Népszabadság
Kétségessé válhat a csepeli központi szennyvíztisztító 2010-es átadása, ha a XVIII. kerületi Cséry-telepen az önkormányzat ellenállása miatt mégsem épülhet meg a komposztálómű. Az esetleges újratervezés a csaknem 80 milliárdos uniós támogatást is veszélyeztetné.
Miközben a főváros várhatóan még áprilisban kiírja a csepeli központi szennyvíztisztító iszapkomposztálójának kivitelezői pályázatát, a XVIII. kerület legszívesebben újragondolná, sőt, közös megegyezéssel leginkább felbontaná azt a Budapesttel 2003-ban aláírt megállapodását, amelyben hozzájárult a pestszentlőrinci Cséry-telepi létesítményhez – értesült a Népszabadság. Mivel a szennyvíziszap kezelése technológiai-környezetvédelmi szempontból alapvető fontosságú kérdés, a Cséry-telep sorsa a mintegy 120 milliárdos csepeli tisztítómű 2010-re tervezett átadását, illetve a 65 százalékos európai uniós támogatást is komolyan veszélyeztetheti.
Csakhogy a kerület nem enged, ugyanis annak idején leginkább azért egyezett bele az alkuba, mert a jelenleg a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. telephelyeként működő, 54 hektáros, rendkívül elhanyagolt terület régóta megújításra, teljes rekultivációra szorul. Emellett a főváros a helyi csatornahálózat és a Külső Keleti Körút (KKK) fejlesztését is megígérte az önkormányzatnak. Ám a lakók jó része kezdetektől ellenzi a beruházást a vélt környezetkárosító hatások miatt. Őket a – félelmeiket cáfoló – tájékoztatók sem győzték meg.
Mester László (MSZP) polgármester a közelmúltban jelezte Hagyó Miklós (MSZP) városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettesnek, hogy felülvizsgálnák a megállapodást, és konkrét határidőket rögzítenének az általánosságban beígért fejlesztésekhez. A komposztálóról helyi közvélemény-kutatás is készül, ennek eredményétől is függ a kerület végső álláspontja. Szaniszló Sándor (MSZP) alpolgármester kezdeményezésére a főváros szakbizottsága is megvizsgál más változatokat. Mester László hozzátette, mivel az egyoldalú szerződésbontás beláthatatlan következményeit nem vállalhatják magukra, ezért üdvözölnék, ha közös megegyezéssel állnának el a kontraktustól úgy, hogy a Cséry-telep rekultivációját a főváros ettől függetlenül elvégzi.
Hagyó Miklós sajtóirodájának tájékoztatása szerint a főpolgármester-helyettes már megvizsgáltatta a módosítás lehetőségeit, de az uniós előírások miatt bármilyen változtatás kockázatos lenne. Ráadásul a teljes szennyvíztisztító-beruházásra megkötött 250 millió eurós szerződést is módosítani kellene, az alternatív megoldás megtervezése, újbóli engedélyeztetése pedig olyan hosszú időt venne igénybe, amely veszélybe sodorná a befejezési határidőt. A főváros idén kialakítja hosszú távú iszapstratégiáját, amely megfelel majd a gazdaságossági, a biztonsági és a környezetbarát elvárásoknak.
Forrás: Népszabadság