Index.hu
40 millió eurós, azaz 10 milliárd forintos bírságot szabott ki az Európai Bizottság a Csepeli szennyvíztisztító ügyében, tudta meg az Index. A döntés megtámadható, és a magyar fél folytatja a jogvitát.
Az Index Brüsszelből származó értesülése szerint a szennyvíztisztító támogatásának 25 százalékát vonná el az unió, korábbi közbeszerzési problémák miatt. Ezt a pénzt a telep építésénél állami és önkormányzati forrásból kellene pótolni, de a bírság összegét nem vennék el az országtól: a szennyvízprogram más elemeinél fel lehetne használni.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) az Indexnek a következőt nyilatkozták: a kedden hivatalosan megkapott bizottsági észrevétel – amely a Kohéziós Alapból finanszírozott szennyvíztisztító beruházás közbeszerzési eljárásával kapcsolatos, ennek a folyamatnak egy újabb állomása egy szakmai vitában, amely jellegéből adódóan akár 1-1,5 évig is eltarthat. Ebben a szakmai vitában a kormány több ponton vitatja a bizottság egyes megállapításait, és a továbbiakban is védeni kívánja igazát.”
A magyar kormány nem nyugszik bele a döntésbe
Az NFÜ szerint ilyen eljárásokban elképzelhető, hogy a megítélt támogatás egy részét visszatartják majd, de az a projekten belüli más projektelemre ilyenkor többletforrásként felhasználható. A magyar fél, az eddigieknek megfelelően továbbra is vitatja a szabálytalanság tényét. A szakemberek jelenleg is azon dolgoznak, hogy a beruházást ne lassítsa jelentősen ez a vita, és a szennyvíztisztító az előre tervezett határidőre elkészülhessen.
Az Index úgy tudja, hogy a bizottsági vizsgálat mellett párhuzamosan folyik egy uniós számvevőszéki vizsgálat is, ami még nem zárult le. Az Index brüsszeli forrásai szerint a vizsgálat alatt már felmerült az is, hogy a teljes támogatást visszavonják a projekttől.
A bizottság ellenőrei már májusban jelezték, hogy a beruházás közbeszerzési eljárása nem voltak kellően versenybarát. Korábban az Index számolt be arról, hogy a francia Csepel FH konzorcium érvénytelen ajánlattal, valódi verseny nélkül nyerte meg a dél-pesti szennyvíztisztító-komplexum 63 milliárdos tenderét, legalábbis ez állt egy birtokunkba került Kehi-feljegyzésben, amely kifogásolja azt is, a tender jogi tanácsadását 71 millió forintért elvállaló ügyvédi iroda közbeszerzés nélkül kapta a megbízást.
Hamar munka ritkán jó
A hivatalos nevén Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telep megépítésére kiírt tendert rohamtempóban vitte végig a Fővárosi Önkormányzat még 2005-ben, miután a projekt addigi csúszásai veszélyeztették az uniós források lekötését. A Fővárosi Önkormányzat által kiírt tenderre öten adtak be ajánlatot, hármat azonban kizárt a bírálóbizottság, a negyediket érvénytelennek találta. Az utolsó körben tehát egyetlen versenyző, a francia tulajdonban levő cégeket összefogó Csepel FH konzorcium nyert.
Az eredményt 2005 március 15-én hirdették ki, és még abban az évben, december 30-án aláírták a szerződést. A Kehi feljegyzése megállapítja, hogy a tender lefolytatása ellen jogorvoslati eljárás – kérelem hiányában – nem volt, de “a jelen ellenőrzés eljárási szabálytalanságok gyanúját állapította meg. Megjegyzendő, hogy kérelemre induló jogorvoslati eljárás kezdeményezésének az esélye csekély volt, mivel a szerződések odaítélésénél nem volt ellenérdekelt fél.” (A feljegyzésben foglaltakkal ellentétben a Közbeszerzési Döntőbizottság foglalkozott a tenderrel, de elutasította a kifogásokat.)
KEHI: Az ajánlat “nem felelt meg az érvényességi feltételeknek”
A 2007. február 8-án kelt dokumentum annyit állapít meg – meglehetősen szűkszavúan – a francia konzorcium győztes ajánlatáról, hogy “nem felelt meg az érvényességi feltételeknek (költségtúllépés, garanciák, műszaki paraméterek).” A tárgyalásokon a győztes pályázó mintegy 30 millió euróval (7,5 milliárd forinttal, 249 euró-forint árfolyamon számolva) mérsékelte eredeti ajánlatát, és 249 millió euróért (62 milliárd forint) vállalta a szennyvíztisztító tervezését, kivitelezését és egyéves próbaüzemeltetését.
A Kehi feljegyzése nemcsak a verseny hiányát és az érvénytelen ajánlatot kifogásolja, hanem az eljárás jogi tanácsadását végző Patay ügyvédi iroda megbízási szerződését is. A 71 millió forintos (285,6 ezer eurós) munkát ugyanis közbeszereztetés nélkül kapta meg az iroda.
Nem kéne annyit lopni, elvtársak!!!! Akkor talán nem bűntetnének meg titeket 10 milliárdra!!!! Önkormányzati maffia!!!!! Gazemberek vezetik az országot!!!!
Hová tűnt CSI? Ö tudna erről beszélni! Ő volt a Csepeli Építésügyi osztály vezetője! MONDOM! VOLT! Miért cserélődnek Kb 4 évente az Építésügyi osztályon a vezetők? Ő is feljebb csúszott! Az építésügyi osztály vezetésére is ALKALMATLAN VOLT! Nem kicsit! NAGYON! Ezt Önkormányzati építéshatósági dokumentumok bizonyítják! Három azaz3 meppa! Az iskola megvan, csak itt sincs tudás mögötte. Akár csak a jegyző Dr-i diplomája mögött! a papir megvan, de a fejekben NINCS SEMMI!
Korábban kicsit egyértelműbben is fogalmaztak már az EU-ban: a mi pénzünket ellophatják a kormány hiénái, de az EU-s közpénzzel nem engedik, hogy ugyanezt tegyék.
A tolvajok miatt aztán a mi pénzünkből lesz pótolva a bírság is.
Ugyan nem a tisztító ügye, de a Szigetcsúcs ez is:
http://index.hu/politika/belfold/budapest/kiraly1106/
“a spanyol Fadesa nyáron csődvédelmet kért maga ellen”
fizesse ki az a biságot, aki ELQRTA!
[…] semmittevés utáni kapkodás, az MSZP-SZDSZ-es pártmutyik “ügyei” miatt az EU 10 milliárd forintos bírsággal sújthatja a beruházást, melyet közpénzből kell majd […]
[…] dolog történt éppen a Csepeli Szennyvíztisztító ügyében is, ahol már az EU szólt, hogy ne nézzék őket hülyének. El is vettek a beruházástól 10 […]