Félórás animációs film készült a csatáról
Origo
Wagner Sándor: Dugovics Titusz önfeláldozása.
II. Mehmed szultán nem egyszerűen kudarcot vallott Nándorfehérvár ostrománál 1456. július 22-én, hanem nagy vereséget is szenvedett hadaival. Az ostrom és a csata kimenetele minden várakozást fölülmúlt: a török szultán évek óta tartó sikersorozatát egy belső feszültségektől gyötört Magyarország csapatai törték meg.
A siker pedig nem csupán egy vár megtartását eredményezte, hanem hét évtizedre megállította a török terjeszkedését déli határainkon.
Lendületben a török
Az oszmán birodalom hadereje 1402-ben Ankara mellett szenvedte el legnagyobb vereségét, Bajazid szultánt ketrecbe zárva vitték Timur Lenk, a mongolok vezére elé. A török terjeszkedés a csatavesztésnek köszönhetően leállt, a Balkánon korábban meghódított országok átmenetileg visszanyerték szabadságukat. Bajazid utódainak, I. Mehmednek és II. Murádnak azonban sikerült stabilizálniuk a birodalom helyzetét, így a 15. század közepén már a hódítást is újrakezdhették.
Konstantinápolyból Isztambul
Az 1451-ben mindössze 19 évesen már másodszor a szultáni trónra lépő II. Mehmed nagy ambícióktól fűtve kezdte meg uralkodását. Terve az volt, hogy meghódítja a Bizánci Birodalom székhelyét, Konstantinápolyt. A keresztény világ általános meglepetésére és rémületére 1453. május 29-án el is foglalta az addig ostrommal soha meg nem tört várost. Bizánc ezeréves története ezzel véget ért, Mehmed pedig az új, immáron Isztambulnak nevezett városba tette át a szultáni udvar székhelyét. Konstantinápoly meghódítását követően a török sorra hódoltatta a Balkánon szabadságukat még őrző kisebb államokat, köztük 1454-ben Szerbiát. Az 1450-es években a török veszedelem így ismét Magyarország déli határainál állt.
Válságban volt Magyarország
A kiújuló és minden korábbinál erősebb török veszedelem olyan időszakban jelentkezett, amikor Magyarországot viszályok és rendezetlen belső viszonyok gyengítették. A trónon a még kiskorú, 1453-ban mindössze tizenhárom éves V. László ült, aki uralkodása során először csak 1455-ben látogatott el országába, 1452-ig fogságban volt. Fogsága idején a törökök ellen nagy sikereket elérő hadvezér, Hunyadi János kormányzóként irányította az országot, ettől a tisztségétől azonban a király kiszabadulása után meg kellett válnia.
Veszekedő magyarok
Hunyadi befolyása az ország főkapitányaként továbbra is jelentős maradt, hiszen ő ellenőrizhette a királyi pénzügyeket és a királyi várakat is. Kivételes helyzete és nagy hatalma azonban sokaknak nem tetszett, így a Garai-Cillei családok hamarosan ligába tömörültek azzal a céllal, hogy korlátozzák Hunyadi befolyását. Az egymással szemben álló felek között a nándorfehérvári csatáig nyílt harc nem bontakozott ki, amiben az is szerepet játszott, hogy a II. Mehmed trónra lépésével kiújuló török veszély idején a már többször bizonyított Hunyadi János tűnt az egyetlen lehetséges megoldásnak.
A pápa elrendelte a déli harangozás bevezetését
II. Mehmed hódításai alapján érzékelhető volt, hogy hamarosan Magyarország következik a sorban. Konstantinápoly bukása után különösen a pápa aggódott a török várható támadása miatt, hiszen úgy tűnt, a megosztott Magyarország nem lesz képes ellenállni a korszerű török hadseregnek. III. Calixtus pápa (1455-1458) ezért keresztes háborút hirdetett, és az európai fejedelmekhez fordult segítségért. Ez utóbbi intézkedése nem sok eredményt hozott, a keresztes hadjárat iránt azonban sikerült némi érdeklődést kelteni. Jelentős keresztes sereg gyülekezett Bécs alatt, ám ez a sereg végül nem jutott el Nándorfehérvárig. A pápa 1456 júniusában még egy bullát is kiadott, amiben elrendelte a déli harangszót annak érdekében, hogy mindenkit emlékeztessen a török ellen harcolókat támogató imára.
