Még visszaléphet Lévai javára Karácsony

Feladja-e saját arculatát a magát új erőként beállító LMP?

Népszava, Csepel.info

“Nem erről volt szó!” – Az SZDSZ útját járja az LMP?

Nem kizárt, hogy meggondolja magát és – ahogy ígérte – visszalép a II. kerületi időközi választás második fordulójában az LMP-s Karácsony Gergely. Úgy tudjuk, párttársai tegnap a parlamentben győzködték, és még ma találkozhat az MSZP-s Lévai Katalinnal, hogy az összefogásról tárgyaljanak – írja a Népszava.

A visszalépéssel és az erős hajrával még megszorongathatnák az első fordulóban 52 százalékot elért fideszes Láng Zsoltot, ám elemzők nem sok esélyt látnak egy ellenzéki összefogásra. A Fidesz szerint az ellenzéki riogatás nem érte el célját.

Akár ma találkozhat az MSZP-s támogatottságú, ám párton kívüliként induló Lévai Katalin és az LMP-s Karácsony Gergely, hogy a lehetséges ellenzéki összefogásról tárgyaljanak a II. kerületi időközi parlamenti választás két hét múlva esedékes második fordulója előtt – értesült lapunk.

Lévai Katalin és az MSZP II. kerületi elnöke, Molnár Zsolt egyaránt arra számít, hogy az LMP-s jelölt meggondolja magát és az alacsony részvétel miatt amúgy eredménytelen vasárnapi első választási forduló éjszakáján tett kijelentését megváltoztatva mégis hajlandó tárgyalni arról, hogy visszalépjen a jobb eredményt elért Lévai javára.

Lévai Katalin lapunknak emlékeztetett: ő és az LMP-s jelölt összesen csaknem 40 százalékot ért el, ami igen jó eredmény. Lévai különösen jónak tartja a maga 24,2 százalékát egy olyan körzetben, ahol 22 éve csak jobboldali jelölt nyert. Az MSZP korábbi európai parlamenti képviselője azt is elmondta, saját eredménye annak fényében is figyelemreméltó, hogy 7 százalékkal haladta meg az MSZP országos támogatottságát. Úgy vélte, ez azért is volt lehetséges, mert nemcsak a szocialista szimpatizánsok voksát tudta begyűjteni, hanem a mérsékelt konzervatív és a liberális választók közül is sokakat sikerült megnyernie.

Szerinte most történelmi felelőssége van az LMP-nek, hogy visszalépjen. Ha ezt Karácsony Gergely nem teszi meg, az súlyos presztízsveszteség, hiszen megszegi korábbi ígéretét, ráadásul elszalasztja egy új esély lehetőségét, ami még nagyobb baj – vélekedett Lévai Katalin. Hozzátette: leülnek tárgyalni és reméli, megegyezhetnek, különben attól fél, “az LMP nem is akarja legyőzni a Fideszt, inkább az ő szekerüket tolja.” Hasonlóan vélekedett lapunknak az MSZP II. kerületi elnöke, aki emlékeztetett: Karácsony korábban nyilvánosan ígéretet tett arra, hogy visszalép az esélyesebb javára. “Az utolsó pillanatig várjuk ezt a lépését, de minden nap késlekedés csökkenti a nyerés esélyét” – tette hozzá Molnár Zsolt.

Nem véletlenül utaltak Karácsony korábbi ígéretére. A politikus ugyanis az első forduló előtt, Lévai Katalinnal együtt, nyilvánosan tett ígéretet, hogy a második fordulóban támogatják a legerősebb ellenzéki jelöltet, ezzel a visszalépéssel járulva hozzá a Fidesz legyőzéséhez. A nyilatkozatot követő nap Schifffer András LMP-frakcióvezető mindezt cáfolta, mondván: nem lépnek vissza az MSZP javára, Karácsony ilyen vállalása Schiffer szerint többszöri feltételes módban hangzott el csupán, amúgy pedig “nem működünk együtt azokkal, akikkel szemben alakultunk meg”. A vasárnapi urnabontás után már Karácsony is úgy nyilatkozott: visszalépése esetén sem lenne reális esély megszorongatni a fideszes jelöltet, így elindul a második fordulóban is.

