Index.hu, Napi.hu, Hír TV, Hírszerző
Egymásba dörgölik
A kormányfő korábbi programpontjait bírálta Kóka János a parlamentben a Munka, tudás, tulajdon program vitanapján, amikor Gyurcsány bepöccent, beszólt, majd elviharzott. Podolák György kibökte, hogy az újra párbeszédet, egyeztetéseket ígérő Gyurcsány megint nem egyeztetett a frakciójával, mielőtt bejelentette, hogy újra elmarad az adócsökkentés. A Gyurcsány mögött látszólag felsorakozott MSZP-frakcióban közben már “gyurcsánymentes” koalíciós forgatókönyvek is terjednek. A balliberális kormányválság-cirkusz kedd-szerdai eseményei az alábbi összefoglalóban olvashatók.
Hirtelen elhagyta a parlamenti üléstermet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden, a Munka, tudás, tulajdon program vitanapján, amikor épp Kóka János SZDSZ-elnök beszélt.
Kóka egyetértett a pár hete meghirdetett program pontjaival, de azt sorolta, hogy ahogy a 100 lépés program, Gyurcsány 48 pontja és a kormányfő több hasonló terve is téves volt, ez a mostani sem a problémák fő gyökerét érinti. Kóka azt mondta, adócsökkentésre lenne szükség.
Kóka szerint inkább az a megoldás, hogy a magas jövedelmű csoportok jóléti támogatásaira kell rákérdezni. “Tudjuk, ez sok érdeksérelemmel jár és a miniszterelnök úr mostanában nem híve a sérelemmel is járó változtatásoknak.”
Amikor Kóka a kormányfő különböző korábbi, azóta elfeledett programpontjait sorolta, Gyurcsány odaszólt a helyéről az SZDSZ elnökének, és forrásaink szerint valami olyasmit mondott, hogy „de bátor lett az elnök úr”. Ezután vöröslő fejjel kiviharzott az ülésteremből.
“Új válság, új MSZP-program. Az előzőekből sem valósult meg semmi” – mondta Révész Máriusz, a Fidesz képviselője. Az ellenzéki képviselők arról beszéltek: a koalíciós kormányzás alatt másfélszeresére nőtt a munkanélküliek száma, tömegesen mentek csődbe vállalkozások, s jelentősen visszaesett az oktatás minősége is.
Gyurcsány Ferenc szórakozik frakciójával?
Nem szólt az MSZP-frakciónak Gyurcsány Ferenc arról, hogy elmarad az adócsökkentés. Podolák György, a szocialisták költségvetési és munkacsoportjának tagja szerint a múlt héten Brüsszelben tárgyaló küldöttségük azt az álláspontot képviselte, hogy a termeléshez kötődő közterheket csökkenteni kell, ez ugyanis a munkahelyteremtés és a növekedés gyorsításának feltétele.
A miniszterelnök vasárnap bejelentette, semmilyen adócsökkentésre nem lát lehetőséget, sem rövid-, sem pedig középtávon.
A legfontosabb ma Magyarországon a munkahelyteremtés, és a vállalkozások versenyképességének a növelése. Egyelőre nem ismerünk más irányt, amit követnénk – jelentette ki Podolák György szocialista képviselő. Az MSZP költségvetési és munkacsoportjának tagja elmondta, hogy a hétfői frakcióülésen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem mondott olyat, hogy elmarad az adócsökkentés.
Forrás: Hír TV
Gyurcsány nélküli forgatókönyvekkel is számol az MSZP
Továbbra is bizonytalan, hogy mi lesz a kimenetele a koalíciós válságnak. Egy biztos: az MSZP-ben már nyoma sincs a kezdetekre jellemző egységnek. A mérsékeltebb, de befolyásos politikusok szerint Gyurcsánynak van esélye, hogy kormányfő maradjon, azonban több, szintén meghatározó szocialista úgy gondolja, nekik viszont csak akkor van esélyük, ha a miniszterelnök távozik, és új koalíció köthető az SZDSZ-szel.
Hogyan tovább – ezt találgatják a szocialisták ezen a héten, amikor egyébként átmeneti nyugalom állt be a koalíciós válságban, vagyis éppen nem történik semmi. Nehéz megjósolni, hogy mi történik az elkövetkező hónapokban a kormánnyal, hiszen szinte napról napra változnak az érzelmek a szocialista pártban.
