A The New York Times cenzúrázta Kertész Imrét

Válasz.hu

A The New York Times cenzúrázta Kertész Imrét

Nem a magyarországi közállapotok szidalmazását kapták tőle, ezért nem jelentették meg a vele készült interjút – mondja a vezető amerikai lapról Kertész Imre.

Mindig érdeklődve olvasom a Szombatot, a magyar zsidóság legfontosabb közéleti-kulturális lapját. A cikkek néha vitára ingerelnek, de hát ez minden jó újság fontos ismertetőjele. A legfrissebb, novemberi számban a The Hungarian Quarterly című, angol nyelvű folyóiratban megjelent interjú magyar fordítását közlik. Kertész elgondolkodtató dolgokat mond a kultúra Auschwitz utáni felbomlásáról, a „holokauszt-irodalom” létéről vagy nemlétéről. Érezhető csodálkozással emlegeti, hogy egy baloldali magyar értelmiségi (nevet nem említ), aki a „totalitárius” Kádár-rendszer szolgálatában dolgozott, megkritizálta őt, amiért 2009 februárjában Berlinben elment meghallgatni az akkor még ellenzéki politikus Orbán Viktort.

A Thomas Cooper által készített jegyzett szöveg legérdekesebb része egy meg nem jelent interjúról szól. Mivel a beszélgetés még nincs fent, a szóbanforgó részt bemásoltam. Kertész Imre így emlékezik:

Múlt nyáron felkeresett a The New York Times egyik riportere, hogy interjút készítsen velem. Megkérdezte, hogy mi a véleményem a magyarországi helyzetről. Azt válaszoltam, hogy a helyzet kielégítő, remekül érzem magam, mire meglepődött. Úgy tűnt, az a benyomása, hogy megfélemlítve érzem magam a politikai hangulat miatt. Azután megkérdezte, hogy miért adtam a kéziratokat a német Akadémiának, és amikor elmondtam neki az indokaimat, nos, akkor úgy tűnt, nem tetszik neki a válaszom. Nyilvánvalóan úgy értelmezte ezt a gesztust, mint a Magyarországgal kapcsolatos aggodalmaimnak a kifejeződését, amelyről azonban hangsúlyozottan szó sincs.

Tehát nem szimbolikus gesztusról van szó?

Egyáltalán nem. És a kérdése nem volt őszinte. Azt gondolta, hogy majd hangot adok az ellenérzéseimnek Magyarországgal szemben vagy valami ilyesmi. És nem tettem. Azzal a céllal érkezhetett, hogy rávegyen, mondjam azt, hogy Magyarországon ma diktatúra van, ami nem igaz. Szándéka csupán azt jelzi, hogy halvány sejtelme sincs arról, hogy mi az a diktatúra. Ha az ember szabadon írhat és véleményt nyilváníthat, nyíltan kifejezheti az ellenvéleményét és szabadon utazhat, akkor egyszerűen képtelenség diktatúráról beszélni. Ezt aztán meg is mondtam neki. Nem vagyok mindennel teljes mértékben elégedett, ami Magyarországon történik, mint ahogy nem is voltam soha, de abban bizonyos vagyok, hogy Magyarországon diktatúra lenne, nem több mint ideológia és felelőtlen beszéd. Az interjú végül sohasem jelent meg. Erre az egyik baráton nagyon helyesen azt mondta, hogy ez egyfajta cenzúra, mert ha olyan választ kapnak, amelyre nem számítnak, akkor azt egyszerűen nem teszik közé.

Mindez nem jobboldali örömködés, merthogy Kertész elfogadta a Szent István Rend kitüntetést a magyar kormányzattól, ezért ő a miénk és ugyemegmondtuk, hogy a gaz liberálmédia miként manipulál. Speciel én néha bántónak éreztem, amit Kertész Imre nyilatkozott az elmúlt években Magyarországról. Viszont ilyenkor mindig visszaemlékeztem a Sorstalanság olvasását követő szinte szó szerint lélegzetelállító döbbenetemre, s ez mindig segített megérteni, hogy Kertész mit és miért mond.

