Csepel.hu
Hagyományteremtő rendezvénynek adott otthont szeptember 1-jén a Hollandi úti Sport-, Szabadidő és Rendezvényközpont. A Kéklámpás Napon azok a hétköznapi hősök kerültek a középpontba, akik esküt tettek arra, hogy akár életük kockáztatásával is megvédik, megmentik honfitársaikat. A mentősöket, rendőröket és tűzoltókat valamint mentési, szállítási eszközeiket szeretet és rengeteg kérdés fogadta az első alkalommal megrendezett vándoreseményen.
A fotóalbum elérhető ide kattintva.
Bár vasárnap délelőtt 10 órakor a Szent Imre tér általában nyugodt arcát mutatja, ezúttal mentő-, tűzoltó- és rendőrautók sokasága gyülekezett Csepel szívében – az ezzel járó szirénázással. A megkülönböztető jelzéssel ellátott autókból álló óriási karaván fél 11-kor indult el a Hollandi út irányába, természetesen lámpáik, szirénáik bekapcsolásával. A csepeliek jószívvel fogadták a legmodernebb és retro járműveket is felvonultató menetet: integetéssel, tapssal, füttyel bíztatták a karaván tagjait. Az Ifjúsági Tábor előtt már kisebb tömeg várta a nap főszereplőit: apukák, anyukák, gyerekek, kicsik és nagyok együtt fogadták az egyenruhás és civil hősöket.
A rendezvényen részt vett Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd országgyűlési képviselő, alpolgármester, valamint Morovik Attila és Ábel Attila alpolgármesterek. A Kéklámpás napon jelen volt Meichl Géza dandártábornok, főkapitány-helyettes, Dr. Orfanidesz Ilona, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Közép-Magyarországi Régiójának vezetője, Papp Péter rendőr alezredes, Csepel rendőrkapitánya, Galgócz-Deák Antal tűzoltó alezredes, Csepel tűzoltóparancsnoka és a rendezvény ötletgazdája: Varga Vanda, az OMSZ mentésirányítója.
Éles mentés és bemutató
A nap egyik fénypontja a rendvédelmi szervek együttműködését bemutató közös mentés volt, amelyben a mentők, a rendőrség és a tűzoltóság mellett alternatív mentési egységek is részt vettek. A tervek szerint a budaörsi bázis mentőhelikoptere is bemutatta volna tudását, azonban az élet sajnos közbeszólt: Maglódra riasztották az egységet, így a helikopter csak kesőbb, a délután folyamán landolt a Rendezvényközpontban. Sajnos szükség volt a főszereplők szakértelmére: egy ájult gyermeket a pesterzsébeti mentősök láttak el gyorsan, szakszerűen. A közös mentési bemutatóban egy többsérültes, súlyos közúti balesetet szimuláltak, amelyben egy ittas vezető miatt több gyermek és felnőtt is súlyos, illetve életveszélyes sérüléseket szerzett. A nézők számára átélhetővé vált: az eredményesség kulcsa az összehangolt, precíz munka, az együttműködés és a gyorsaság.
Csepel vigyáz rám
Németh Szilárd polgármester beszédében köszönetet mondott azoknak a szakembereknek, akik “a nagy bajban velünk vannak” és emlekeztetett arra a Csepel számára is súlyos tíz napra, amikor az árvíz miatt szükség volt a segítségükre. Kiemelte: a szimulált balesetben a vezető felelőtlenségén túl közrejátszott az is, hogy a gyerekek szürkületben nem viseltek láthatósági mellényt. “Csepelen minden gyereknek biztonságban kell lennie, biztonságban kell megérkeznie az iskolába.” – hangsúlyozta a polgármester, majd Bezzeg Judittal, a Herman Ottó Általános Iskola igazgatójával láthatósági mellényeket adott át alsótagozatos gyerekeknek. Az akció keretében szeptemberben minden csepeli alsótagozatos tanulóhoz eljuttatnak egy láthatósági mellényt, amelynek elején a kerület címere látható, hátulján pedig a Csepel vigyáz rám jelmondat olvasható.
