Csillagászat.hu
Éder Iván egyik namíbiai asztrofotója: a rho Ophiuchi régió
Az egyik legismertebb hazai asztrofotós, Éder Iván kiállítását tekinthetjük meg a Csepeli Munkásotthonban, melynek csillagvizsgálója nemrégiben új életre kelt a Csepeli Csillagász Szakkörnek köszönhetően.
A lelkes amatőrök szervezőkészségének eredményeként jöhetett létre ez a kiállítás, melynek megnyitója október 21-én 18 órakor lesz.
Így vall asztrofotográfiai tevékenységéről Éder Iván:
“A csillagos égbolt rengeteg látnivalót rejt. A Hold, bolygók és csillagok szabadszemes és távcsöves látványán kívül kimeríthetetlen terítéket jelentenek a különféle távoli halvány égitestek, melyek megpillantásához különösen tiszta és fényszennyezés-mentes égbolt szükséges. Tetten érni a születő csillagokat, vagy megfigyelni a már óriási galaxissá hízott csillagpopulációkat épp úgy különösen nagy élmény, mint ahogy egy csillag halálának elő-, vagy utófázisainak szemtanúja lenni.
Rengeteg olyan csillagászati objektum létezik, mely olyan halvány, hogy még a legnagyobb távcsövekkel sem figyelhetjük meg őket vizuálisan. A fényképezés jóval tágabbra nyitja a pupillánkat: hosszú expozíciókkal a nagyon halvány objektumok fénye is felerősíthető és teljes pompájukban megörökíthetőek – ám ez amatőr eszközökkel rendkívüli kihívást jelent.
A kiállításon látható asztrofotók célja nem az objektumok dokumentációja, hanem az Univerzum igen nagy szegmensének nem csak az érdekes, hanem a látványos és szép oldalának a bemutatása is. A képek készítésénél elsődleges szempontok között szerepelt a fotográfiai szintű alkotások létrehozása, melyek szemet gyönyörködtetőek és szórakoztatóak is amellett, hogy az igazán izgalmas és hihetetlen valóságot ábrázolják. A képek színei és megjelenése minden esetben a valóságot tükrözi, ami természetesen némi szubjektivitást is takar, mivel halványságuk miatt a saját szemünkkel teljes pompájukban sosem láthatjuk őket.
A képek amatőr távcsövekkel, vagy kisebb fényképezőgép objektívekkel készültek halványságuk miatt jellemzően több órás expozíciós idővel. Készítésük alapfeltétele a rendkívül sötét égbolt, ezért a városoktól, településektől igen távoli helyszínt kellett választani, ami a manapság rohamosan növekvő káros fényszennyezés miatt egyre nehezebb feladat. A fotók helyszínének egy része a Mátra, ahol az égbolt még viszonylag sötét. Lényegesen jobb megfigyelési adottságokat olyan helyeken találunk, ahol elenyésző a populáció és az időjárás is száraz, sivatagos. Az afrikai kontinens déli részén található Namíbiából készült a képek másik része, ez az egyik olyan ország, ahol ideális körülményeket találunk, emellett olyan látványos égi csodák is megörökíthetőek, amelyek égi elhelyezkedésük folytán tőlünk sosem emelkednek a horizont fölé.”
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők a Csepeli Munkásotthonban (XXI. Árpád út 1.) október 21-én 18 órakor, a kiállítás megnyitóján.
T. Admin!
Tovább linkelhetem, szaxerű oldalakra????
Köszi!
Lehet linket beszúrni, de módjával, mert a rendszer saját maga moderál 3-4 link felett.
Mi csak akkor moderálunk, ha valaki túlzásba viszi a linkek beszúrását, vagy a link általunk nem elfogadható, pl. neonáci oldalra mutat.
Fordítva gondoltam… 🙂
Az itteni cikket akarom tovább “ismertetni”.
Szélsőjobbost tőlem nem fogtok találni! 🙂