IHO, Csepel.info
Mindenki kedvence a honvédségtől vásárolt Kraz – További képekért kattintson az bejegyzés végén található linkre!
Kipróbáltuk az FKF legnagyobb hókotróját, a katonasztorik hírhedt ukrán szörnyét, a Kraz 255-öt. Ha teljesen felemelem a tolólapját, éppen látom a tetejére szerelt sárga zászlócskákat. Ha leengedem a másfél tonnás acéllapot, akkor se azt, se az előttem lévő autót – számol be az Iho.hu.
A Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt. hókotróiről csak annyit tudunk, hogy októberben az épp aktuális szóvivő bejelenti, hogy felkészültek a télre, és az összes célgépük tökéletesen alkalmas hótolásra. Aztán leesik az első nagyobb hó, a közlekedők az első pihétől kezdve hiányolják a hókotrókat, a szóvivő pedig pironkodva bejelenti, hogy túl gyorsan jött a havazás, és ezért nem tudtak azonnal reagálni.
Pedig az FKF csepeli telepén tényleg felkészítik a téli üzemre az autókat, vagyis leszerelik róluk a nyári locsoló-takarító berendezéseket, és felszerelik a téi eszközöket. Tolólapot és hintőanyagtartályt kapnak a járgányok, aztán nosza.
Az FKF egyik legújabb járműve az Unimog 400
A tizenkét tonnás önsúlyú Krazt vezetni nem hétköznapi feladat, de kísérőim előrelátó módon kiraktak mellé egy Unimogot és egy Mercedes Ategót is. Értem a célzást, először a vadonatúj, alig ezer kilométert futott Unimogba ülök fel, az a legkisebb. Légkondi, félautomata váltó, jó kilátás, csudavicces berendezés.
Aztán kipróbáljuk a tolólapot: joystickkel lehet jobbról balra forgatni a tolólapot, meg persze fel is, le is. Utóbbi még a kilátásnál is jobb: a hidraulika annyira erős, hogy a tolólap fel tudja emelni az autó elejét. A rövid tengelytávú gép két sávban meg tud fordulni, a gázra azonnal reagál, egész olyan, mint egy raliautó, csak épp egy méterrel feljebb ülök. A hátam mögött másfél köbméter só van, oldalra pedig egy-egy tartály van felszerelve, amiben folyékony kalcium-kloridot tartanak. Ezzel nedvesítik a hintőanyagot – a CaCl2 ugyanis sok vizet tud megkötni, ráadásul eközben hőt is termel, a környezete akár 60 fokra is felmelegedhet ilyenkor. Jobb nem hozzányúlni, mert megég tőle a bőr. Önmagában ezért nem is használják közúton, csak a vezetőfülkéből beállított arányban nedvesítik vele a szilárd szóróanyagot. De most nem szórunk semmit, egyrészt mert nincs hó, másrészt pedig fotósunk, Vöri áll tőlük néhány méterre, és őt nem lenne jó szájon kenni a sós cuccal.
Hm, nekem a BAT (nincs kedvem a ciril betükkel babrálni) jobban bejött, csak az a fránya tartálykocsi, aminek mindig mögöttem kellett jönnie…:)
Nem is tudom…
Ültem már technikákban, meg anno a seregben a lefikázott technikákban is.
Bevallom, ha nagy a hó és nyers erő kell, biztos a “Kraz”-t választanám, vagy akad ott Ural is… 🙂
pedig a sózás a legkárosabb módszer, bár sajna nincs jobb…
Egy ilyen nagy döggel mennyi üzemanyagot lehet megtakarítani, ha be sem indítják!
Az így megspórolt anyagot szét lehet osztani sok kis apró, alacsony fogyasztású autóba!
🙂 🙂