Csepel.hu
A Szent Imre téren található fák egy része elkorhadt, balesetveszélyes, esztétikailag kifogásolható, ezért kivágásuk indokolt – áll a Budapest Főváros Kormányhivatalának Építésügyi és Örökségvédelmi hivatalának szakértői jelentésében, amelyet elküldtek a csepeli önkormányzatnak.
A kivágott fák helyére a korábbihoz képest jóval több új facsemetét ültetnek. A Szent Imre tér felújítása, szépítése a Csepel déli lakóközpontja rehabilitációjának része, amelyet az Európai Unió támogat.
Werner Péter, a Csepeli Városgazda Zrt. vezérigazgatója elmondta: a szakértői jelentésből is megállapítható, hogy a parkrész faállománya rossz állapotú. A viszonylag nagy gyepfelületen csonkolt, formátlan nyárfák állnak, az utakat szegélyező fák nem alkotnak egységes fasort. A nyárfákat láthatólag előfásítási céllal ültették még korábban, az értékesebb fákkal történő utófásítás azonban időközben elmaradt. Az előfásítás állománya elöregedett, balesetveszélyes. Nem kockáztatható meg, hogy a téren játszó gyerekek vagy bárki más életveszélyes balesetnek legyenek kitéve egy viharban kidőlő fa miatt.
Elöregedett, balesetveszélyes fák
Annak érdekében, hogy egészséges, esztétikus fákat ültessenek, jelentős mennyiségű elöregedett, balesetveszélyes nyárfát, csonkolt, tőről kihajtott ostorfát kell kivágni. A parkfelújítás növénytelepítési koncepcióját a tér átláthatóságának biztosítása teszi szükségessé. A fatelepítést a burkolat kiosztásához igazodó fasorvezetés, a nyugalmas, nagyvonalúan kezelt növényfelületek jellemzik. A fasorok lombhullató fák, míg a néhány sövényt lombhullató és örökzöld lomblevelű növények alkotják majd.
A fák kivágásához az engedélyt a Budapest Főváros Kormányhivatala I. Kerületi Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala Örökségvédelmi Osztály a rekonstrukció munkáihoz kapcsolódó fakivágási engedélyt BP-1D/001/3866-2/2013 ügyiratszámú határozatában megadta. A növényállomány a park teljes területén megújul. A parkfelújítást és a faállomány felújítását még a korábbi, MSZP-s vezetésű önkormányzat terveztette meg 2009-ben. A tervekben az egészséges és biztonságos állapotot előíró követelményeket valamint a tűzvédelmi előírásokat vették figyelembe. A tervekre akkor 160 millió forintot fizettek ki, de a felújításra nem volt pénz. A tervezési költségeket, ami a teljes felújítás árának több mint harmadát teszi ki, a jelenlegi önkormányzat horribilis összegnek tartja. Jelenleg nagyságrendekkel olcsóbban készülnek a hasonló fejlesztési tervek.
Forrás: Csepel.hu