Csepel.hu
Ifjúsági nap színterévé vált június 10-én délelőtt a Kölcsey Ferenc Általános Iskola udvara, ahol a diákönkormányzat szervezésében interaktív bemutatókat rendeztek. A XIV. századi magyar lovagkor hadtörténetének világába repítette a gyerekeket a Történelmi Bajvívó Egyesület képviselői. A lovagi tornára keresztelt szabadtéri előadásukban bemutatták, hogyan bántak a középkori fegyverekkel a gyalogos harcosok. Az iskolások is kipróbálhatták rátermettségüket a bajvívásban, pajzzsal védekezve karddal hadakoztak.
A tornateremben különféle látványos fizikai kísérleteket szemléltettek a Mobilis Győr tudományos játszóház munkatársai. Az aceton meggyújtásakor például tűztornádó keletkezett. Önmagáért beszélt az ecet és a szódabikarbóna reakciója, amikor a műanyag flakonban vízzel elegyítve felfújta lufit.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Iskola térre tervezett „eljátszott” baleseti szituációinak imitált bemutatója – a Duna árvízvédelmi készültsége miatt – elmaradt. Helyette Varga Vanda, az OMSZ mentésirányítójának vezetésével részben valósult meg a fiataloknak tartott felvilágosítás a nyári balesetekkel kapcsolatosan. A Magyar Imitátor Társaság lelkes önkéntesei rögtönzött rosszulléteket produkáltak, miközben a mentésirányító folyamatosan közvetítette a diagnózist. A műsebek megszólalásig hasonlítottak az igazi sérülésekhez. A piros színű ételfesték nyílt csonttörésre, koponya-alapi sérülésre és egy tengerparton kagylóba lépett lábsérültre hívta fel a figyelmet. A nyári szünet közeledtével Varga Vanda ismertette, hogy miért viseljünk biciklin bukósisakot, mi történhet napszúráskor, hogyan kell mentőt hívnunk, mit tehetünk epilepsziás rohamot látván vagy milyen segítséget igényel a szívinfarktusos beteg. Utóbbinál tanbábun mutatta be az újraélesztést. A helyszínen jelen lévő Németh Zoltánné, a Magyar Vöröskereszt Dél-Pesti régiójának vezetője döbbenetes ténynek nevezte, hogy Magyarországon a lakosság 2 százaléka tud szakszerűen elsősegélynyújtást végezni. Mint mondta: az imitált baleseti szituációkkal elsődleges céljuk, hogy a gyerekek az elsősegély fontosságát felismervén és majdan elsajátítván ne érezzék kötelezőnek az élethelyzetekben adott segítséget, hanem belső indíttatásból tegyenek jócselekedetet.
Forrás: Csepel.hu