11 milliárd forintos tőkepótló támogatást kap a BKV
MTI, Mno.hu, Csepel.info
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén törölte Sztálint, Haynaut és további hét személyt Budapest díszpolgárai közül. A döntést a testület egyhangúlag támogatta. A korábbi huszonöt helyett elegendő lesz öt évnek eltelnie a névadó halála után, hogy közterületet nevezhessenek el róla. A képviselők arról is határoztak, hogy a jövőben egy személyről több kerületben is lehessen utcát elnevezni.
Lapunk úgy tudja, hogy Németh Szilárd csepeli polgármester is felszólalt a csepeli gerincút építésével kapcsolatos napirendnél, hosszan kifogásolva az útépítés előkészítésekor és kivitelezésekor felmerült problémákat, de volt szó a csepeli Ady Endre út melletti kerékpárútról is.
Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester azzal indokolta a díszpolgári cím megvonását célzó indítványt, hogy az érintettek a magyar szabadságharc és a demokrácia ellenségei voltak.
Az előterjesztés szerint „hivatalosan és örökre” törlik a díszpolgárok sorából a volt szovjet pártállami vezetőt, Sztálint. A felsoroltak között van Haynau osztrák hadvezér, Jellasics horvát bán, Windischgrätz osztrák tábornok és Alexander von Bach osztrák belügyminiszter, valamint Ivan Paszkievics, az orosz hadsereg főparancsnoka 1849-ben, Felix Schwarzenberg osztrák miniszterelnök, Karl Ludwig Grünne osztrák tábornok és Karl Geringer osztrák császári biztos.
A szocialista képviselők kétségbe vonták, hogy Sztálin díszpolgára-e egyáltalán a városnak, illetve hogy van-e jogfolytonosság Budapest, valamint a korábbi Pest és Buda városok között. Az ellenzéki képviselő megjegyezte: az ilyen kérdések helyett inkább ennél fontosabb szociális ügyekkel kellene foglalkoznia a közgyűlésnek, mint a főpolgármester felé fordulva fogalmazott: „kevesebbet a sípra és többet a kerekekre!”.
Tarlós István ezután bejelentette: előző nap megtalálták azt az 1947. november 7-i, a székesfőváros díszközgyűlésén közfelkiáltással meghozott határozatot, amely kimondta Sztálinnak, a „Szovjetunió generalisszimuszának” díszpolgárságát. A főpolgármester közölte, így van jogalap van arra, hogy megvonják a díszpolgári címet.
Posztumusz is adományozható lesz a díszpolgári cím
A korábbi huszonöt helyett elegendő lesz öt évnek eltelnie a névadó halála után, hogy közterületet nevezhessenek el róla. A képviselők arról is határoztak, hogy a jövőben egy személyről több kerületben is lehessen utcát elnevezni. A testület a fideszes többség 21 igen szavazatával, két LMP-s képviselő ellenében és a szocialista frakció tartózkodása mellett fogadta el az erről szóló rendeletek módosítását. A közgyűlés emellett megváltoztatta a díszpolgári címek adományozásáról szóló szabályokat is, így a díszpolgári cím a jövőben posztumusz is adományozhatóvá válik.
A szocialista Bihary Gábor a javaslat vitájában elmondta: egyetértenek a közterület elnevezéseivel összefüggő időkorlátok megváltoztatásával, ugyanakkor ellenzik, hogy a jövőben egy személyről több kerületben is lehessen közterületet elnevezni. Horváth Csaba, a fővárosi MSZP frakcióvezetője azt kezdeményezte, hogy egy közterület elnevezésekor kötelező legyen kikérni a helyi lakosok véleményét. Az ellenzéki képviselő kifogásolta továbbá, hogy a közgyűlés még mindig nem adott tájékoztatást az esetleges közterületi névváltozásokról.