Információink szerint azonban erről tegnap a parlamentben több LMP-s párttársa is megpróbálta lebeszélni, mondván: összefogással és egy jó kampányhajrával lehet esély legyőzni a Fideszt. Karácsony Gergelyt lapzártánkig nem tudtuk elérni, de még tegnap délelőtt úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak, hogy nem fog visszalépni Lévai javára.

Fidesz: Nem jött be az ellenzéki riogatás

Tegnap egyébként megszólalt az első fordulóban 52 százalékot szerzett II. kerületi fideszes jelölt, Láng Zsolt polgármester, aki Selmeczi Gabriella Fidesz-szóvivővel közös tájékoztatóján azt üzente: bebizonyosodott, hogy nem volt táptalaja az ellenzéki riogatásnak, így a Fidesz megismételte a 2010-es tavaszi parlamenti választás eredményét.

Az önálló megmérettetés az ellenzék érdeke

Lenne elméleti esélye, hogy ellenzéki összefogással szoros eredmény szülessen a választás második fordulójában – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint azonban a hagyományosan jobboldali körzetben az első fordulóban nagyarányú győzelmet arató Láng Zsolt legyőzése egyik ellenzéki jelölt visszalépése esetén sem valószínű. Ám az összefogás legalább növelné a második forduló tétjét, ezzel a választási részvételt is. Egy esélyesebb jelölt jobban megszólíthatná a nem elkötelezett, protest szavazókat, mivel egy kormánypárti, valamint az MSZP és az LMP által egyaránt “támogatott” képviselő-jelölt között dőlne el az egyébként lefutottnak tekintett meccs – vélekedett. Kiszelly meghökkentőnek nevezte, hogy korábbi kijelentése ellenére az LMP-s Karácsony Gergely nem lép vissza a második helyezést elérő független, de MSZP-s támogatottságú Lévai Katalin javára. Szerinte ez negatívan befolyásolja Karácsony második fordulós eredményét, mivel ezzel “beismerte” választóinak: nincs esély a fideszes ellenfél legyőzésére. Emiatt elképzelhető, hogy a protest szavazók egy része, akik az első fordulóban Karácsonyt támogatták, két hét múlva az esélyesebbnek tekintett Lévaira szavaznak majd. A politológus úgy vélte: egy esetleges újabb időközi választáson is az lesz a jelenlegi és az új ellenzéki pártok érdeke, hogy önállóan mérettessék meg magukat. Ahhoz, hogy 2014-ben egy “olajfa-koalíció” révén összefogjanak a kormánypártok ellen, alkupozíciókra van szükségük. Ehhez pedig az kell, hogy tudják: mekkora a támogatottság a körzetekben.

Juhász Attila, a Political Capital elemzője is úgy gondolja, hogy jelenleg az időközi választásokon az ellenzéki pártok nem érdekeltek az összefogásban, mivel minden politikai szervezet a saját identitását illetve szavazóbázisát akarja megerősíteni. A második helyezést elérő MSZP-nek különösen fontos az eredmény, hiszen megmutatták: egy pártszakadás után is a legerősebb ellenzéki erőnek számítanak – emlékeztetett. Az LMP-nek viszont nagyon rosszul jött, hogy a szocialista támogatottságú jelölt több mint 10 százalékot “vert” rájuk. Az elemző szerint a választók úgy érzik, nincs sok tétje a II. kerületi időközi választásnak, ennek is köszönhető az első forduló érvénytelensége egy olyan körzetben, ahol az országos választásokon hagyományosan magas a részvételi arány. Juhász szerint Karácsony a választást megelőző visszalépési ígéretével a baloldali szavazókat célozta meg, és arra számított, hogy ő végez a második helyen. A Political Capital elemzője úgy vélte, Karácsony visszalépése esetén egyáltalán nem biztos, hogy az LMP-szavazók többsége a második fordulóban Lévaira adná a voksát.