Jövőre a Bókayban
A Kéklámpás nap jövőre a XVIII. kerületben, a Bókay-kertben kerül megrendezésre, a jelképes stafétabotot, egy villogót Németh Szilárd adta át Ughy Attilának. A XVIII. kerület polgármestere elmondta: meg kell erősíteni a bizalmat a mentősök, a rendőrség és a tűzoltóság felé, ennek legjobb módja az oktatás, a szemléltetés. A Kéklámpás napnak minden évben másik kerület ad majd otthont.
Csepel első házigazdaként kitett magáért: a rendőrség, a tűzoltóság és a mentőszolgálat önálló bemutatói mind fergeteges sikert arattak. A rendőrségi motorok, rendőrautók, az amerikai sheriff-kocsi, a mentőautók, köztük az intenzív ellátásra alkalmas MICU, a Cerny Alapítvány koraszülött mentőautója, a gyerek MOK, a legkülönbözőbb tűzoltóautók, a légzőbázis és a légpárnás mentőeszköz is óriási érdeklődést váltott ki a résztvevőkből, a gyerekek pedig kíváncsian, bátran próbálták ki a járműveket. Közel 200 kistestvérük is tiszteletét tette a Duna-parton: Ivánkovics Zoltán gyűjtő ennyi makettet mutatott be a moszkvai mozgó kriminalisztikai labortól az angol tűzszerészautóig. Gyűjteménye legkedvesebb darabja azonban otthon maradt: valódi, 1959-ben készült Csepel 352-es típusú tűzoltóautója csak egy fénykép formájában volt jelen. Vastapssal köszönték meg a rendőrkutyák bemutatóját, akiket se füst, se lövés nem tántorított el feladatuk ellátásától. A nap másik fénypontja azonban csak ezután következett…
Segítség fentről
Az izgalmakban bővelkedő nap egyik legnagyobb attrakciója a mentőhelikopter megérkezése volt. A nézők már nagyon várták az égi mentőjárművet, sokan tapssal, integetéssel buzdították landolásra a helikoptert. A jármű óriási sikert aratott: bár landolása és felszállása kisebb vihart okozott, a csepeliek nem szűnő érdeklődéssel nézték, fotózták, videózták a legmodernebb mentőhelikopterek egyikét. Győrffy Pál, az OMSZ szóvivője kiemelte: a helikopter nem csupán gyors, rendkívül ügyes is: kis helyeken is le tud szállni, így megkönnyíti a mentést. A mentőszolgálat arca adta át a junior mentőverseny legjobbjainak járó okleveleket: a gyerekek két korcsoportban tették próbára tudásukat.
Természetesen nem hiányozhattak a sportversenyek sem: a mentőszolgálat, a rendőrség és a tűzoltóság képviselői a focipályán mérkőztek meg. Valamint a bogrács mellett: a főzőverseny a résztvevők és a kóstolók tetszését is elnyerte.
Amire vészhelyzetben nincs idő
A Kéklámpás nap ötletadója, Varga Vanda a rendezvény apropójával kapcsolatban elmondta: sok ismeretlen ember kereste meg azzal, hogy szeretné a háláját kifejezni, amire a vészhelyzetben nincsen mód. “Akkor nem erre gondol az ember.” – tette hozzá az OMSZ mentésvezetője. “Szerettük volna a mentők, a tűzoltók, a rendőrök munkáját megmutatni és megismertetni őket hétköznapi valójukban. Mi is átlagemberek vagyunk, átlagos körülményekkel.” – összegezte, majd legszebb Kéklámpás napi élményeként a délelőtti közös felvonulás perceit említette. “Számunkra az természetes, hogy a gyerekek a hétköznapokban integetnek. Most a járókelők, fiatalok, idősebbek egyaránt tapsoltak, volt, aki kiállt az erkélyre és úgy köszöntött minket.”
A hétköznapi hősök napja Vastag Tamás fergeteges hangulatú koncerjével ért véget. A rendezvény jövőre a Bókay-kertben hirdeti a kéklámpások nagy tetteit.
Forrás: Csepel.hu
“Nem bilincselték össze a tömegbalesetet okozó kamionsofőr kezeit, a sérülései miatt, vezetőszáron hozta a bíróságra fél tucat rendőr. Közben végig a földet nézte, kerülte a kamerákat.”
.
Bezzeg a hetvenéves nyugdíjas öreglányt igen! Vagy nem bírt vele féltucat (hat) rendőr sem?!:P
.
http://tv2.hu/musoraink/tenyek/133652_bortonbe_vittek_a_kamionsofort.html