Széthúzott az ország
A fenyegetett Magyarország egyedül maradt a bajban, és megosztottsága miatt még belső erőforrásait sem tudta megfelelően mozgósítani. A rendek belső vitái nem tették lehetővé a védelem hatékony megszervezését: az 1456 áprilisában befejeződött országgyűlés csak augusztus elejére hívta fegyverbe a rendi hadsereget. Noha ekkor már tudható volt, hogy II. Mehmed Nándorfehérvár ellen készül, sem a főúri, sem a főpapi bandériumok nem siettek a vár segítségére.
Voltak, akik felismerték a bajt
Egyedül Hunyadi János főkapitány tett megfelelő előkészületeket: Szegedre tízezer főnyi sereget gyűjtött, a nándorfehérvári várba pedig sógora, Szilágyi Mihály kapitány segítségével 7000 főnyi őrséget küldött, és tartalékokat halmozott föl. Hunyadin kívül az országban Kapisztrán Szent János rendelkezett jelentősebb haderővel: a ferences szerzetes a pápa felszólítására közel 30 ezer keresztest toborzott a közvetlenül fenyegetett déli országrészen. Serege zömében kiképzelten parasztokból állt, így harcértékét eleinte sokan kétségbe vonták.
Az ország kulcsa
A török szultán és csapatai június legvégén értek az 1426 óta magyar fennhatóság alatt álló Nándorfehérvár – a mai Belgrád – falai alá. A vár a Duna és a Száva összefolyásánál helyezkedett el, szerepe pedig a déli határ legerősebb váraként kulcsfontosságú volt a még Zsigmond király idején kialakított végvárrendszer fönntartásában. A vár, noha jelentős erődítés volt, nem volt megfelelően előkészítve a török hadsereg korszerű ostromágyúira, magas tornyai és viszonylag vékony falai még a hadviselés korábbi szakaszában épültek.
Nem tudjuk, siker esetén merre folytatta volna II. Mehmed az útját. Vélhetően a Duna mentén haladt volna északra, hiszen a 16. századi jelentős török hadjáratok döntő többsége is ezen az úton haladt, mivel a nagy létszámú török hadseregnek sok ivóvízre és jól kiépített útra volt szüksége, továbbá gyakran a Dunán szállították az ostromágyúkat és más felszereléseket. Ennek a hadiútnak a használata pedig csak akkor volt lehetséges, ha nem hagynak maguk mögött olyan erődítést, mint Nándorfehérvár. A vár tehát valóban „Magyarország kulcsa” volt.
Harc a Dunán
A szultán haderejét a korabeli krónikák 150 ezer főre becsülték, bár ez valószínűleg túlzás. A pontos létszám nem ismeretes, ám az biztos, hogy a török többszörös túlerőben volt a magyar seregekhez képest. II. Mehmed a vártól délre, a Száva és a Duna közötti területen ütött tábort. Terve az volt, hogy ostromzárat létesít a vár körül, és kifárasztja a védőket. Ennek érdekében a szultán a vártól északra a Dunán hajózárat hozott létre, nehogy vízi úton közelítsék meg a magyar seregek az erődítést. Az ostromzár mellett félelmetes tüzérségével igyekezett annyira elpusztítani a falakat, amennyire csak lehetséges volt.
Eközben Hunyadi és Kapisztrán Nándorfehérvártól északra várakozott seregével, ám a dunai hajózár miatt nem tudott segítséget nyújtani, noha a vár védőinek hamarosan elfogytak a készletei. Hunyadinak ezért nem maradt más választása, mint hogy áttörje a hajózárat, és bejusson a várba. A török Baltoglu admirális vezetésével 200 hajót láncolt össze a folyón, a magyaroknak pedig mindössze egyetlen nagyobb és negyven kisebb vízi járműve volt, amihez a környékbeli szerbek 100 kisebb ladikja társult.