L.T.I – nepszava.hu

20 hozzászólás “Még visszaléphet Lévai javára Karácsony” bejegyzésre

  1. J szerint:

    Remélem nem lép vissza. Elég volt, sőt sok is 1 SZDSZ.

  2. Paul szerint:

    Alakul a MSZP-DK-LMP csőcselék.

    Érdekes lenne, ha a Jobbik olyan kerületben érne el jó eredményt ahol a 16% adó haszonélvezői élnek. Meghálálták a gazdagok a Fidesznek az adó csökkentést, hiszen jobban élnek mint idáig!!!
    Az LMP meg összeborul az MSZP-vel!!!

  3. nagyapó szerint:

    Paul! Kár fújni a vuzuvelát. A 16 %-os adó kinek jó? Annak aki dolgozik, családos. Kinek nem jó? Annak aki szingli, nem a közszférában dolgozik, akinek munkáltatója nem emelt bért. Ezek forduljanak kedvenc szakszervezetükhöz.
    Apropó! Mikor nyert szoclib egyéni képviselő?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  4. Paul szerint:

    nagyapó.
    Értelmezd már a hsz-t!!!

  5. islander szerint:

    “Érdekes lenne, ha a Jobbik olyan kerületben érne el jó eredményt ahol a 16% adó haszonélvezői élnek.”

    ja.

    aki keres havi 500-600 e HUF-, annak nem gáz a 16%. De aki 150-200 e HUF-t, annak igen. És a többsége az utóbbit viszi haza.

    SZVSZ a burzsujoknak jó a 16%.

    “Kinek nem jó? Annak aki szingli, nem a közszférában dolgozik, akinek munkáltatója nem emelt bért. ”

    Szinglik? Tehát diszkrimináljunk, mert az jó. Értem.

    Tehát dögöljenek meg a vállalkozók, akik eltartják a közszférát, a politikusokat, meg a nagyapó féle nyuggereket….

    Béremelés? Ekkora adókkal? Mégis ki teheti ezt meg? Nagyapó drága, magának volt valaha saját cége?

  6. lolka szerint:

    Paul szerint:
    2011. november 15., kedd – 18:26 -Nem lehet akkora baromság…
    ……..ha, kinyitja száját, büntet, ha kinyújtja a kezét beszed….

  7. Gordon szerint:

    “De aki 150-200 e HUF-t, annak igen. És a többsége az utóbbit viszi haza.” – sajnálkozik islander.

    Szerintem aki 150-200 körül hazavisz, az nem nagyon panaszkodhat.

  8. kilgore trout szerint:

    Paul szerint:
    2011. november 15., kedd – 15:35

    “Érdekes lenne, ha a Jobbik olyan kerületben érne el jó eredményt ahol a 16% adó haszonélvezői élnek.”
    Nem a 16%-ról van szó. Arról van szó, hogy abban a kerületben lakik az összes “meganyugdíjas” pártkáder, hiperliberális középosztálybeli és sok “marannus” vállalkozó is. Ezek vegyesen az MSZP-re és az LMP-re szavaztak.

  9. kilgore trout szerint:

    “Szerintem aki 150-200 körül hazavisz, az nem nagyon panaszkodhat.”

    Sajnos, hogy így van ez! 🙁

  10. Lakó1214 szerint:

    nagyapó szerint:
    2011. november 15., kedd – 18:01
    “Kár fújni a vuzuvelát. A 16 %-os adó kinek jó? Annak aki dolgozik, családos.

    …és 300 felett keres bruttóban mindkét szülő, mert valami nagyon jól összejött.

    Kinek nem jó? Annak aki szingli, nem a közszférában dolgozik, akinek munkáltatója nem emelt bért. Ezek forduljanak kedvenc szakszervezetükhöz.

    Magánszférában nem szokás sehol az államnak a bérekbe, meg úgy általában semmibe beleszólni. Alkalmazott, melós milyen szakszervezethez forduljon? Nézz egy közszolgáltatónál lévő melóst, vagy bármilyen szakiparban, vagy a kereskedelemben, szóval a munkáltatók cca. 85%-ánál. Hogy jönnek ide a szinglok? Mert azt modta a f@szkalap? 🙂 Ki au a hülye 20-on éves, aki erre a helyzetre a fenti rétegből több gyereket bevállal?

