MNO
A balliberális kétharmados parlamenti támogatás megvan, és most már annak a kellemetlen fejleménynek a lehetőségét is kiiktatták, hogy alacsony részvétel esetén érvénytelen legyen a népszavazás – így kommentálta a Mensura Transylvanica erdélyi politikaelemző intézet a romániai törvényhozás azon döntését, hogy egy népszavazás akkor is érvényes, ha a szavazásra jogosultaknak csupán 30 százaléka vesz részt rajta, és akkor eredményes, ha a választói névjegyzékben található polgárok 25 százaléka igennel szavaz.
Május 29-én derült ki, hogy nem változik Románia nemzetállamként való meghatározása, miután az alkotmánymódosítás szövegét előkészítő parlamenti bizottság elvetette szerdán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) javaslatát, hogy töröljék ezt a jelzőt az alkotmány első cikkelyéből. A bizottság elnapolta az RMDSZ egy másik indítványának megvitatását, amelyben a szövetség azt kezdeményezte, hogy az alkotmány ismerje el államalkotó tényezőkként a nemzeti kisebbségeket.
Ugyanezen a napon gyakorlatilag az utolsó akadályt is elhárította a szociálliberális (USL) kormányoldal az új romániai alkotmány hatályba lépésének útjából. Bár a módosított alaptörvény még el sem készült, a kétharmados szavazógépezet elfogadta a parlamentben a népszavazásról szóló törvény módosítását, amelynek értelmében a referendum akkor is érvényes, ha a szavazásra jogosultaknak csupán 30 százaléka vesz részt rajta, és akkor eredményes, ha a választói névjegyzékben található polgárok 25 százaléka igennel szavaz – olvasható a Mensura Transylvanica (MT) legfrissebb felmérésében.
„Védett vad” lett
Az elemző intézet emlékeztetett arra is, hogy a népszavazás érvényességi küszöbe volt az a banánhéj, amelyen az USL tavaly elcsúszott, amikor le akarta váltani hivatalából Traian Basescu államfőt. Hiába cserélte le saját embereire a parlament házelnökeit és az ombudsmant, és hiába próbált nyomást gyakorolni az alkotmánybíróságra, miután az EU nyomására elfogadták, hogy az államfő menesztéséről szóló referendumon 50 százalék plusz egy fő legyen az érvényességi küszöb, szinte borítékolható volt a kudarc – tették hozzá.
A végeredmény ismert: a jogosultak 46 százaléka vett részt a szavazáson, miután az ellenzéki Liberális-Demokrata Párt (PDL) távolmaradásra szólította híveit, és a magyarok is az átlagosnál nagyobb arányban maradtak otthon, így a referendum érvénytelen lett, Basescu pedig a helyén maradhatott. Az MT szerint bár a mostani módosítás nyomán az államfő már könnyebben leváltható lenne, nem valószínű, hogy a kormányoldal ismét nekifutna a felfüggesztési eljárásnak. Az államfőt ugyanis az EU – mint a kétharmados kormány egyetlen ellensúlyát – „védett vaddá” nyilvánította, és ha a kormány ismét meneszteni próbálná, azt minden bizonnyal ismét csak a jogállamiság elleni támadásként értékelnék Brüsszelben, és ennek megfelelően reagálnának.
Ezért csökkentették a balliberálisok a küszöböt
Úgy látják, a módosítás célja inkább az új alkotmány elfogadtatásának megkönnyítése. Mint ismeretes, alkotmánymódosítás esetén először a parlament két házának kell kétharmados többséggel elfogadnia az alaptörvényt, majd népszavazásra bocsátják, hogy a polgárok is szentesítsék – emlékeztet az elemzőintézet. „A kétharmados parlamenti támogatás megvan, és most már annak a kellemetlen fejleménynek a lehetőségét is kiiktatták, hogy alacsony részvétel esetén érvénytelen legyen a népszavazás.” A jelenleg is közel 60 százalékos támogatottságú USL játszva képes annyi hívét mozgósítani, hogy meglegyen a 30 százalékos részvétel, és máris nyert ügye van – tették hozzá.
