Index.hu
Így válaszoltak az Indexnek kormányzati források arra a levélre, amiben Demszky Gábor újra a kormányhoz fordul, adjanak több pénzt a BKV finanszírozására.
Három nappal a pénteki BKV-sztrájk előtt kedden újabb levelet írt Demszky Gábor főpolgármester a kormánynak, ezúttal nem a pénzügyminiszternek, hanem magának Gyurcsány Ferencnek címezve.
A főpolgármester levelében tulajdonképpen megismétli a Veres Jánosnak már felsorakoztatott indokait arról, miért kéne az államnak beavatkoznia a BKV finanszírozásának rendbetételéhez, egyben pedig válaszolt a miniszterelnök hétfő esti kijelentéseire.
“Szeretne ön több adót fizetni, mert Budapest nem teszi a dolgát?” – kérdezett ugyanis vissza Gyurcsány Ferenc az MTV Este c. műsorában hétfőn, amikor a műsorvezető arról faggatta, miért nem ad a kormány több pénzt a BKV-nak.
A miniszterelnök kifejtette, hogy a kormány és a főváros 2003-ban egyezséget kötött a fővárossal: “Azt mondtuk, hogy mi tisztába tesszük a ti pénzügyeiteket, adtunk 36-37 milliárd Ft-ot (…) ők pedig azt vállalták, ha mi ezt megtesszük, ők rendbe teszik a BKV-t. Mi megtettük”
Demszky: Nem adományt kérünk
Demszky erre válaszolva levelében így fogalmazott: “Miniszterelnök Úr! Éppenséggel Budapest fizet több adót annál, mint amennyi méltányos lenne, a város igenis teszi a dolgát az ország érdekében. Az állami költségvetésbe befolyó adóbevételek több mint harmada a budapesti cégektől és magánszemélyektől származik. (…) Másként fogalmazva: Budapest a költségvetés nettó befizetője.”
“Mi nem valamiféle adományt kérünk az államtól. Mi csak azt kérjük, hogy a budapestiek által befizetett adókból a jelenleginél kicsit kevesebbet vigyenek el, vagy ha ez nem lehetséges, méltányosabb módon juttassanak vissza a város működésére” – fogalmazott a főpolgármester, aki szerint a MÁV-ot inkább támogatja az állam, mint a fővárost, miközben a normatív támogatás mértéke sem követte az inflációt.
Mint a pénzügyminiszternek a többlettámogatást elutasító válaszából kiderült, a kormány 2003-ban 37 milliárdos adósságkonszolidációt hajtott végre a közlekedési cégnél, a BKV normatív támogatását pedig a 2004-es szintről, 5,9 milliárd forintról 32 milliárdra növelte, illetve fizeti a tanulók és nyugdíjasok után járó árkiegészítést is.
Szocialista kormányzati források hivatalosan egyelőre nem reagáltak Demszky levelére, de a kulisszák meglehetősen erősen fogalmaztak az Indexnek. Demszky levelét beismerésnek látják, miszerint a főpolgármester nem tudja kezelni a sztrájkfenyegetést.
Reform helyett mismásolás
“Ahelyett, hogy megoldaná a problémát, inkább elmenekül előle, és a miniszterelnökkel takaríttatná el a saját piszkát” – fogalmaztak.
Szerintük Demszky éppen az SZDSZ egyik alapértékét készül elárulni, azt, hogy az államnak a gazdag fővárost és nem a szegényebb vidéket kéne támogatni, ők boldoguljanak ahogy tudnak.
A főpolgármester éppen ellentétes programot hajt végre, mint országos szinten a liberálisok: ahelyett, hogy megreformálná a BKV-t, megszüntetné a pazarlást, elmismásolja a problémákat, állították az Indexnek hozzátéve: Az adófizetők évente 50 milliárd forintot fizetnek a BKV fenntartására függetlenül attól, hogy vidékiek, vagy fővárosiak, használják-e a BKV járműveit, vagy sem.