Hibáztak a törökök
Noha a török számbeli fölényben volt, a hajózárat a július 14-én indított támadással mégis sikerült áttörni. Hunyadi hajóit segítette, hogy a folyásiránnyal megegyezően támadtak. A törökök pedig több hibát is elkövettek: egyrészt a hajózár mellett nem védték a partot, amit így Hunyadi a harc elején rögtön nehézlovasokkal szállt meg. Nem számolták fel a vár melletti kisebb kikötőket, így a harc kezdetekor közel negyven hajóval a másik irányból is megtámadták a hajózárat. A török hajóhad így vereséget szenvedett, Hunyadi pedig az erősítéssel bejutott a várba. A keresztesek Zimonytól délre húzódva a Száva egyik szigetén, közvetlenül a várral szemben táboroztak le.
Éjszakai ostrom
A magyar siker ellenére II. Mehmed változatlanul előnyben és jelentős létszámfölényben volt. A szultán még egy héten át nem indított általános rohamot, hanem folytatta a vár lövetését. A török seregben azonban komoly ellátási problémák keletkeztek, ráadásul a pestis is fölütötte a fejét, így július 21-én a szultán az általános roham megindítása mellett döntött, noha egyes történészek szerint ez még korai volt.
Hunyadi az általános rohamot megelőző éjjelen további erősítést vitt a várba, ahol így 20 ezer főre emelkedett a védők száma. A késő délután induló általános roham élén kevésbé képzett török csapatok haladtak, akik ellen Hunyadi még a nehézlovasságot is bevetette. A romos terepen zajló, elkeseredett küzdelemben a török erőfölénye látszott érvényesülni, így éjfél körül – a várat körülölelő várost föladva – már közvetlenül az erődítés falai alatt folyt a harc.
A szultán a török lobogót először kitűző katonájának pasai címet és nagy jutalmat ígért. Hajnalban ezért folyt ádáz harc, és állítólag ekkor történt Dugovics Titusz legendás hőstette is, amikor magával rántotta a török zászlót a várra majdnem kitűző török katonát a mélybe. Ez a hőstett buzdítóan hatott a magyar katonákra, ráadásul megérkezett az újabb erősítés is, így a hősiesen harcoló védők meg tudták tisztítani a várost a törököktől.
A nándorfehérvári csata
Július 22-én reggelre elcsendesült a csatazaj. Noha a védők visszaverték a támadást, az előny már egyértelműen a létszámfölényben lévő támadók oldalán volt a rommá lőtt vár védőivel szemben. Mivel azonban mindkét fél súlyos veszteségeket szenvedett, aznap valószínűleg egyik fél sem kívánta újra elindítani a harcokat. Hunyadi szigorúan megparancsolta, hogy ne indítsanak akciót, Mehmed pedig a magyarok viselkedésétől tette függővé döntéseit.
A nándorfehérvári csata vázlata (Forrás: Wikimedia Commons)
Véletlenül kezdődött
A küzdelem minden vezéri szándék ellenére, tulajdonképpen véletlenül kezdődött újra. A fegyelmezetlen, Hunyadinak nem engedelmeskedő, ám harci vágytól fűtött keresztesek ugyanis először a várból kezdtek kiszivárogni a török sereg balszárnyával szembeni dombra, ahonnét nyilazni kezdték a török könnyűlovasokat. A Száva szigetén táborozó keresztesek közül sokan látták a harc kiújulását, így csónakkal átkeltek, és maguk is beavatkoztak a harcokba. Kapisztrán János maga is átkelt, hogy visszaparancsolja embereit, ám ezt sokan a támadás megindulásaként értelmezték, így a teljes keresztes had átkelt a Száván.
Elszámította magát a szultán
A szultán ekkor követte el a végzetes hibát. Ruméliai lovasait irányította a keresztesek ellen, hogy megsemmisítse a gyengén felszerelt és kiképzett keresztes hadat. Ezzel azonban védtelenül hagyta tüzérségét, Hunyadi pedig látván a hirtelen támadt lehetőséget, maradék nehézlovasságával kitört a várból, és elfoglalta a török állásokat. Az ágyúkat a keresztesekkel harcoló török seregek ellen fordította, majd oldalba támadta a török lovasságot. A váratlan fordulatot látva a védők kiözönlöttek a várból, és nagy vereséget mértek a fordulattól lebénult török seregre.