A kezdeti, SZDSZ-elleni dühöt átmeneti megkönnyebbülés követte, majd a remény, hogy rendeződhet a helyzet. Eleinte összezártak a sorok Gyurcsány Ferenc mögött, de azóta egyre több a foghíj. A forgatókönyvek készülnek, de a legvalószínűbbnek három eshetőség látszik.
Egy
Az első a legkevésbé valószínű, forrásaink 5 százaléknyi esélyt adnak ennek: az előrehozott választás. Ez akkor fordulhat elő, ha az SZDSZ bevadul, és lehetetlenné teszi az együttműködést. A törvények sorozatos leszavazása, az interpellációkra adott miniszteri válaszok el nem fogadása és más parlamenti heccek teremthetnek olyan helyzetet, amelyből az MSZP nem lát majd más kiutat.
A szocialista frakcióban és az elnökségben is lehet már hallani olyan véleményeket, nem biztos, hogy 2010-ben jobb eredményt érhet el az MSZP, mint most, és két év vergődésnél még ez is jobb. Szocialista körök szerint a közvélemény-kutatási eredmények ellenére is csekély a valószínűsége – a listás kompenzáció miatt – egy kétharmados Fidesz-többségnek, különösen ha egy-, két-, vagy legfeljebb hárompárti parlament áll majd fel.
Ennek ellenére igazán az MSZP sem akar előrehozott választást, a szabad demokraták pedig pláne nem, hiszen a parlamenti kiesést kockáztatják. Ugyanezért az MDF sem erőltetné a dolgot, és a szocialisták azt valószínűsítik , hogy a Fidesz sem. A retorikájuk ellenére ugyanis nekik inkább az az érdekük, hogy most vigye el a balhét az MSZP , “kössön meg” az “új többség”, gyengüljenek tovább a szocialisták.
Kettő
A második, forrásaink által 20-25 százalékos valószínűségűnek gondolt forgatókönyv szerint feláll egy új koalíció, valószínűleg egy új, szakértő miniszterelnökkel. Ez az eshetőség akkor erősebb, ha az április 27-ei SZDSZ-küldöttgyűlés úgy dönt, hogy nem dönt, azaz a júniusi tisztújítással köti össze a koalícióban maradás kérdését. Ez egyébként Kóka János pártelnök bukását is előrevetíti, ami szintén megkönnyítené a két párt megállapodását.
Ha június után akarnak visszatérni, azt nehezen tehetik meg jelentős arcvesztés nélkül. A szabad demokraták ugyanis ma radikális adócsökkentést igényelnek, ami csak a szociális kiadások radikális lefaragásával valósítható meg – ez viszont elfogadhatatlan a szocialisták számára.
Ha az idő előrehaladtával mégis átgondolják a helyzetet, és hajlandóak a kompromisszumra, az az MSZP érdekeit is szolgálná, amennyiben ismét stabil kormánytöbbséget teremtene. A kompromisszum nagy valószínűséggel egy új miniszterelnök és valamilyen kisebb reform-javaslat lenne, amely révén az SZDSZ nagy presztízs-veszteség nélkül térhetne vissza a koalícióba. Gyurcsány Ferenc már számtalanszor, nyilvánosan is elmondta: ha egyedül az ő személye akadályozza az új koalíció létrehozását, akkor kész távozni.
Kettő és fél
Erre játszanak a párt egyes erős emberei; nem nyíltan – a nyilvánosság előtt ugye mindenki támogatja a miniszterelnököt -, hanem a belső fórumokon elmondott éles kritikákkal, az egyértelmű utasítások elszabotálásával, a szűk körben elhangzott információk kiszivárogtatásával. Ezt támasztja alá az is, hogy az elnökség megakadályozta a rendkívüli kongresszus összehívását, amelyen Gyurcsány Ferenc megerősödhetett volna.
A “kivéreztetést” egyébként annak ellenére cáfolják az érintettek, hogy a pártelnökségből, megyei elnököktől és frakciótagoktól is egybehangzóan ezt alátámasztó véleményeket gyűjtött be a Hírszerző. A “kivéreztetők” egyike szerint a “miniszterelnök embereinek paranoiájáról, a szocialista pártban jellemző ellenség-keresésről” van szó.