Tarlós István válaszában azt kérdezte a szocialista képviselőktől, hogy az ő városvezetésük idején hányszor kérdezték meg a „népet” a közterületek névváltoztatása előtt. Kiemelte: az utcanévváltozásokról még egyetlen esetben sem született végleges döntés, és csupán egy hivatalos bejelentés történt arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia előtti teret ésszerű lenne Széchenyi Istvánról elnevezni.
A főpolgármester támogatásáról biztosította és előterjesztőként a később elfogadott rendeletmódosítások szövegébe emelte azt a szocialisták által benyújtott javaslatot, amely szerint a közterületek díszpolgárokról történő elnevezése esetében nem kell alkalmazni az ötéves időkorlátozást.
Ranschburg Jenőre emlékeztek
Egyperces néma felállással kezdődött a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése, a képviselők így emlékeztek meg Ranschburg Jenőről. A pszichológus, a pszichológiatudomány kandidátusa március 10-én hunyt el, 2006 óta volt Budapest díszpolgára, a főváros saját halottjának tekinti.
A tervezettnél ötven perccel később kezdődött közgyűlés napirendjét három ponttal kiegészítették, köztük a fővárosi közműcégek Budapesti Városüzemeltetési Központba apportálásával kapcsolatos elvi döntés meghozásával, Csomós Miklós főpolgármester-helyettes pedig az egyik napirendi pontját visszavonta. Így a közgyűlés 73 napirendi pontot tárgyal szerdai ülésén; a napirendet 31 igen és két nem szavazattal fogadták el.
Forrás: Mno.hu
11 milliárd forintos tőkepótló támogatást kap a BKV
A BKV 11 milliárd forintos tőkepótló támogatást kap a tulajdonos Fővárosi Önkormányzattól, ezt a pénzt a közlekedési társaság jármű- és pályafelújításra fordítja. A képviselők egyhangúlag támogatták az előterjesztést a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.
György István főpolgármester-helyettes előterjesztőként a vitában azt mondta, kezdeményezték, hogy az összeget a BKV 10 napon belül kapja meg. Hangsúlyozta, hogy olyan infrastruktúra-fejlesztés indulhat meg, amilyenre az elmúlt években nem volt példa.
A Jobbik támogatta az előterjesztést
Losonczy Pál jobbikos képviselő közölte, hogy támogatják az előterjesztést, de a buszágazat kiszervezésével nem értenek egyet. Tarlós István főpolgármester erre reagálva azt mondta, hogy nem kívánják a BKV-t privatizálni. A javaslat szerint a BKV az összegből 3,9 milliárd forintot pályafelújításra költ el. Ebből folytatódik a HÉV-vonalak úgynevezett továbbhasználati engedélyével összefüggő beruházás, s felújítják több villamosvonal (2, 18, 28, 50, 52, 59, 62-69) egy-egy szakaszát.
Csaknem 4 milliárdot fordítanak 2011-ben járműbeszerzésre és -felújításra. Folytatják a 412-es Ikarusok korszerűsítését és 42-44 használt alacsonypadlós autóbusz beszerzésével számolnak. Ez utóbbira korábban már ki is írták a közbeszerzési eljárást, de eredményt egyelőre nem hirdettek.
Az idén trolibuszokat is felújít a BKV, hogy a 30 éves, ZIU-9-es trolikat ki tudják váltani. A tervek szerint 17 Ikarus-jármű esik át nagyfelújításon és 12 járművet használtan vásárolnak. Ha a feladatok elvégzése után marad pénz, akkor azt a BKV nosztalgia-trolibuszjárat indítására fordítaná.
A villamosok felújítására is jut pénz
A villamosok korszerűsítése is folytatódik, újabb TW6000-es (hannoveri) villamosokra írtak ki közbeszerzést, s folyamatos a 2010-ben vásárolt járművek forgalomba állítása és a korábban beszerzett villamosok felújítása is. Ezenkívül a T5C5K típus úgynevezett nagyfelújítása is időszerűvé válik, 2011-ben nyolc járművet újítanak fel. A villamospark korszerűsítésére 1,7 milliárd forintot szánnak.
