Kulcsnak nem a lábtörlő alatt a helye, de a sok lakat is feltűnést kelthet

Csak semmi pánik, ha jön a tolvaj!

Csepel.hu

Kulcsnak nem a lábtörlő alatt a helye

Nyáron főleg a fürdőhelyeken elkövetett lopások száma nő meg; a családi házakba és a panellakásokba körülbelül ugyanannyiszor törnek be ilyenkor, mint az év más időszakában.

A lábtörlő alá rejtett lakáskulcsról néhányan még mindig azt feltételezik, hogy holtbiztos helyet találtak a behatolás ellen; a túlzott lakásvédelem ugyanakkor felkelti a rossz szándékúak érdeklődését, mert az járhat a fejükben: vajon miféle kincseket őriznek a házban? Megkérdeztünk néhány korábban pórul járt csepeli lakost, milyen tanácsokat adnának, hogy nagyobb eséllyel elkerülhessük a kellemetlenségeket.

M. Zoltánné Temesvár utcai családi házába tavaly ősszel settenkedett be egy fiatal férfi késő este. Az asszony már aludt, a bejárati ajtót pedig nem zárta kulcsra. A tolvaj észrevétlenül besurrant, és egy laptopot vitt magával. Az asszony a keresgélés zajára ébredt fel, de a betörő addigra elmenekült. Keze nyoma még most is látszik a bejárati ajtónál, a belső falon, amint a villanykapcsolót próbálta kitapogatni. A tolvajt egy másik betörése alkalmával később elfogták a rendőrök, de a laptop nem lett meg.

„Azóta minden alkalommal kulcsra zárom be az ajtót. Még most is borsódzik a hátam, hogy mi lett volna, ha álmomban fejbe vág… Utóbb kiderült, hogy egy vézna fiatalember volt a tettes, aki megrettent, amikor felébredtem. A sodrófát mindenesetre olyan helyen tartom, hogy bármikor a kezem ügyében legyen” – meséli M. Zoltánné.

Nem egészen egy éve történt az az eset, amikor a Mars utca egyik lakásában élő asszony nyakából kitépték a láncát. A tolvaj kileste, hogy az idős nő kilépett a házból, majd egyből nekiesett. De nem jutott messzire a zsákmányával, mert egy ott lakó rendőr felfigyelt a segélykiáltásra, és perceken belül elfogta a tettest.

„Azt tanácsolom másnak is, hogy kiabáljanak és kérjenek segítséget, ha megtámadják” – magyarázza az idős nő. – A rendőr lakótársam is megdicsért, hogy volt lélekjelenlétem: a tolvaj megijedt a kiabálásomtól, amivel egyúttal a szomszédokat is riasztottam, akik a gazember után eredtek. Nem szabad pánikba esni! Most már arra is vigyázok, hogy ne hordjak drága nyakláncot feltűnő módon. Ha pedig felcsengetnek hozzám, előbb kinézek az ablakon, hogy ki keres. Vagy megkérem a szomszédot, hogy kérdezze meg az illetőt, mi járatban van, ha esetleg nem találnak otthon.”

Ne a lábtörlő alá!

A rablások, betörések számát úgy csökkenthetjük a nyári időszakban, ha néhány dologra különösen odafigyelünk – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata. A vakációzó gyerekek, fiatalok nagyobb veszélynek vannak kitéve, ha az utcán feltűnően drága mobilkészüléket, médialejátszó eszközt használnak. A kérkedésnek az lehet a vége, hogy rossz szándékú idegenek erőszakkal elveszik tőlük az értékeket.

A betörések kivédésére manapság már jobban odafigyelnek az emberek, de olykor még mindig beleesnek a régi hibákba. Ilyen például az, hogy egyesek a lakáskulcsot a lábtörlő alatt tartják, vagy az ablakpárkányra helyezik. Vagyis tálcán kínálják a lehetőséget, hogy a betörő gondtalanul besétáljon a lakásba… Visszatérő intelem, hogy jelentős mennyiségű készpénzt és értékes ékszereket nem szabad otthon tartani. Huzamosabb távollét esetén érdemes megkérni egy szomszédot, hogy rendszeresen ürítse ki a postaládát, nézzen körül a lakásban, húzza le és fel a redőnyöket bizonyos időközönként. Az udvaron érdemes rendet tartani, és ne legyenek szemet szúró, értékes tárgyak szanaszét. Egy elektromos készülék csábítja a tolvajokat, egy magára hagyott létra szinte azt sugallja, hogy ezen keresztül lehet felmászni az ablakba. Jó szolgálatot tesz egy mozgásérzékelő vagy riasztóberendezés. Egy több lakattal lezárt, feltűnően túlbiztosított épület ugyanakkor azt a benyomást keltheti, hogy bizonyára komoly vagyonokat őriznek a falak mögött.

Nyáron a strandokon és a fürdőhelyeken emelkedik meg számottevőbben a bűncselekmények száma. A tolvajok gyakorlatilag mindent visznek, ami kézben vihető. A lopások nagy része őrizetlenül hagyott értékekre, öltözőben felejtett személyes tárgyakra, személygépjármű utasterében maradt táskákra, laptopokra irányul.

Főleg nappal

Az elmúlt évben átlagosan 19 percenként törtek fel egy lakást. A tévhittel szemben azonban nem éjjel, hanem 10 és 15 óra között „dolgoznak” a betörők, amikor a legnagyobb esélye van annak, hogy senki sem tartózkodik otthon. Az utóbbi időben is felröppentek olyan hírek, miszerint a kiszemelt lakásokat valamilyen jelzéssel jelölik meg a betörők – például a csengőre rajzolt karika azt jelenti, hogy a lakás üres, míg a v betű azt, hogy otthon vannak – , de ezek csak városi legendának bizonyultak a rendőrség vizsgálata szerint.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !