Változatlan maradt a szociális lakbér

Nem fogadta be a Fidesz az MSZP brutális lakbéremelési javaslatát

Csepeli Hírmondó, Csepel.info

Változatlan maradt Csepelen a szociális lakbér mértéke, és jövőre is csak az idei inflációval módosul, azaz reálértékben nem változik. Azok a bérlők viszont, akik szociálisan nem rászorulók, és akár több százezer forintot keresnek havonta nettóban, 2012-től alanyi jogon már nem kapnak segélyt. Segély csak rászorultság esetén járhat, és azt minden esetben igazolni kell. Kérdéseinkre Ábel Attila alpolgármester válaszolt.

A Csepeli Magazin című lap szerint akár 250 százalékkal is drágul jövőre a csepeli önkormányzati lakások lakbére, és ezzel tömegessé válhat az eladósodás. Valóban hozott ilyen súlyos döntést a csepeli képviselő-testület?

Egyáltalán nem. A szociális lakbér összege változatlan maradt, egyetlen forinttal sem emeltük. Ez tény. Bárki utánanézhet, de 2012-től úgyis mindenki számára egyértelművé válik, aki a szociális rászorultságát igazolta. A szociális lakbér egyébként 2011-ben az infláció mértéke alatt változott, és a terveink szerint csak inflációkövetés lesz 2012-ben is.

Azért beszélünk szociális lakbérről, mert a valódi, a piaci árnak mintegy a harmadát kell a bérlőknek kifizetniük. A többit a csepeli adófizetők pénzéből pótolja az önkormányzat. Ez minden évben több száz millió forintba kerül. Csakhogy senki nem nézte meg az elmúlt húsz évben, hogy valóban rászorulók kapnak-e így szociális támogatást. Így aztán, ha Magyarország leggazdagabb embere önkormányzati lakásban élne Csepelen, akkor őt is segélyeznénk. Még akkor is, ha nem kérné. Az eddigi szabályok szerint ugyanis el se térhettünk volna a lakbértámogatás megadásától, mert azt eleve nem rászorultsági alapon, hanem a bérleti jog alapján fizette az önkormányzat.

El lehet menni bármelyik csepeli lakótelepre sétálni. Legalább annyi középkategóriás vagy drágább autót látni, mint a családi házas övezetekben. Félreértés ne essék, én senkitől nem sajnálom az autóját, ha megdolgozott érte. Csakhogy ezekkel az autókkal nem egyszer olyanok járnak, akiknek szociális támogatást fizetünk, és mint mondtam, ők ezt nem is kérték. A csepeli önkormányzat tartotta fenn ezt a rendszert. Mi felvállaltuk, hogy igazságos lakbérrendszert alakítunk ki, és úgy gondolom, hogy ezt meg is tettük.

A Csepeli Magazinnak egyébként a csepeli MSZP pártirodájában működik a szerkesztősége. Még az impresszumban is ez van megadva, mint hirdetésfelvételi cím. De nem ezzel van a bajom. Tudomásul kellene venni, hogy kormányon és ellenzékben egyaránt felelősséggel tartozik egy párt a választók felé. Ha ők a jómódúaknak adnának segélyt a minimálbérből élők pénzéből, vállalják fel nyíltan, a szociálisan rászorulókat pedig ne ijesztgessék!

Milyen önkormányzati lakbérrendszer lesz 2012-től?

A rászorultság alapján négysávos lakbérrendszert dolgoztunk ki. Aki igazolja a szociális rászorultságát, az szociális lakbért fog fizetni, ami jövőre is csak az infláció mértékével fog változni. A rászorultság igazolására több mint fél éve volt a bérlőknek. Senki sem mondhatja, hogy ez kevés. A legalacsonyabb lakbér a 75 ezer forintos egy főre jutó jövedelem alatt lesz. Egy kétgyermekes tanár házaspár például, ha önkormányzati lakásban él, nagy valószínűséggel még a legalacsonyabb lakbért fogja fizetni. Csakúgy, mint eddig. Ha veszünk egy 59 m²-es összkomfortos lakást, akkor nekik a havi lakbér 19 293 forint lesz. Aki ismeri az albérleti díjakat, az tudja, hogy ez a piaci áraknál sokkal alacsonyabb, nem is beszélve arról, hogy az ilyen lakásbérleti rendszer a legbiztonságosabb a bérlőnek. Egy ugyanekkora komfort nélküli lakásnál 5 369 forint lenne a havi bérleti díj.

Ahol az egy főre jutó nettó jövedelem meghaladja a 150 ezer forintot – egyedülálló esetén a 180 ezer forintot –, onnantól lesz a négysávos rendszerben a legmagasabb az önkormányzati lakbér. Ez még mindig csak annyit jelent, hogy az önkormányzat nem profitál a lakásbérletből. Nézzünk megint egy kétgyermekes családot, akik szintén egy 59 m²-es, összkomfortos önkormányzati lakásban élnek. Ha ez esetben a lehetséges legalacsonyabb fizetést vesszük –például az apuka 400 ezer forintot keres havonta nettóban (ez majdnem 600 ezer forintos bruttó bér), az anyuka pedig nettó 180 ezer forintot visz haza minden hónapban –, akkor nekik 48 262 forintba kerül majd a havi lakbér. Ez még mindig alacsonyabb a piaci árnál. Ki tudják majd ezt a lakbért fizetni a havi 600 ezer forintnál is magasabb nettó családi jövedelemből? Szerintünk igen. Szükséges volna nekik ilyen jövedelem mellett segélyt adnunk? Szerintünk nem – bár a csepeli MSZP szerint igen. Mi mégis úgy gondoljuk, hogy ilyen jövedelem mellett senki nem fog eladósodni a lakbér miatt.

Négysávos lakbérrendszer: az MSZP-s javaslat alapján csak szociális lakbér lett volna,

2011-ben több szociális bérlakást pályáztatott meg az önkormányzat, mint az elmúlt öt évben összesen. Lesz folytatás?

Egyelőre nem látjuk akadályát. Remélhetően ismét nagyobb számú szociális lakást lehet majd megpályázni. Ifjú házasoknak is szeretnénk lakásokat kiadni. Ezeket fecskelakásoknak nevezik, és ennek a lehetőségét már tavasszal megteremtettük. A problémát itt az okozza, hogy nagyon kevés a kisebb méretű, üres lakás, viszont sok olyan, idősebb bérlő van, akik szeretnének a rezsiköltségek miatt kisebb lakásba költözni.

A képviselő-testület támogatta a jogcím nélküli lakásbérlők helyzetének rendezését, de több kérdés is megfogalmazódott a kilakoltatásokról. Mit lehet ezekről tudni?

A jogcím nélküli bérlők helyzetének rendezése ismét egy olyan, évtizedes probléma, amit nem vállalt fel az előző vezetés. Nehéz erkölcsi kérdés is, hogy mit tegyünk azokkal, akik nem jogszerűen lettek lakásbérlők, de az önkormányzat – sok esetben 15 évig – mégis elfogadta őket. Húztunk egy határt, hogy az életmód, a bérleti díj fizetése és a bérleti jogviszony ideje alapján kiket fogadunk be, és ezt egyetlen tartózkodással fogadta el a testület. Mivel ez pont olyan eset, amikor bármilyen döntést vitatni lehet, meglepett a támogatás aránya. Örülök, hogy ilyen is van. A kilakoltatásokkal kapcsolatban azt kell mondjam, az önkormányzat eddig is és ma is mindent megtett és megtesz azért, hogy a nehéz helyzetbe kerülő bérlők ki tudják fizetni az eleve nagyon kedvező szociális lakbért. De csak azokon lehet segíteni, akik nem önmaguk ellenségei, és időben fordulnak segítségért. Nagyjából hat év, mire egy nem fizető bérlő eljut a kilakoltatásig. Volt rá példa, hogy nyolcmillió forinttal tartozott egy „ingyenélő” család az önkormányzatnak, a rájuk költött közpénz összességében a húszmillió forintot is elérhette. Előfordult, hogy a szociális ingatlanban disznót tartottak, minősíthetetlenül viselkedtek, és aláírásgyűjtés indult a kilakoltatásért. A jó szándéknak is van határa. Ahol a kilakoltatás elkerülhetetlen, ott az önkormányzat azt véghez is viszi, de csak a törvények által meghatározott feltételek alapján.

Forrás: Csepel.hu

Az MSZP brutális emelést javasolt

A csepeli MSZP-frakció lakbérrendszerre vonatkozó álláspontját Szenteczky János korábbi Csevak vezérigazgató még év elején, az MSZP honlapján tette közzé. Az MSZP-s javaslat szerint a szociális rászorultság felett minden lakásbérlő piaci árat fizetett volna.

A Fidesz-KDNP által beterjesztett és elfogadott változattal szemben az MSZP-s javaslatban szó sincs a jövedelemhez igazodó, többsávos lakbérrendszerről. Így, aki csak tíz forinttal keresne többet a rászorultsági határnál, máris az eredeti bérleti díj 266%-át fizetné.

Szenteczky János “Sunyi lakbéremelés Csepelen” címmel az után tette közzé javaslatait, hogy az önkormányzat három éves kiesés után, 2011 elején, egyébként jóval az infláció alatti lakbérrendezésről döntött. Bár éppen a politikus tehetett volna a legtöbbet a lakbérrendszer megváltoztatásáért, kissé önkritikusan kiemelte: a kerületi lakbérrendszer tarthatatlan, azt meg kell változtatni.

“A változtatás lényege az kell, hogy legyen, hogy az új rendszerben ne a lakások legyenek támogatva (mint ami a jelenlegi rendszerből következik), hanem a benne lakó bérlők, amennyiben rászorulnak. Vagyis az önkormányzati bérlakások után ugyan akkora lakbért kelljen fizetni, mintha piaci alapon vennénk ki albérletbe egy ugyan olyan adottságú lakást. De ezt a változtatást nem teheti meg egyetlen város vezetése sem anélkül, hogy a szükséges felméréseket és hatástanulmányokat ne készítsék elő és ne végezzék el – így támasztva alá egy valóban igazságos, a kerületi önkormányzati bérlakásban élőkre maximálisan tekintettel lévő lakbérrendszer bevezetését.” – fogalmazott Szenteczky János a szakmai állásfoglalásában.

A Fidesz-KDNP által benyújtott javaslat alapjaiban ugyan ehhez hasonló volt, de a Fidesz az aránytalanságok és az igazságtalanság elkerülése érdekében négysávos lakbérrendszert vezetett be az MSZP-s kétsávos helyett, és az emelés a legmagasabb jövedelmű bérlőknél is jóval kisebb, mint az MSZP-s javaslatnál lett volna.

Mivel ebben az időszakban Borka-Szász Tamás az MSZP frakcióvezetője volt, és nem nyilatkozott Szenteczky János véleményétől eltérően, Szenteczky álláspontja a díjemelés 266%-os mértékéről a Demokratikus Koalíció javaslatának is tekinthető. Kivéve persze, ha az akkori Borka-Szász Tamás és a mostani nem ugyanaz, mint ahogy egyszer már megtörtént.

Csepel.info

23 hozzászólás “Változatlan maradt a szociális lakbér” bejegyzésre

  1. Zoli049 szerint:

    “Azok a bérlők viszont, akik szociálisan nem rászorulók, és akár több százezer forintot keresnek havonta nettóban, 2012-től alanyi jogon már nem kapnak segélyt.”

    Helyes!!!

    De erre miért kellett másfél évet várni?

  2. Ábel Attila szerint:

    Azért kedves Zoli, mert – többek között – fel kellett mérni 1400 lakás bérlőinek egy főre jutó jövedelmét.

  3. ebihal szerint:

    Ha ők a jómódúaknak adnának segélyt ….. . A 16% és a végtörlesztés szintén a
    jómódúaknak kedvezett /nem is kicsit/.
    “akkor neki 48262 forintba kerül majd a havi lakbér. Ez még mindig alacsonyabb
    a piaci árnál.” Akkor mégiscsak kapnak ők is segélyt? Hogy van ez?

  4. grün szerint:

    Ábel Attila!
    A zoktóberben lezajlott népelszámoltatási adatok megbízhatósága nem felel meg a zönkori kényes ízlésének?!
    Régebbi adatokból dolgozni könnyebb?! Pedig az a felmérés már nem a mai valóságot tükrözi, hiszen másfél éve még jobban éltek a zemberek!

    Most jön a orbán legends szerint Csörcsillnek tulajdonított mondás:
    “Csak annak a statisztikának hiszek amit magam hamisítok!”

  5. piedone szerint:

    És ahol sirnak-rínak a ségilyért és ne adjisten még jogos is,és több fux van rajta,mint kulturáltság,a ház elött figyel az uj bömös ,a kurucvitézek és a “dohánykereskedők valamint a többi alternativ dolgozók hordják a lóvét ott mi van kedves Attila?Gondolom nem kell nevén nevezni a gyereket.