Azért mellbevágó ez a történet, mert úgy látszik: a megérteni vágyás képessége ún. mértékadó lapoknál hiánycikk lett. Van valami mélyen elgondolkodtató abban, hogy a véleményszabadságot állítólag mindenek fölé helyező nyugati médiavilág egyik vezető újságja egyszerűen nem jelentet meg egy Nobel-díjas íróval készült interjút, mert nem azt hallják tőle, amit hallani akarnak.

Forrás: Válasz.hu

12 hozzászólás “A The New York Times cenzúrázta Kertész Imrét” bejegyzésre

  1. bonifác szerint:

    Drága Elvtársak! Itt a szívszorító példa, hogy a leghűségesebb szolgálókat is hogyan
    dobják az amik azt,aki nem azt mondja, amit hallani szeretnének. Akár meg is ölik:
    Bin Laden, Kadhafi. (Addig csókolgatták őket, amíg szolgálták őket) ) Mi sem számíthatunk
    másra. Tüntessetek! Dől a lé! Utána a káosz…

  2. felix szerint:

    Bonifác.
    Olvastam én véleményeket Kertészről a mikor még nem volt a tietek.

  3. felix szerint:

    Szerintem azért még mindig Amerikában kedvezőbb a reakció.

  4. nagyapó szerint:

    1/2eszű1/2x! Néha tudja, hogy kiről írogat? Vagy mindegy, hogy Imre, Andor, vagy Ákos?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.

  5. felix szerint:

    szemétláda!
    Most zavarba hoztál, mert valóban nem tudom, hogy a reakciónak Imre Andor vagy Ákos e a keresztneve.
    Már megint hülyének bizonyultál.
    Tudod mind a ketten nem tetszőt “szóltak”
    Na de nem magyarázom, mert neked felesleges. Sajnos agyilag már rég nem vagy a toppon.

  6. bonifác szerint:

    Én rendkívül elítélem Kertész régebbi írásait .Nem is nagyon hiszem az igazi pálfordulást.
    De a “holokausztbohóc ” gondolkodásra késztet. Lehet, hogy belát a kulisszák mögé?
    Esetleg vénségére meggondolta magát? De nem ezért írtam. Hanem azért, hogy milyen
    lazán ejtik azt, akire nem számíthatnak.Nagy kedvencem Faludi György, nem volt hajlandó
    eléggé elitélni a magyar antiszemitizmust, ezért a lakását is visszavette a “liberális” Demszky.
    Eladta a könyveit, hogy függetlenségét megtarthassa.Nálam etalon Radnóti, Faludi magyarsága. És a becstelenség etalonjai az MSZP EU képviselői.

  7. ebihal szerint:

    Magánügy!

  8. Gordon szerint:

    Az a baj a felixekkel és a hozzá csapódott szélsőjobbosokkal, hogy csak “enyém – tied” felállásban tudnak gondolkozni.
    Ez a “gondolkozás” és folyamatos igazodási kényszer annyira leköti őket (1984), hogy másra már nem is nagyon jut energiájuk.

    A fenti cikkel kapcsolatban: ha ez valóban így történt az vizsgálat után kiállt. Ilyen mérhetetlenül arrogáns cenzúrát folytató sajtómunkások ne dumáljanak arról, hogy Magyarországon “diktatúra” van. Mert legfeljebb nekik dirigálnak azok, akik vélhetően külföldről pénzelik őket. Az meg nem országos diktatúra, hanem az ő egyéni szocialista(?) problémájuk.

  9. felix szerint:

    Igazad van Gordon.
    MI még tudunk tiedben is gondolkodni, ezért nem vesszük el a másét. S boltját se földjét se vállalkozását.
    Ideje lenne nektek is megtanulni.

  10. felix szerint:

    Gordon!
    Hála Istennek nem mindenki gondolkodik a “mienkben” ezért a saját munkájából él.

Itt lehet hozzászólni !