A törökök nagy része odaveszett
A védők a győztes csata után visszavonultak a várba, a törökök pedig az éjszaka folyamán kiürítették a környéket. Az ütközetben egyébként a katonáit személyesen irányító II. Mehmed is megsérült egy magyar nyílvesszőtől. Amikor magához tért a sérülésből, és látta, hogy serege és tisztjei nagy része odaveszett, öngyilkosságot akart elkövetni. Miután ezt megakadályozták, a fiatal uralkodó teljes visszavonulást rendelt el, és visszatért Konstantinápolyba seregeivel. A törökök veszteségére jellemző, hogy állítólag 140 szekérrel szállították el sebesültjeiket.
A magyar győzelem után ismét veszekedésbe fulladt az ország
A magyar védők nem csupán a várat védték meg, de nagy győzelmet is arattak a török felett. A korábbi, 1440-es ostrom után már másodszor védték meg a várat, a diadal pedig lehetőséget teremtett egy újabb támadó háborúra a török ellen. Hunyadi János azonban az ostrom után kitört pestisjárványban augusztus 11-én elhunyt, majd október 23-án a hetvenéves Kapisztrán János is követte a sírba. A veszedelem elmúltával ráadásul a magyar rendek belső ellentétei is kiújultak. A támadó hadjárat így meghiúsult, a győzelem kínálta közvetlen lehetőségek kihasználatlanok maradtak.
Déli harangszó a nándorfehérvári győzelemért
A győzelem azonban hosszabb távon kedvező következményekkel járt: 1521-ig, Nándorfehérvár elvesztéséig a török nem folytatott komolyabb támadó hadjáratot az ország ellen, a magyarok pedig védelemre rendezkedtek be. A pápa pedig, miután augusztus 6-án hírül vette a nem várt győzelmet, kiegészítette a déli harangszóra vonatkozó bulláját azzal, hogy a déli harangszó alatti imák egyúttal a Nándorfehérvárnál aratott győzelemért szóló hálaadás szavai is legyenek.
Félórás animációs film a csatáról
Július 22-étől teljes hosszában nézhető az E-History – Történelmi Animációs Egyesület filmje Nándorfehérvár 1456-os ostromáról. A látványos film első hét perce itt látható:
A teljes film az egyesület Facebook-oldalán keresztül lesz elérhető, várhatóan kedden 18 órától.
A Történelmi Animációs Egyesület negyedik éve foglalkozik történelmi animációs filmek készítésével. Az egyesület célja, hogy a magyar történelem minden fontos eseményét megelevenítse, közelebb hozza a multimédia környezetben felnövő fiatalok számára is. A magyar történelmi filmek hiányát igyekszik pótolni olyan alternatív animációs technikával, melyben számítógépesjáték-motorokat alkalmaznak, azokat módosítják a látványnak megfelelően.
Az egyesület a mohácsi csata megfilmesítésével kezdte pályafutását, azóta számos múzeum, tudományos intézet digitális tartalomfejlesztésében, oktatási segédanyagok készítésében vett részt, közben a pozsonyi csatától kezdve egészen 1848-49-ig születtek új csatákról filmek. A csapat jelenleg hat állandó, illetve rendszeresen foglalkoztatott munkatársból áll, de folyamatosan bevonnak diákokat, tudományos szakértőket, speciális technikai szakembereket is munkájukba. Az egyesület tervei között szerepel a római-karthágói háború megelevenítése, valamint bemutatnák Buda várának 1686-os dicsőséges visszavételét is.
Forrás: Origo
A Pozsonyi csata jóval “nagyobb kaliberű”, a komplett “Nyugat Európa” vonult fel a magyarság ellen, és kapott akkora verést, szinte otthagyta a fogát a teljes nemesi, papi réteg a részükről.
“A magyar U19-es válogatott komoly, 1-6-os vereséget szenvedett kedden a felcsúti stadionban a portugáloktól a korosztályos Európa-bajnokságon.”
.
Az isten háta mögött, a kert végében!
