Csepel.hu
“Lengyel, magyar két jó barát” – kezdődik a közmondás, amelyet szinte mindenki tud folytatni Magyarországon és Lengyelországban is. A közös múltra, megpróbáltatásokra, dicső pillanatokra és egy, az európai történelemben jelentős szerepet betöltő mártírra, boldog Jerzy Popieluszko atyára emlékezett Csepel és három lengyelországi testvérvárosa: Kielce, Wolomin és Szczecsin március 23-án, a Lengyel-Magyar barátság emléknapján.
Az ünnepi rendezvény 14 órakor, a polgármesteri hivatal kezdődött. 2012 márciusában avatta fel Lengyelország és Magyarország akkori két államfője, Bronislaw Komorowski és Schmitt Pál azt az márványtáblát, amely a lengyel és a magyar nép barátságának állít emléket. A kétnyelvű emlékműnél Csepel Önkormányzatának képviseletében koszorút helyezett el Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd országgyűlési képviselő, alpolgármester, valamint Ábel Attila és Morovik Attila alpolgármesterek. A délutáni rendezvényen megjelent, az emlékezésen részt vett Wittner Mária országgyűlési képviselő, Csepel díszpolgára, Andrzej Kaloniwski, a Lengyel Köztársaság budapesti konzulja, Woiciech Lubawski, Kielce polgármestere, Krzysztof Soska, Szczecin alpolgármestere, Csúcs Lászlóné, az Országos Lengyel Intézet igazgatója és Katarzyna Sitko, a Lengyel Intézet igazgatója.
A megemlékezés a Popieluszko és a Vágóhíd utca kereszteződésében, boldog Jerzy Popieluszko emléktáblájánál folytatódott. A megemlékezők koszorúkkal, virágokkal rótták le tiszteletüket az elnyomottak papja előtt.
A mártír tanúságtételét, életét mutatja be az a kiállítás, amely a Hollandi úti Sport-, Szabadidő- és Rendezvényközpontban kapott helyet. Az emlékkiállítás ünnepélyes megnyitóján beszédet mondott Katarzyna Soborak, a varsói Popieluszko múzeum igazgatója, a hősi halált halt plébános egykori munkatársa és Németh Szilárd országgyűlési képviselő, aki egy fohásszal fordult boldog Jerzy Popieluszko atyához: “Legyél hát, Boldog Jerzy atya, a mi hazánk égi pártfogója is. Kívánjuk, hogy találj otthonra minél több magyar ember lelkében.”A tablókat Tadeusz Bozelko, a varsói Szent Stanislaw Kostka templom plébánosa szentelte fel. A lengyel vendégek magyar fogaidóikkal meglátogatták a felfrissített, újrarendezett Helytörténeti Gyűjteményt, majd a Kossuth-díjas Bogányi Gergely Chopin és Liszt műveiből összeállított koncertjével zárták a barátság napját a Királyerdei Művelődési Házban.
Néhány szó a barátságról
“A lengyel-magyar barátság gyökerei mélyre nyúlnak. Emlékszem, amikor gyerekként Magyarországra úgy tekintettem, mint egy ablakra, amely a világra nyílik, hiszen innen lehetett utazni. Munkám során sokszor találkoztam Bartók Béla műveivel, csodálom Kocsis Zoltán zongorajátékát és Kodály Zoltán munkásságát” – mondja Tadeusz Deszkiewicz, aki testvérvárosunk, Wolomin képviseletében érkezett Csepelre.
“Szczecinben erős az 1956-os forradalom emléke. Akkoriban, a forradalom hírére Szczecinben az emberek felgyújtották a szovjet konzulátust. Talán ennél is fontosabb az az akció, amelynek keretében a szczeciniek vért adtak a forradalom hőseinek, illetve különböző ajándékokat, adományokat küldtek Budapestre az áldozatoknak” – meséli Krzysztof Soska, Szczecin alpolgármestere, aki hozzáteszi: középiskolásként is jart Magyarországon, az úttörőtáborokban “mindig szívélyesen fogadtak minket a magyarok. Tudtuk, ez a kedvesség az egész lengyel népnek is szól”.
Woiciech Lubawski, Kielce polgármestere 20 évig dolgozott egy olyan cégnél, amely szerződésben állt Magyarországgal, kilenc évig vezette a vállalkozást: “Mindig arra törekedtem, hogy megerősítsem a magyarok és a lengyelek közötti partneri viszonyt. Amikor megválasztottak Kielce polgármesteréve, egyik célkitűzésem az volt, hogy városunk is kiemelt baráti kapcsolatot ápoljon Magyarországgal. Az utóbbi három évben ez a kapcsolat elmélyült.”
Tadeusz Bozelko atya boldog Jerzy Popieluszko egykori templomában teljesít szolgálatot. Elmondja: a szíveket uralhatja a jó és a rossz is, az érzések eláraszthatnak minket embereket, “de Jézus tanítása, hogy a szeretet töltse be a szíveket. Mikor nemzetek közötti barátságot építünk, hisszük, hogy ezt az Isten irányítja.”
A nap fotói elérhetőek ide kattintva
Forrás: Csepel.hu
Lengyelek, adjátok vissza a Trianonban hozzátok csatolt területeinket!
Jól látom, hogy nem látom az alpolgi csíkos pulóverét?!
Csak nem?! 😀