Csepel.hu
A csepeli a magyar és a világ sportéletének egyik legkiválóbb alakja, Balczó András ma ünnepli 74. születésnapját. Az öttusasport kiemelkedő egyénisége, a Nemzet Sportolója, Budapest és Csepel díszpolgára 1938. augusztus 16-án született Kondoroson.
Az öttusa és egyáltalán a sport számára, a kiváló szemű mesteredző, Benedek Ferenc fedezte fel, alig 17 esztendős korában, 1955-ben. A Csepel SC versenyzőjeként sportolói pályafutása fokozatosan felfelé ívelt: 1957-ben már triatlon országos bajnokságot nyert, majd 1958-ban világbajnoki 6. helyezést ért el.
Az 1960-as Római olimpián egyéniben 4., csapatban olimpiai bajnok lett, 1961-ben VB bronzérmes, 1962-ben negyedik. Ezután beindul az igazi sikerszéria: 1963-ban, 1965-ben, 1966-ban, 1967-ben és 1969-ben egyéni világbajnok, az 1968-as mexikói olimpián egyéniben ezüstöt, csapatban aranyérmet akasztanak a nyakába, 1969 kivételével mindannyiszor a győztes magyar csapat tagja Török Ferenccel és Móna Istvánnal. Az 1970-es világbajnokságon egyéniben ezüstöt, csapatban aranyat nyer, 1972-ben a müncheni olimpia egyéni bajnoka, csapatban pedig második. Egyéniben nyolcszor, csapatban pedig hatszor nyer magyar bajnokságot, mindannyit a Csepel Sport Club színeiben. Pályafutásáról 1976-ban Kósa Ferenc Küldetés címmel filmet készített. A film hatalmas siker volt a mozikban; az akkori kultúrpolitikai vezetés a „rendszerellenes kritika” miatt három hét után levetette a mozik műsoráról.1966-ban, 1969-ben és 1970-ben is az év sportolójának választották Magyarországon.
Mivel nem lépett be az MSZMP-be, sőt portréfilmjében komoly kritikát fogalmazott meg a kommunista rendszerrel szemben, sportvezetői karrierje elé akadályokat gördítettek; a világ első számú és mindmáig legsikeresebb öttusázója tíz éven át várt, hogy felkérik a szövetségi kapitányi poszt betöltésére, s addig – hogy az öttusasport közelében maradjon – az öttusaistálló belovaglója volt, nagyon alacsony fizetésért. Mindeközben két diplomát szerzett a Testnevelési Főiskolán (vívó szakedző, öttusa szakedző), így a magyar öttusasport irányításához szükséges minden lehető képzést elvégzett.
1973-ban vonult vissza az aktív sporttól, de sajnos nem részesítették az őt megillető elismerésben. Belovagló lett az Országos Lótenyésztési Felügyelőségnél. Dávid Sándor megírta “Balczó” címmel írt könyvet róla. A Nemzetközi Transsylvania Alapítvány kuratóriumi tagja. 1983-tól szellemi szabadfoglalkozású lett, 1996-ban Magyar Örökség-díjat kapott. Feleségével, Császár Mónikával, a müncheni olimpián bronzérmes tornásszal 12 gyermeküket nevelték fel.
2004-ben a Nemzet Sportolójának választották, 2005-ben „Szenvedésbe ágyazott gyönyörűség” címmel jelent meg könyve, melyben Kocsis L. Mihállyal beszélget.
1996-ban Csepel, 2011-ben Budapest díszpolgára lett.
Légrádi G.
Forrás: Wikipédia, 75 éves a Csepel SC
A 74 szerintem nem egy olyan kerek szám, hogy érdemes legyen ebből a születésnapból sajtóhírt csinálni.
Hajós csak minden tizedik születésnapot ünnepel meg? Persze csak ha nem róla vagy egy másik kommunistáról van szó…
Bugi, a csepel.info tavaly sem ünnepelte meg, meg azelőtt se, meg azelőtt se, meg azelőtt se, pedig minden évben volt Balczó Andrásnak születésnapja, sőt, 2008-ban a 70. volt neki, de a csepel.info akkor nem emlékezett meg róla.