Forrás: Index.hu
Az ország nem adna pluszpénzt a BKV-nak
A kormánynak nem szabad többlettámogatást adnia a BKV-nak, állítja a Szonda Ipsos által megkérdezettek többsége. A Népszabadság megbízásából a cég ezer embernél érdeklõdött, mi a véleménye a közlekedési vállalat helyzetérõl: valamivel több mint kétharmaduk állította, hogy a fõvárosnak kell megoldást találni
A Szonda Ipsos hétfõn kérte ki budapestiek és vidékiek véleményét telefonon a pénteken esedékes BKV-sztrájkról. A különtámogatást az országos minta 69 százaléka utasította el, ezen az állásponton van a kormánypártiak 83 százaléka, de az ellenzékiek és a bizonytalanok kétharmada is.
A megkérdezettek 71 százaléka szerint a kialakult helyzetben a fõvárosnak, mint a BKV tulajdonosának kell gazdaságos mûködésre kényszerítenie a közlekedési vállalatot. A kormánypárti szavazók több mint négyötöde (82 százalék) tartja ezt – az arány az ellenzékiek és a bizonytalanok esetében ugyanerrõl 67, illetve 69 százalék.
A felmérésbõl kiderül, hogy a múlt hét hétfõi BKV-sztrájk a megkérdezettek 12 százalékát érintette. A túlnyomó többség (82 százalék) hallott arról, hogy a vállalat dolgozói péntekre is sztrájkot hirdettek. Ahogy a múlt hétfõi sztrájk, úgy a most péntekre meghirdetett is a megkérdezettek kevesebb, mint ötödének okoz valamilyen akadályt a napi teendõiben.
A megkérdezettek harmada szerint a BKV a rossz gazdálkodása miatt került csõdközeli helyzetbe, míg a második leggyakrabban említett ok a BKV vezetõinek túl magas fizetése (17 százalék). Ebben a kérdésben nem található érdemi eltérés a különbözõ szavazói csoportok véleménye között.
A megkérdezettek fele gondolja úgy, hogy a jelenlegi helyzetben a BKV vezetõinek a céget úgy kell átalakítani, hogy a vállalat ne termeljen veszteséget, akár azon az áron is, hogy ez járatritkítást okoz, míg mindössze 18 százalékuk gondolja azt, hogy a vezetõségnek támogatni kell a sztrájkolók követeléseit. Az elõbbi megoldást a kormánypártiak közel kétharmada támogatja, de az ellenzékiek és a bizonytalanok fele is ezen a véleményen van.
Forrás: Index.hu
Kedves csepeliek, budapestiek. A lényeg másutt van. Nem a pillanatnyi helyzetet kell csak nézni. Valahonnan elindultunk. A 90-es években a 4-es metró, a volt szovjet államadósság terhére megépíthetővé vált. Ezt, a csepeliek által is megszavazott Demszky, megtorpedózta, mert valamiért? a franciák nyertek (mint a Vízművek esetében). Érdekes a franciáknál működnek az állami vállalatok. Azóta a 4-es metró költsége tízszeres lett. Ezáltal a Fővárosnak semmire sem maradt pénze. Ennek ellenére vásároltunk Combíno villamosokat – amik elővárosi forgalomra készültek – hatalmas pénzért, ahelyett, hogy Ganz, vagy Tatra villamosok futnának (egy Tatra felújítása kb.70 millió Ft)
Nem beszélek a felesleges – MSZP közeli – csókosok megbízásokról, (az 1 éves értékelhetetlen munkáért adott végkielégítésről), amik milliárdokat emésztenek fel.
Nem tudom, hogy a két tolvaj, a Fővárosi Önkormányzat és a kormány között, kinek szurkoljak?
Apropó: miért vagyunk vidékiek, hogy hozzánk nem Combino, vagy hannoveri villamos jár, hanem Helyiérdekű Vasút.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.