Európai uniós projektekre a 11 milliárdos keretösszegből 2,3 milliárd forintot fizetnek ki, ebből folytatják a GPS-alapú utastájékoztató rendszer (FUTÁR) kivitelezését.
A tőkepótló támogatást a főváros minden évben átutalja a BKV-nak, de ezt az összeget a közlekedési társaság csak felújításokra, járműbeszerzésekre költheti el.
Forrás: Mno.hu
Na kistaffirozták a BKV-t? Lehet majd Orbán unokatestvére, Vitézy Dávid volt VEKE szóvivő majd a közlekedési társaság ifjú vezérigazgató javára írni!
Valaki – valakik mintha fordítva ülnének a lovon.
Ennek a díszpolgári cím megvonásnak zéro hírértéke van.
Az, hogy mitől fog javulni a megélhetési biztonság – na, ezzel kéne foglalkozni Uraim!
Éhezik a nép!!!!!
„kevesebbet a sípra és többet a kerekekre!”…ezt még nem hallottam, de találó, bárki mondta is…
kispajtás! Előre! (Ne nézz hátra, jön a Fidesz!)
Te már semminek sem tudsz örülni? Olvasd csak el még egyszer:
“Tarlós István ezután bejelentette: előző nap megtalálták azt az 1947. november 7-i, a székesfőváros díszközgyűlésén közfelkiáltással meghozott határozatot, amely kimondta Sztálinnak, a „Szovjetunió generalisszimuszának” díszpolgárságát. A főpolgármester közölte, így van jogalap van arra, hogy megvonják a díszpolgári címet.”
Heuréka! – mondta volna Archimedes, de neki csak egy : Minden vízbe mártott test… -re futotta. Tarlósék viszont hetek óta éjt nappallá téve kutattak, és mellbedobással, egy nappal az ülés előtt megtalálták J.V. Sztálint meg a hasonszőrű Paszkievicset. Most végre megkapták a magukét Világosért, a visszaadott 1848-as zászlókért, Petőfiéert, 56′-ért, 66-ért, 86-ért (6:0), 96-ért, stb (i tag dalyse…) megmutattuk nekik!
Itt az örök és megbonthatatlan törlés!
Heuréka és szpaszíba, köszönjük Fidesz! Előre! Rendületlenül!
csapos: Az egész történetet konkrétan leszarom!
Sztálin, Haynau, Jellasics és Windischgrätz a történelem szemétdombjára valóak! Ez most végre megtörtént, 20 évvel a módszerváltás után…
Most, hogy a magyar történelem szégyenteljes alakjait száműzték a fővárosból, nagyobb figyelmet kéne azoknak az egykori politikusoknak szentelni, akik Budapestet kiépítették és fejlesztették.
Az olyan volt városvezetőkre gondolok, mint Budapest első főpolgármestere, Kamermayer Károly, aki 23 évig állt a főváros élén és nevéhez olyan dolgok fűződnek, mint a mai Fővám téri nagycsarnok és a közvágóhíd megépítése, Budapest új, korszerűbb közigazgatásának kiépítése, a hivatalok, ügyosztályok munkájának beindítása, illetve az új kerületi elöljáróságok megszervezése. De figyelemre méltóak a vezetése alatt végbement infrastrukturális fejlesztések is (városi közúthálózat korszerűsítése, víz- és csatornahálózat fejlődése).
A későbbi polgármesterek, főpolgármesterek is rengeteget tettek a magyar fővárosért.
Pl. Márkus József, aki fontos szerepet játszott a fővárosi kerületi elöljáróságok újjászervezésében (nem ok nélkűl nevezték ki a Főrendiház örökös tagjává és nem ok nélkűl kapta meg a Lipót-rend lovagkeresztjét), vagy Bárczy István, aki újjászervezte a főváros iskolarendszerét, megalapította a fővárosi Pedagógiai Szemináriumot és városfejlesztési programja alapján számos iskola, lakás, szociális és kulturális intézmény épült Budapesten.