A párt egyik meghatározó, nem Gyurcsány-ellenes politikusa szerint viszont a miniszterelnök ellenlábasainak célja nem az, hogy Gyurcsány Ferencet mint kormányfőt buktassák meg, hanem az, hogy hosszútávon félreállítsák azt az embert, aki személyében sok politikus ambíciójának a gátja. Ezt pedig csak úgy tehetik meg, ha nem engedik elegánsan távozni, hanem amíg lehet, koptatják.
Három
A harmadik, forrásaink szerint legnagyobb eséllyel megvalósuló forgatókönyv szerint marad Gyurcsány Ferenc és marad a kisebbségi kormányzás alkalmi szövetségekkel. A kulcskérdés a költségvetés lehet, miután – mint azt már megírtuk – elképzelhető, hogy nem nyújtanak be új adótörvényt, hanem marad az idén is hatályos jogszabály.
A büdzsé elfogadásának eddig házon, vagyis koalíción belüli alkuk megkötése volt az ára, most szocialisták szerint egy-egy, az ellenzéknek tett engedmény, ugyanúgy néhány milliárdos értékben. “A konvergencia-program az SZDSZ-szel közös termék, és az előrehozott választás senkinek nem érdeke, ez növeli az elfogadás esélyét” – jegyezte meg egyik informátorunk.
“Nem olyan durva a helyzet, csak azért van mindenki megijedve, mert ilyen még nem volt, és mert sokkal több egyeztetés kell, mint eddig. Nem hiszek abban, hogy bárkit meg lehetne vásárolni, ez a köztársasági elnök-választásnál sem működött. Lehet viszont olyan gesztusokat tenni, mint amilyet az örökösödési illetékkel kapcsolatosan tett a kormány az MDF-nek, így nyíltan is vállalható az MSZP támogatása” – fogalmazott a Hírszerzőnek egy szocialista forrás.
Forrás: Hírszerző
Kedvencünk, Podolák úr, Csepel képviselője elmondta a tutit. „..a termeléshez kötődő közterheket csökkenteni kell, ez ugyanis a munkahelyteremtés és a növekedés gyorsításának feltétele.” Ezt a kongói parlamentben is el lehetne mondani. Igazi populista szöveg, amit egy igazi kommunistának kell mondani, aki ma nagytőkés (a populizmus mindig baloldali). Ennyi telik a szürkeállományból.
Az egy-, kettő-, kettő és fél-, három-hoz:
Cui prodest ? Kinek az érdeke?
A polgári oldal (Fidesz-KDNP) érdeke, csakúgy mint az országé, az előrehozott választás.
Az MDF már másképp gondolkodik. Jelenleg kicsi a támogatottsága, így várni kell, míg a „Szépkorúak Társasága” kellő pénzt dob be, soká tart, míg elmagyarázzák, hogy egy harmadik út is lehetséges (az MSZP-vel együtt). Tehát nem érdekük az előrehozott választás.
Az MSZP-ben vannak akik függenek a gyurcsányi pénzosztástól, ők mindent megszavaznak, mert tudják, hogy a következő választáson nem kerülnek be a parlamentbe. Az egyéni választókerületből jövők, polgármesterek, inkább azon gondolkoznak, hogy egy előrehozott választás esetén is képviselők lehetnek-e, ill. megmaradnak polgármesternek (Tóth Misi nem tartozik ide).
Az SZDSZ többszínű, mint mindig (minimum kettő), mert van egy burzsoá réteg, akik további zsarolásban érdekeltek, és van egy megélhetési réteg, akik azonosak az MSZP haszonleső rétegével.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop
Kedves Panellakók
A távfűtés díja a Távfűtőművek és a szolgáltatók megállapodásától függ. A többi csak smúzolás. A csepeli hőerőmű drágán eladja hulladékhőjét, miközben a villamos energiáért 22.42 Ft/kW összeget kap, szemben Paks 8.69 Ft/kW összegével. Ezután eladja azt a veszteségi hőt, amit nem tudna hasznosítani – távfűtésként. Ezt az extraprofitot meg kellene osztani a csepeli lakosokkal. Ehhez a polgármester erőteljes fellépése lenne szükséges.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop
Elnézést ezt a távfűtéshez akartam csatolni, de rossz helyre tettem. Bár igaz