  6. Ábel Attila szerint:

    Kedves Ebihal, ha nincs piaci haszon, az még nem segély. Vedd figyelembe, hogy jellemzően több évtizede ugyanott, ugyanabban a lakásban élőkről van szó, akik rendre felújítják, karban tartják az önkormányzati ingatlant.

  7. Ábel Attila szerint:

    Piedone, bocs, de nem értem. Ha rendőrségi ügyről van szó, a rendőrségnek kell szólni, ha a Csevakot érinti az ügy, akkor a Csevakot kell megkeresni, de engem is lehet az abel.attila@gmail.com címen.

    Bocsássatok meg, de most nincs több időm válaszolni.

  8. kishorgász szerint:

    Az elkészült táblázat világos, precízen kimunkált. A számok reálisak, méltányosak.

    Az önkormányzati rendszer egyéb támogatásai – úgy általában, nem Csepelre céloztam – messze nem ennyire közismertek, rejtve vannak az adott kerület, település lakói előtt.

    Az izgalmasabb kérdések: mennyi a szétosztott rendszeres segélyek és az egyéb támogatások mértéke? Mekkora összegű éves szinten a kifizetett lakástámogatás ( családsegítő szolgálaton keresztül)?
    Az állampolgárokat ezek a költségek szintén érdekelnék: az ő adóforintjaik, önkormányzat által felvett hitelek kerülnek szétosztásra.

  9. Nemmondommeg szerint:

    Ábel Attila
    Neeee.
    piedone szerint:
    Hagy ne idézzem, aki ezt nem érti, szándékosan nem érti.
    Vannak nem rászoruló rászorulók. Meg lehet nézni a nagy postánál segííílyosztásnál milyen kocsikkal is mennek oda felrántani a pénzt akik papír szerint rászorulnak.
    Ja és nem vagyok rasszista :PP

  10. nagyapó szerint:

    Megint jönnek a neoprimitív szövegek. Persze van néhány csaló, aki visszaél a lehetőségekkel, ugyanúgy mint ahogy van néhány becsületes szocialista is, de az átlag nem ez.
    A szociális lakbért az kap aki jövedelemigazolást adott. Aki nem az automatikusan a legfelsőbb kategóriába került.
    Nem emelkedett a szociális lakbér (az infláció mértéke felett). Az örökölt kuszaságot rendezték, ez a lényeg. A szocik pedig csak fújják a vuzuvelát, fülsértő, de legalább felesleges.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  11. ebihal szerint:

    Ábel Attila ! Mindössze a szöveg ellentmondásaira hívtam fel a figyelmet!
    A köpönyegforgató nagyapó úgy látom nem bír magával.

  12. lolka szerint:

    nagyapó szerint:
    2011. december 21., szerda – 18:22
    -Miért?-lesz még több hozzászólása is. Ilyen bevezetés után az várható…

  13. Ábel Attila szerint:

    Nemmondommeg, ezt értettem, azt nem. Folyamatosan azon dolgozzunk, hogy csak azok kaphassanak segélyt, akik valóban rászorulók. Én is tudom, hogy mi van a posta környékén segélyosztáskor, milyen kocsikkal mennek oda egyesek.

    Ebihal, nincs ellentmondás, szerintem.

  14. lolka szerint:

    Végre egy illetékes olvassa az infót…sok érdekes hozzászólás szokott lenni. Sok jó ötlet amiből néha lehetne “építkezni” ….

  15. Zoli049 szerint:

    Ábel Attila szerint:
    2011. december 21., szerda – 15:29

    Tisztelt Ábel Attila!

    “több évtizede ugyanott, ugyanabban a lakásban élőkről van szó, akik rendre felújítják, karban tartják az önkormányzati ingatlant”

    Ezt az állagmegóvást szokta a Csevak ellenőrizni? Azért kérdezem, mert akad egy-két ingatlan, ami azonos szinten áll a hajléktalanok által felépített bódékkal és többen lakják, mint amennyi “egészséges” lenne.

