Helyi Téma
Nem csupán a rendőrség segíthet a közbiztonság javításában
Újraindította a Szomszédok Egymásért Mozgalmat (SZEM) Sághi Jenő, a kerület önálló közterület-felügyeleti csoportjának vezetője. A program lényege, hogy az egy utcában lakók odafigyelnek egymásra, és vigyáznak a közelükben élők tulajdonára, értékeire.
2004-ben rendőrkapitányként már törekedett a mozgalom bevezetésére és népszerűsítésére, a kerület közterület-felügyelő csoportjának vezetésére nemrégiben kinevezett Sághi Jenő.
– Sajnálatos módon a kezdeményezés akkor elhalt, ezért most mindenkit ismételten arra buzdítunk, kezdje el szervezni a saját lakókörnyezetében, utcájában az összefogást. Különféle lakossági bejelentések korábban is érkeztek hozzánk a kerület lakóitól, akiket most arra szeretnénk rávenni, hogy folyamatosan működjenek velünk együtt. Úgy vélem, az emberekben megvan az erre irányuló szándék és az akarat, pontosan tudják, milyen sokat tudnak tenni a különféle bűncselekmények visszaszorítása és megfékezése érdekében. A csoportvezető elmondta, rendkívül fontosnak tartja, hogy az egy utcában élők figyeljenek egymás értékeire, és váljanak egymás iránt nyitottabbá, bizalmasabbá, összetartóbbá. – Nem tervezünk a mozgalom népszerűsítésére különleges propagandát, a legideálisabb az lenne, ha szájhagyomány útján terjedne el. Azt szeretnénk, ha a megbízott nem feltétlenül csak bűncselekmény esetén jelezne nekünk vagy a rendőrségnek, hanem akkor is, ha ismeretlen jármű vagy gyanús személy tűnik fel a környéken. Részünkről mindennemű segítséget megadunk a csepelieknek, már bírósági bejegyzés alatt van a Csepeli Polgárőrség, amelynek felügyelete és irányítása alatt működne az újraéledő SZEM. Sághi Jenő hangsúlyozta, a közrend és közbiztonság növelésének érdekében a már meglévő mellett egy újonnan alakuló polgárőrség is létrejön, melynek soraiba várják az önkéntesek jelentkezését. – Minél több emberre számítunk. Természetesen mindannyian a Budapesti Polgárőr Szövetség képzésében részesülnek, azaz csak egy tanfolyam elvégzése után, sikeres vizsgát követően láthatnának el szolgálatot. Jó dolognak tartom, ha egy kerületben több polgárőrség is üzemel, hiszen ezáltal nő a közbiztonság.
A SZEM és Csepeli Polgárőrség megalakulásától függetlenül a kerület önálló közterület-felügyeleti csoportja tovább munkálkodik, fontos feladatuknak most a kerület illegális hulladékkal szennyezett területeinek GPS-es feltérképezését tartják. A csoportvezető kiemelte, természetesen más a helyzet magán-, köz-, illetve önkormányzati területeket illetően, ám minden esetben törekednek a köztisztasági és környezetvédelmi szabálysértések ellenőrzésére és visszaszorítására. – Egy jól összekovácsolódott, ütőképes, fegyelmezett és lelkiismeretes társaságról van szó, amely a rendfenntartáson és bírságoláson kívül nagy hangsúlyt fektet a „vadkempingezők” felszámolására is. Hozzáfűzném, hogy a XXI. kerület semmivel nem fertőzöttebb a főváros többi kerületénél, ám külterület révén a magukat törvényen kívül helyező, engedély nélkül táborozók száma jelentősebb, mint másutt.
BHY
Sajnálatos, hogy pont ehhez a témához nincs hozzászólás, javaslat, pedig fejlesztendő téma lenne. Szívesen olvasnám az amúgy minden más témában aktív fórumozók véleményét, esetleg gyakorlati tanácsait. Nálunk a SZEM hivatalosan (megbeszélten) egyenlőre nem működik, csak figyelünk, szemmel tartjuk a belátható utcarészletet, és ha gyanúsan lófráló, nézelődő alakokat látunk kimegyünk (megmutatjuk magunkat). Ahogy a dolgok haladnak, ez attól félek nem sokára kevés lesz.