Csepel.hu
Magasabb, mint a tízemeletesek – de ne legyen rá szükség
Magas
Más, új berendezések is érkeztek
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság fejlesztési beruházásának köszönhetően 42 méteres Bronto Skyliftet (emelőkosár), két oltókonténert és egy hőkamerát kaptak a XXI. Kerületi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság dolgozói.
A tűzoltók emelőkosaras bemutatójára ellátogatott Németh Szilárd országgyűlés képviselő, Csepel polgármestere, Borbély Lénárd országgyűlési képviselő, alpolgármester és Ábel Attila alpolgármester. A vendégek között volt még Palotai Zsolt Gábor tűzoltó alezredes, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgató-helyettese, Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője, Poszmik Ádám tűzoltó őrnagy, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Dél-Budai Kirendeltségének tűzoltósági felügyelője.
A fotógaléria megtekinthető itt.
Csepel elöljárói 42 méter magasból próbálták ki a hidraulikusan működő emelőkosarat, melyet elektronikus fedélzeti számítógéppel vezérelnek a szakemberek. A viszonylag új emelőkosaras gépjármű a különleges rendeltetésű tűzoltójárművek sorába tartozik. A kosár 500 kg teherbírású és 5 személy befogadóképességére alkalmas. A 24 és olykor 48 órát teljesítő lánglovagok többnyire magasból történő tűzoltásra, életmentésre és műszaki mentésre használják a külső vízágyúval is felszerelt szerkezetet. Általában a 10 és 15 emeletes panelházaknál adódik a legtöbb beavatkozás. A csepeli tűzoltók riasztást már kaptak az emelőkosaras gépjármű igénybevételére, de akkor éles bevetésre nem került sor – tájékoztatott Galgócz Deák Antal tűzoltó alezredes, a XXI. Kerületi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság parancsnoka.
A Bronto Skylift megismerése után a megjelent vendégek a tűzoltó-parancsnokság épületét járták körbe. A kerületi parancsnok bemutatta a tűzoltó kocsik szertárát, a kondi – és tornatermet, a tűzi mozit, valamint az étkező, öltöző és tisztálkodó helyiségeket is.
Forrás: Csepel.hu
Sajnos az oldal nem található!:D
Javítottuk a linket, de továbbra sem működik. A problémát jelezzük az illetékeseknek.
Kár, hogy a Bronto Skylift egy finn cég, amelyik emelőkosaras tűzoltóautókat is gyárt.
A cégnevet nem kell lefordítani.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Régen a Csepel teherautók alapjára építették a tűzoltóautókat is.
Fejleszteni kellett volna és nem tönkretenni akkor ma…
De fölösleges magyarkodni.
Ha magyar lenne akkor süllyesztő kocsi lenne, ami akár 42 méter mélyre is lenyúlna!
Gödörásáshoz külön markolókanállal! ))) 🙂 (((
Kedves Gustavo Thoeni
1995-ben Csepelen volt az első magyar tűzoltó expo, a Csepeli Tűzoltó Egyesület szervezésében. Akkortájt szerveztük meg a Csepel Autógyár tűzoltó fecskendőjének bemutatóját az akkor még új tűzoltóságon.
Ez a gépjárműfecskendő szakmai szempontból, és ár-érték arányban lényegesen jobb volt, mint a Steyer és Mercedes fecskendők. Az egész apropója az volt, hogy akkortájt nyílt lehetőség sok jármű beszerzésére.
Sajnos, a tűzoltó fecskendőnek ugyanaz lett a sorsa, mint a magyar autóbusz, és más járművek gyártásának. Mivel nem Münchenbe, csak Szigetszentmiklósra kellett kiutazni, és vélhetően nem volt a magyar cégeknek láthatatlan külföldi kenőpénze, ezek a járművek nem kellettek, hiába voltak jobbak
Jobbak voltak, ezt állíthatom,mert volt szerencsém gyakorlatban is kipróbálni őket, és rendelkezésemre állt a teljes dokumentációjuk.
Persze a döntés a tábornokok kezében volt, nem az izgága főtörzsnél. Magyarország szégyene a rendszerváltó elit mohó gátlástalansága.
Üdv menyus
Kedves csepeliek!
Egy szomorú apróság már elmondható.
Az Ady Endre úti 15 emeletes lakóház teteje sohasem volt elérhető a tűzoltók számára, mert a rendelkezésre álló 30 méteres létrák és emelők nem értek fel a tetőre.
Ezer szerencsénk, hogy sosem adódott olyan katasztrófahelyzet, ami felső szinteken nagy tűzterjedésnél a tetőre zavarta volna a menekülőket.
Üdv menyus