Vezért a kudarc további stadionok építésére fogja ösztönözni…?! 😛 😀
–
http://hvg.hu/sport/20140722_Nagyon_kikapott_a_magyar_U19es_valogatot
Megint ez a fránya rosszindulat az etánsak részéről (ha a magyarok valahol kikapnak, akkor ők mindig nagyon örülnek).
Persze megint nem tudják, hogy miről beszélnek:
“Az U19-es labdarúgó-Európa-bajnokság évente megrendezésre kerülő labdarúgó bajnokság, melyet az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) rendez 1956 óta 19 évesnél fiatalabb labdarúgók számára. A jelenlegi hivatalos elnevezés 2002 óta használatos. 1984 és 1992 között csupán minden második évben rendezték meg a tornát.
A torna menete jelenleg két szakaszban történik, hasonlóan a többi UEFA bajnoksághoz. A selejtezőkön minden UEFA tag részt vehet, hogy bejusson a nyolc csapatot számláló döntőbe.”
http://hu.wikipedia.org/wiki/U19-es_labdarúgó-Európa-bajnokság
Szerintem az is dicséretes, hogy Európa legjobb nyolc csapata között ott van a magyar.
Olyan válogatottak nem vehetnek részt a tornán, mint például Franciaország, Spanyolország, Anglia, Hollandia, Olaszország korosztályos csapatai. Pedig az ő labdarúgásuk valamivel erősebb és ez még jó darabig így is lesz.
Gordon, rossz hírem van. Nem vagyunk a 8 legjobb csapat között. Csak azért vehet részt a magyar csapat, mert Magyarország a rendező. Egyébként nem jutottunk volna ki, mint ahogy 2008 óta egyetlen alkalommal sem jutottunk ki.
Zordon!
Miért nem engeded örülni?
Rendszeresen veri át magár és boldog, ha sikerül.
Animáció az 1456-os nándorfehérvári diadalról:
“Az államtitkár kiemelte: ez a diadal jelzi, hogy egy szuverén, egységes Magyarország olyan erőssé válik, hogy óriási hadakat is megállíthat. Nándorfehérvár és az 1956-os forradalom is példa arra, hogy a magyarság “a saját útján járás” révén történelmet tudott írni: képes volt megállítani vagy megfordítani a történelem folyamatait. Rétvári Bence szerint a nándorfehérvári győzelem és az ’56-os forradalom között szimbolikus kapcsolat is van. Mint kifejtette: október 23 az egyházi kalendárium szerint hivatalos ünnep. 1456-ban ugyanis ezen a napon halt meg Kapisztráni Szent János, a nándorfehérvári csata egyik vezéralakja, pontosan 500 évvel az 1956-os október 23-i forradalom előtt.
Hadaink nemcsak a magyar, hanem az egész európai közösség érdekeiért, és mindezek összetartó erejéért a kereszténységért harcoltak – mondta Rétvári Bence, aki szerint napjainkban is fontos, hogy a nyugati civilizációt kulturális, szellemi téren ugyanúgy őrizzük, tápláljuk.”
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.
Öreg Farok!
Beszél ám baromságokat az államtitkár!
–
Az ellenségeink úgy megijedtek bátor nemzeti ellenállásunktól, hogy a törökök 150 évig, a szovjetek 33 évig tartózkodtak ideiglenesen hazánkban!
A törökök legalább nem ünnepeltették meg a mohácsi vészt és törökül sem kellett megtanulnunk! 😛
Nem is tudtam, hogy Kapisztráni (sic) Szent János halála hivatalos egyházi ünnep!
Nagyon Zöld barátom fájlalja a felcsúti zakót: én meg azt sajnálom, hogy elvtársai
úgy tanították a (Magyar) történelmet,hogy nagyon sok magyar még azt sem tudja, hogy
Nándorfehérvárt ma Belgrádnak hívják. A legnagyobb magyar győzelmeket is néhány szóval intézték el. Nagyon kíváncsi lennék: van e olyan téma széles e hazában, amiben
minden magyar egyetért.(Én azokra gondolok, akik nem csak magyar állampolgárok,
hanem magyarnak is érzik magukat)
Reméljük, hogy az Orbán megszállás nem tart annyi ideig, mint az oszmán.
felix!
Talán addig se mint a szovjet! 😀