetszentmiklós növekedéséhez. “Ennek nyomán kezdődött el a lakótelep-építési program, vele intézmények is létrejöttek, de az autógyárnak saját művelődési háza is volt.”

Az üzem 1992-ben zárt be véglegesen, és az ÁTI-Sziget Kft. által működtetett ipari park vette át a helyet. A cég Fejős Mihály vezetésével 2009-ben határozta el, hogy múzeummal kíván tisztelegni a gyáróriás előtt. “Egy hangárépületet jelöltek ki erre a célra, amelyet felújítottak, de autóvázakat, felújítandó járműveket is vásároltak, valamint számos magánemberrel vették fel a kapcsolatot, akik gyakran nemcsak a téma jó ismerői, de különleges relikviák tulajdonosai voltak” – hangsúlyozta Lázár Gergő.
A város életében egykor fontos szerepet betöltő üzemnek emléket állító múzeum létrehozásába az önkormányzat is bekapcsolódott, vállalta az üzemeltetést, a marketingmunkát, valamint tárlatvezetést biztosít, a gyártmánymúzeum megvalósítását pedig a Városi Könyvtár és Közösségi Ház végezte, hiszen – mint Lázár Gergő rámutatott – a városi helytörténeti gyűjtemény nagyon gazdag dokumentációs anyaggal rendelkezik ebben a témában.

Az idei év tesztidőszak lesz, október végéig tartanak nyitva és előre be kell majd jelentkezni, de a létrehozók bíznak a további fejlődésben és folyamatosan gyarapítják majd a gyűjteményt – tette hozzá Lázár Gergő.
Forrás: Híradó.hu
“Lázár Gergő felidézte: Szigetszentmiklós és Szigethalom határában már az 1920-as évek végétől működött üzem, de akkor repülőgépeket, -alkatrészeket gyártottak”
.
Hogyne, hogyne!
Szilágyi-telep, később Horthy-liget (népiesen Kecske-telep) a húszas évek végén már híres volt a repülőgép gyártásáról!
Ezen felbuzdulva ’40-es évek elején megépített Dunai Repülőgépgyár már szilárd alapokon és hagyományokon nyugodott! 😛 😀
A szerződés 560 darab Messerschmitt Me-210-es kétmotoros romboló, 480 darab Me-109-es vadász és 4298 darab BD-605-ös motor legyártására szólt, amelyekből 2:1 arányban részesedett volna a német Luftwaffe és a Magyar Királyi Légierő. A motorok nagy száma nem volt véletlen, akkoriban a harci repülőgépek erőforrásainak élettartama alig néhány tucat óra volt. Különösen a vadászgépek motorja használódott el nagyon gyorsan az intenzív igénybevétel miatt.
Manapság elképzelhetetlen gyorsasággal és szervezettséggel indult a munka. 1941. június 21-én megalakult a Dunai Repülőgépgyár Rt, augusztustól megkezdődött a hangárok és a többi szükséges létesítmény építése az akkor Horthy-ligetnek nevezett területen.
Alig több, mint egy év múlva megkezdte működését a DR Rt, és 1942. december 21-én elkészült az első Me-210-es. 1943 áprilisától már a DB-605-ösök is Csepelen készülnek, és a cég a gyártás mellett párhuzamosan végezte egy sor más típus nagyjavítását is.
A bombázások megkezdéséig a DR Rt 270 Me-210-est készített, amelyek közül 160 került a Magyar Királyi Légierő állományába, a többit a Luftwaffe kapta meg.
http://jets.hu/news?id=194 Katonai repülőgépek > A haditechnika emlékei > PG-s történetek 3. rész
Nem sértődnek meg a szigethalmiak, ha a Csepel Autó területét Szigetszentmiklóshoz csatolják?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.
A “fekete autó” azért biztos ami biztos, lesben áll a főbejáratnál is.
Miért sértődnének meg a szigethalmiak, ha a CS.A. volt területét Miklóshoz csatolnák?!
Majd rendeznek egy a mai Normafa sorsát eldöntő népszavazáshoz hasonlót, Hasonló feltételekkel!
“A referendum tehát nem volt érvényes, hiszen a lakosok fele sem ment el szavazni. A polgármester azonban már korábban kijelentette: függetlenül attól, hogy hányan mennek el, magukra nézve kötelezőnek tekintik az eredményt.”
.
Az érvénytelen eredményt?!
Nesze neked demokrácia maradéka! 😀 😛
Aki nem szavaz, nincs véleménye. A polgárok szavaztak, Normafát rendbe teszik, ez a lényeg.
Tényleg, mi újság Miklóson?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.