    Ábel Attila szerint:
    2011. december 21., szerda – 23:13

    “Folyamatosan azon dolgozzunk, hogy csak azok kaphassanak segélyt, akik valóban rászorulók”

    Ebben az esetben, én megértem, hogy nehezen ellenőrizhető az anyagi helyzet, mert valószínüleg nem tudnak a segélyezettek jövedelemigazolást felmutatni? A gépjármű nyilvántartás és egy lakásban, helyszíni bejárással felmérhető a háttér. Tudom, az ingóság nehéz ügy, mert ma ott van, holnap nincs. Azonban a közüzemek fizetését, a fogyasztás mértékét is ellenőrizni lehet, mert sok helyen akadnak “húsos” fogyasztások, amit kifizetnek, valamiből.

  16. nagyapó szerint:

    “Aki igazolja a szociális rászorultságát, az szociális lakbért fog fizetni, ami jövőre is csak az infláció mértékével fog változni. A rászorultság igazolására több mint fél éve volt a bérlőknek.” Ebből következik, hogy aki nem adott be jövedelemigazolást, automatikusan a legmagasabb kategóriába kerül.
    Bár akinek elvették a 13. havi nyugdíját, fizetését, annak nehezebb.

    ebihal magára vette a neoprimitív kifejezést? Azért van önkritikája.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  17. Ábel Attila szerint:

    Kedves Zoli!

    A Csevaknak mindig is dolga volt a bérlemény-ellenőrzés, ez azonban teljes mértékben – úgy tudom – soha nem valósult meg. Ma már többen dolgoznak a Csevaknál, mint a váltás előtt, és mégis százmilliókkal kevesebbe kerül a működtetés, mint korábban. Én úgy érzem, hogy a bérlemény-ellenőrzéssel meg fog birkózni a vagyonkezelő. Az állagmegóvás szintén fontos kérdés, az elhagyott, visszaadott, visszavett lakások egy része rosszabbul néz ki, mint egy disznóól. A legutóbbi testületi ülésen – egyébként jobbikos felvetésre – született döntés nyomán most már komolyabban is szankcionálni tudjuk a szándékos rongálást.

    A segélyezettek között számos esetben van olyan, aki egyáltalán nem rászoruló. De még a gépjármű-nyilvántartás sem megoldás. Egyrészt bárkinek szüksége lehet a munkájához gépkocsira, még akkor is, ha minimálbért keres. Másrészt, nem biztos, hogy annak a személynek a nevén van a jármű, aki a segélyt kéri és használja a kocsit. Az elmúlt időszakban sokszor használtuk fel a környezettanulmány lehetőségét a közvetlen ellenőrzésre, ez várható a jövőben is.

    Bennünket is irritálnak az olyanok, akiknek az “életműve” abban merül ki, hogy a segélyezés különféle lehetőségeit használják ki.

  18. csaba péter szerint:

    Ha nagyapó mint önkormányzati illetékes dumál , legyen benne annyi gerinc mint barátomban Ábel Atillában aki ide meri írni nevét a véleménye mellé , amit tisztelek benne, még ha nem is értek egyet vele mindenben.
    ha meg nem az akkor kuss.

  19. csaba péter szerint:

    Nagyapó kinek a faszát kell tisztelni benned?

  20. csaba péter szerint:

    Engem az lepne meg ha egyszer a helyi vezetés központi utasítás nélkül merne valamiről önállóan dönteni.
    Hej a régi szép idők : mikor a Budapesti PB leszólt , hogy mi legyen Csepelen.
    Mint most is.
    És mi erről a véleménye a helyi párttitkárnak?

  21. Gordon szerint:

    “Hej a régi szép idők : mikor a Budapesti PB leszólt , hogy mi legyen Csepelen.” – írja önkritikusan csaba.

    Ő már csak tudhatja.

  22. ebihal szerint:

    Azt hiszem Nagyapó, hogy a maga szintjére sosem fogok tudni lesüllyedni. A köpö-
    nyegforgatás, az elvtelen mellédumálás nekem nem megy!
    És ha az nem ellentmondás, hogy nem támogatják a tehetőseket , de mégis a piaci
    ár alatti lakbért állapítanak meg, akkor no comment!

  23. nagyapó szerint:

    csaba péter! “kinek a faszát kell tisztelni benned?” Ezt a feledékenységet! Nem emlékszik az ízére?
    Különben ki az a trágár csaba péter? Bárki lehet, de talán az aki majrézik, hogy újra vissza kell mennie a munka világába?
    ebihal! Tehetősek laknak szükség,ill. szociális lakásban? Na ne.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

Itt lehet hozzászólni !