Szabad-e fürödni a Dunában?

Origo, Csepel.info

Fürdőzők Budapesten, az Óbudai-szigetnél

Még húsz éve is több tucat szabad strandot tartottak fenn a dunai települések, ma viszont alig akad kijelölt fürdőhely. Pedig a vízminőség ma már sokkal jobb, és a fürdőzők ezrei engedély nélkül is rendszeresen megmártóznak a folyóban. A csepeli szennyvíztisztító átadása óta már Budapest alatt is megfelelő a víz minősége.

A törvény a teljes budapesti Duna-szakaszon, és a fővároshoz tartozó mellékágakban is tiltja a fürdőzést – azaz tilosban járnak az újpesti Duna-ágban, a Margitszigetnél és a Kopaszi-gáton megmártózók is.

A Dunában másképp fürdik az ember, mint a Balatonban

“Aki nem szokott a folyó vízben való fürdőzéshez, először olyan emberrel mártózzon meg a Dunában, aki jól ismeri az adott szakaszt” – tanácsolja az Origo kérdéseire válaszolva a gödi főépítész, ugyanis tapasztalata szerint a balesetek általában a folyót nem ismerőkkel történnek, nem pedig a helyiekkel, akik tisztában vannak azzal, hogy egy adott szakaszon mely helyeken lehet veszélyes az áramlás. Idén nyáron fürdőzés során már négyen fulladtak a Dunába, általában tiltott helyen fürödtek.

Alapszabály, hogy hídlábaknál nem szabad fürdeni, figyelni kell a sarkantyúkra, amelyek a víz áramlását módosítják, valamint tilos a műtárgyakról fejest ugrálni, és gumimatraccal való pancsolás sem ajánlott folyóvízben. “Egyébként meg egy folyónál az ember felgyalogol, és az árral szépen lecsurog, nem szakad meg az árral szemben” – mondja a főépítész.

A víz minősége Budapest alatt természetesen szennyezettebb, mint a főváros előtti szakaszon, ám a csepeli szennyvíztisztítónak köszönhetően már ott sem drasztikus mértékben. Legyengült vagy fertőzésekre az átlagosnál érzékenyebb szervezetűeknél, főleg idős embereknél és gyerekeknél, ha a fürdés közben a vízbe belekortyolnak, előfordulhatnak hányásos, hasmenéses tünetek. Súlyos, életveszélyes kóroknak azonban nem okozója a Duna vize.

Az Origo teljes cikkét ide kattintva olvashatják el.

Itt lehet hozzászólni !