Magyar Hírlap, MNO
A kispénzű magyar családok hazai kikapcsolódását segítő természetjáró mozgalomnak felújított turistaházakra, korszerű létesítményekre és jelrendszerre van szüksége, hogy a természetjárás ugyanolyan színvonalú lehessen, mint Ausztriában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Dobogókőn, miután megállapodást írt alá a Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) elnökével.
A dokumentumot az ország első turistaháza, a dobogókői Báró Eötvös Loránd Menedékház előtt látta el kézjegyével a kormányfő és Garancsi István, a természetjáró-szövetség elnöke, miután „rangidős” MTSZ-tagok kíséretében megtekintették a menedékházban lévő kiállítást. Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány az elvi megállapodással a természetjáró mozgalomban tevékenykedő fiatal és idősebb emberek összefogását is díjazni kívánja. „Ahogy Nagy Sándor idejében mondták, az öreg makedónokkal meg kell egyezni, egyébként nem lehet megnyerni a háborút” – fogalmazott a miniszterelnök.
Ismertetése szerint a megállapodásban egyelőre csak az együttműködés kereteit jelölték ki, de a kabinet nevében néhány „ígérvény” már most megfogalmazható. Ezek egyike, hogy a természetjáró szövetség által kért, az MTSZ fejlesztéséhez szükséges, állami tulajdonban lévő területeket, létesítményeket megkaphatják, sőt ezek felújítását, karbantartását is támogatja a kormány. A természetjáráshoz kapcsolódó jelrendszer kiépítéséhez nélkülözhetetlen jogszabályok megalkotásában, valamint a kerékpárutak rendbetételében is számíthat központi segítségre a szövetség – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor megjegyezte, a régóta esedékes megállapodással azért kellett várni mostanáig, mert a korábban „elgyengült, szétcsúszott” országot az elmúlt három évben rendbe kellett tenni, erőt kellett gyűjteni a sokak számára közkedvelt tevékenységek anyagi támogatásához, például a turistaházak felújításához.
Forrás: MNO
Fiatalkoromban, amikor még csak középiskolás voltam, az akkor “Úttörőház” túrista szakkörének vezetője egy csepeli tanár, aki korábban cserkészvezető volt, összefogta a csepeli fiatalokat, akik lelkesedéssel jártunk túristáskodni. Érdekes, hogy a világháború után még álltak a természetjáró menedékházak. Ott lehetett aludni a hosszú túrák közben. Még a fákra festett színes jezzések is megtalálhatóak voltak. Egyébként az általános iskolai koromban emlékszem e börzsönyi kétnaposra, amikor a “Nagy-hideghegyi” menedékházban aludtunk.
Természetjáróként 1956 nyarán kerékpáron eljutottunk a Magastátrába, ahol egy késmárki iskola tornatermében a birkózószőnyegeken aludtnk.
Nagy élmény volt az én ifjúságom.
Örülök, hogy ez újra fejlődésnek indul !
Lehet nyugodtan renbehozni a turista utakat a turista házakat, CSAK ELŐBB A KULLANCS VESZÉLYT KÉNE MEGSZÜNTETNI !!! És akkor az ember bátrabban indulna el túrázni, kirándulni…
http://www.ujasz.hu/szines-vilag/5727-dobbenet-az-eu-tiltotta-be-a-kullancsirto-szert
Ami nincs azt nem lehet rendbe hozni! Az elmúlt húsz egy néhány évben valamennyi tönkre ment, mára csak a romok maradtak!