Sőt hajós, most se mi írtuk a cikket. A Csepel.hu emlékezett meg a nagyszerű sportoló születésnapjáról, és mi átvettük.
Isten éltesse a 74 éves Balczó Andrást!
és
ha már a csepel.hu meg a csepel.info és a kerületi Fidesz-honlap sem emlékezik meg CSIZMADIA Karcsi bácsiról, aki két évvel ezelőtt hunyt el, akkor álljon itt azok írása, akik nem feledkeztek meg róla Németh Szilárddal, Ábel Attilával és az egész díszes képmutató falkaforradalmi társasággal ellentétben:
Csizmadia Károly, Csepel Díszpolgára, Csepeli Nívódíjas, Csepelért Díjas, több civil szervezet vezetője, illetve tagja, mindenki által elismert lelkes patrióta, a csepeli hagyományok őrzője és ápolója, volt fideszes önkormányzati képviselő, tegnap, augusztus 15-én volt két éve, hogy elhunyt. (http://csepel.info/?p=10472 ) Hosszú, fájdalmas, hősiesen viselt betegsége 82 éves korában vetett véget gazdag, hasznos életének, közért végzett munkájának.
Egészen fiatalon kezdett a csepeli „nagygyárban” dolgozni, volt kifutó, idomszerész, mérnök, majd osztályvezető-helyettes. Nyugdíjazását követően, a Fidesz Csepeli Szervezetének alapító tagjaként, elismert emberként lett képviselő 1990-ben. Önkormányzati képviselői munkáját 2006-ban befejezve, minden idejét a gyár, a kerület történetének korrekt feltárása, az értékek megmentése, a csepeli fiatalok, emberek hagyományainkkal való megismertetése kötötte le. Sok-sok rendezvényen, kiállításon, civil megmozduláson, csepelieknek – fiataloknak, idősebbeknek –, szervezett hagyományőrző programon szólalt fel, tartott beszédet a megőrzendő értékekről, vagy csak mesélt életének gyári időszakáról. Csepel neki „mindig a gyárat jelentette”.
Halálakor megemlékezett róla az önkormányzati vezetés, az akkori testületet alkotó valamennyi párt szervezete. Ravatalánál Horváth Gyula alpolgármester, az önkormányzat nevében mondott búcsúbeszédet, majd Németh Szilárd országgyűlési képviselő, polgármester-jelölt köszönt el tőle, az embertől, a képviselőtől, a Fidesz tiszteletbeli elnökétől. „Így fogunk rád emlékezni. Így maradsz meg mindörökre bennünk…” hangzott az ígéret Németht Szilárdtól. (http://csepel.info/?p=10662 )
Most, halálának második évfordulóján, az önkormányzat honlapján, a fideszes alpolgármester által működtetett hírblogon, de a csepeli Fidesz honlapján sem, írtak róla egy sort sem. Így múlik el egy Ember dicsősége? Nem. Sokan vagyunk, akik ismerték, becsülték és még emlékeznek rá. Mindannyiuk nevében írom le: Karcsi bácsi! Csepel jövőjéért vívott harcod „békévé oldja az emlékezés”.
Az isten éltesse sokáig boldogságban,egészségben a családja körében.A felnevelt tizenkét gyermek is gyönyörű teljesítmény.Gratulálok!
Én is!
Soha nem fogom elfelejteni az utolsó számot a futást, amikor Balczó András olimpiai bajnok lett.Hihetetlenül boldog voltam, mert nemcsak, sportolóként, hanem emberként is kiváló volt.Nem értem, hogy miért nem hiányzott senkinek az a hatalmas tudás amit a versenyzése során megszerzett.
Isten éltesse sokáig jó egészségben, és sok boldogságban.
Akármilyen is a születésnapja. Isten éltesse.
Gyerekkorom példaképe a Szocialista sport legfényesebben csillogó gyémántja .
Ma is ez amit gondolok róla .
Elszorul midig a torkom ha találkozom vele és köszönthetem.
Mit és kit érdekel ezen kívül minden egyéb.
Ha a mai Olimpikonok azt kapták volna amit akkor ő bizony Londonban húsz arany is lett volna .
Ennyit a mai politika kurzusról.