Csepel.hu
1939. szeptember 1-jén a német hadsereg lerohanta Lengyelországot és ezzel elkezdődött a II. világháború, amely a japánok kapitulációját követően 1945. szeptember 2-án zárult.
A két dátum kapcsán emlékezett meg a XX. század legnagyobb világégéséről és azok áldozatairól – köztük csepeli férfiakról, nőkről, gyerekekről – Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata szeptember 2-án, a Szent Imre téri II. világháborús emlékműnél.
A Himnusz elhangzása után a megemlékezés gondolatait Kitzinger Adrienn, az önkormányzat sajtóreferense tolmácsolta a jelenlévőknek. Kiemelte, hogy az európai, az ázsiai és az afrikai hadszíntereken vívott harcokban közel hetven nemzet katonái vettek részt. A világháború áldozatainak száma, beleértve a civileket és a katonákat is, mintegy hatvankét millióra tehető. A valós számokat a háború utáni években nehéz volt meghatározni, hiszen a szovjetek nagyon sokáig semmilyen adatot nem adtak ki a hadifoglyokról és a fogságban, internálásban meghaltakról. Az akkori Magyarország lakosságából közel egymillió civil és katona lelte halálát a világháborúban.
Pilinszky János Harbach 1944 című ide illő versének elhangzása után az önkormányzat nevében Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd országgyűlési képviselő, Csepel alpolgármestere, Ábel Attila és Morovik Attila alpolgármesterek, valamint dr. Szeles Gábor jegyző helyezték el a kegyelet koszorúit. Őket a Fidesz és az MSZP csepeli frakciója követte az emlékműnél. A rendezvény a Szózat eléneklésével ért véget.
Forrás: Csepel.hu