„Ez a fejlemény azért veszélyes, mert így a kétharmados többség bármit beleírhat az alkotmányba, illetve bármit kihagyhat belőle.” Például a magyar közösség államalkotó tényezőként való elismertetésének elmaradása esetében hiába tiltakoznának azzal a magyar közösség tagjai, hogy távol maradnak a referendumtól, az nélkülük is érvényes lesz, míg az 50 százalék plusz egy fős érvényességi küszöb mellett a magyar szavazók jelentette 5-6 százalék is kulcsfontosságú lehetne – hívta föl a figyelmet az MT. A parlament tehát a népszavazás érvényességi küszöbének csökkentésével nehezítette a demokratikus érdekérvényesítést, hiszen ezek után már a polgárok 30,1 százaléka is dönthet a száz százalék sorsáról – zárul az elemzés.
Forrás: MNO
“A balliberális kétharmados parlamenti támogatás megvan, és most már annak a kellemetlen fejleménynek a lehetőségét is kiiktatták, hogy alacsony részvétel esetén érvénytelen legyen a népszavazás”
Etika órán kérdi a tanító:
Nos, gyerekek! Melyik szó a kakukktojás ebben a mondatban, hogy Magyarországon is érvényes legyen?!
A balliberális Tanító úr kérem!
Holnap küldd be apukádat kisfiam! 😀
A nemzetközi balliberális métely tovább mérgezi kontinensünk közéletét.
Meg persze azt se felejtsük el, hogy grünék regnálása idején nem beküldették a szülőt, hanem érte mentek (általában éjjel).
Gordon!
Te tényleg ennyire ostoba vagy, vagy nem tudod, hogy milyen évszámot írunk.
Ilyen lépéseket ti is tettetek a választási törvény átalakításánál.
Ugye nálunk akár képviselő nélkül is maradhatnak a választók, ha közelegnek a soros választások.
Amit itt sérelmeztek, az hozzátok képest nudli.
Vastag a bőrötök.
Mit szarakodnak ezek a román balliberálisok a népszavazással? Vegyenek példát a Fideszről! Itt nem kell semmiféle hülye népszavazás, a Fidesz bármikor beleír az alkotmányba, amit csak akar!
Hát, igen.
Ezek a kurva liberálisok (tisztelet a kivételnek) mételyként mérgezik a közéletet.
Kis hazánkban már oda jutottunk, hogy a fülkeforradalmárok egymással versenyezve szidják a liberálisokat, miközben “Szél Kálmán” lengeti a fülkeforradalmárok zászlaját, mert a KISZ-titkári múlttal rendelkező, majd az 1990-es években a Liberális Internacionálé alelnöki tisztségét betöltő Orbán Viktor azt a Szél Kálmánt tűzte a fülkeforradalmárok zászlajára, aki sok-sok éven keresztül volt tagja és elnöke a magyar liberális pártnak!
Valamely hátrányos helyzetű, a bokszedzése közben meggyújthatta, sziporkázó tehetségével.
“Amit itt sérelmeztek, az hozzátok képest nudli.” – érvel félix.
A helyzet nálunk teljesen más, mert nem vagyunk többnemzetiségű ország.
Bár a Jobbik biztos örülne, ha a müezzin énekére imádkozna a magyar.
Gordon!
Valóban más a helyzet, mert ti a saját nemzetekkel teszitek azt amit mások a kisebbségükkel.
Dohány maffia.
Mindent a mieinknek, értsd alatta a fidesznek.
nemzetetekkel
Gordon szerint:
2013. június 02., vasárnap – 13:29 “…mert nem vagyunk többnemzetiségű ország.”
Nagyon tévedsz. Magyarországon a 2011.-évi népszámlálás szerint a lakóság 6,5%-a, mintegy 645000 fő nem magyar nemzetiségű.
Gordon, neked bárkivel is mi a problémád? Minden eddigi kormány alatt megkaptad azt, amit kiokoskodtál magadnak. Ugyan oda tartozunk, kisfiam! Én veled ellentétben felvállalom a származásom, amíg te a megélhetésedet biztosítod belőle, innentől jobb, ha az SZDSZ-es múltaddal ezegyszer nem köpködnél, na meg más miatt sem.
Gordon ez igaz!
Nem tartottalak sokra eddig sem, de most már ….jobb ha nem folytatom.
eetásak! Nem kéne néha a cikket is elolvasni? Avagy be vannak téve a panelek, el kell sütni azokat?
Eeetásak! Nem kéne az EU-hoz futni, mint a magyar ügyek esetében? Látják! Ezt nevezik hazaárulásnak!!!!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.