    Apropó! Mikor nyert szoclib egyéni képviselő?”

    2014-ben, ha észhez térnek, van rá esély. 🙂

  11. absd szerint:

    Nézzétek a parlamenti közvetítéseket, néha sikerül elékapni a valódi énjüket! Zöld, vörös , barna, egy kutya ez mind a három!
    Felszólalnak a Parlamentben nagy komolyan – a szocik népfiként, a az LMP-sek tudálékoskodva, a Jobbikosok a nemzet egyetelen vezetőjeként, majd – amikor már azt hiszik, hogy a kamera nem őket mutatja – jókat röhögva, cinikus, öntelt vigyorgással konstatálják a párttársaikkal, hogy megint sikerült a Zorbánba rúgni.

    Egyetlen céljuk, s ehhez semmilyen eszköztől sem riadnak vissza: Orbán kinyírása! Ennyit érnek, szarnak ők mindenkire.

  12. islander szerint:

    Gordon

    bruttóban értettem…
    De akkor aki 50-60 evisz haza, az is örül a 16%-nak. A burzsujok meg röhögnek!

    így már jó? Te demagóg nagyokos….

  13. J szerint:

    Szerintem aki 500-600e bruttó körül keres az közel sem burzsuj. Az lenne a normális szint. egyik rokonom Bécsben él és 18 évesen a kezdő fizuja 1200 euro, Szorozzátok csak fel.
    Aki 100e körül keres, az pedig szegény. Az igazi burzsujok egyike sem alkalmazott ebben biztosak lehettek!

  14. ebihal szerint:

    Annak idején a 16 %-ot azzal indokolták, hogy aki többet dolgozik annak jogosan
    marad több, és majd többet fogyaszt, s ettől beindul a gazdaság. A számítások szerint
    az járt jól aki 300 ezer felett keres. Véleményem szerint itthon alig van összefüggés
    a munka és a jövedelem között, továbbá aki ennyit vagy többet keres az nem a sarki
    fűszeresnél fogja elkölteni.
    J ! lehetne 500-600 ezret keresni, csak az a kérdés, hogy amit ezért leteszünk az
    asztalra azt el tudjuk-e annyiért adni amiből ezt a bért ki lehet fizetni. Ha nem akkor
    ez csak játék a számokkal. Lehet, hogy Bécsben ennyi a lóvé /persze meg kell nézni,
    hogy ez ott mire elég/ , de az sem kizárt, hogy a rajtunk megszerzett extrából
    futja erre.
    Úgy gondolom, hogy a FIDESZ-nek lett volna a Matolcsynál alkalmasabb embere is.

  15. kilgore trout szerint:

    ebihal!
    “lehetne 500-600 ezret keresni, csak az a kérdés, hogy amit ezért leteszünk az
    asztalra azt el tudjuk-e annyiért adni amiből ezt a bért ki lehet fizetni.”

    Igen. Lehetne, ha nem vinné ki profitként aki kiviszi.
    A magyar termelőerő termelékenységi szintje a legjobb nyugati 70-75%-án van, fizetése pedig a 20%-án.
    Akkor hova is lesz a különbség?

  16. Zoli049 szerint:

    kilgore trout szerint:
    2011. november 16., szerda – 18:00

    Szerintem aki magyar kkv-nál dolgozik, az ugyanúgy nem kapja meg a profit utráni “osztalékát”, mint aki egy külföldi cégnél van. Másképp miből lenne a górénak vára és 6 terepjárója? 🙂

  17. csaba péter szerint:

    Gondolom nagyapó lelkesedsz a pártod sikerei láttán?
    Miért nem hozsannázol?
    Vagy te is komcsi vagy?
    ” Ha kinyitod a szád hazudsz ha kinyújtod a kezed lopsz! ugye?”

  18. ebihal szerint:

    kilgore! Ezek szerint , ha nem akarjuk, hogy a profitot kivigyék, esetleg a góré
    lenyúlja, akkor ÁLLAMOSÍTÁS és irány ….?

Itt lehet hozzászólni !