És hogy a sor teljes legyen, megemlítendő Ripka Ferenc is, aki fő feladatatának a főváros pénzügyeinek rendbetételét tekintette. Átvilágíttatta az üzemek működését, racionalizáltatta a pénzügyeket és a költségvetést. Az idegenforgalom fejlesztésére kiemelt hangsúlyt helyezett és ő vezette be 1926-ban a Szent István-hét rendezvénysorozatot.
Demszky Gábor egyiknek sem léphetett a nyomdokaiba, 20 éves városrombolása idején. Remélhetőleg Tarlós István sokkal méltóbb lesz erre a posztra, mint elődei 1945 és 2010 között.
Az, hogy Sztálintól, Haynautól, Jellasicstól és Windischgrätztől megvonta a díszpolgárságot, az pozitívumon, de remélem, hogy a szovjet obelix sem fog sokáig állni a Szabadság téren.
Csapos, el tudom képzelni, hogyan zokogtál egész éjszak. Azt a jó tömeggyilkos Sztálin elvtársadat levették a díszpolgárságról. Hüpp-hüpp.
😀
Tényleg ? Tudja valaki hogy ez a Vitézi miért ilyen nagy ász ?
Engem emlékeztet a Vörös akadémiát végzett régi elvtársak alkalmasságára.
Ők voltak minden posztra alkalmasak az egyetem után közvetlenül .
Első munkahely: Országgyűlési képviselő, vagy vezérigazgató, hülyébbek polgármester . stb .
A világ nem változik , csak ismétli önmagát.
Ezt pont te mondod, aki annak a rendszernek a haszonélvezője voltál mint MSZMP tag? 😀
Joseph Jelačić személye a horvát nemzeti identitás egyik jelképe. A főváros vezetésének ez a döntése sértheti a horvát kisebbség nemzeti érzéseit. Ha 1867 óta egészen idáig senkit nem zavart ez a díszpolgárság, most miért kellett hozzányúlni?
“Ha 1867 óta egészen idáig senkit nem zavart”
De zavart.
Ezért született most ez a döntés. Jellasicsnak van tere Horvátországban. Az elég. Azzal nincs gond.
Zed!
Jelačić 1848-ban fegyvert fogott a magyar szabadság ellen és egy ilyen személy névének nincs helye Budapest díszpolgárai között! Akár sérti a horvátokat, akár nem! A magyar és a horvát nemzetnek vannak közös nemzeti hőseik, pl. a horvát származású, de magyar ügyért harcoló Zrínyiek.
“Engem emlékeztet a Vörös akadémiát végzett régi elvtársak alkalmasságára.” – írja a munkahelyén pont az általa pedzegetett okoknál fogva igen ritkán látott csaba bavaria péter.
Ő már csak tudhatja.
Nagyon helyes, hogy a FIDESZ végre elvette Haynau és a többiek magyar nemzetet önérzetét sértő díszpolgári címét, de most nem ez lenne a lényeg.
Az sokkal jelentősebb ügy, hogy a hajléktalanok ügyét sikerült rendezni. És végre vasszigorral megtiltották a dohányzást a megállókban is, nagyon helyes!
Most akkor épül kerékpárút a Gerincút mentén? Bocsánat, hogy nem tudom.
Jobb Csepelért!
Jellasics, mint horvát bán, a Szent Korona által felkent királyának segítségére sietett. Szemben állt vele pl. Móga tábornok, aki szintén felesküdött a Szent Koronára. Passz.
Más! Melyik Zrínyire gondol, a két királyhű Miklósra, vagy a szintén nagy tudású, hatalmas termetű Péterre, akit magyarul nem volt hajlandó beszélni és királyellenes összeesküvés miatt Bécsújhelyen lefejeztek?
Zrínyi Ilonát, Munkács hős lelkű asszonyát kihagytad a felsorolásból…
De hát kedves gordonka ! Honnan szeded , hogy keveset vagyok a munkahelyemen , lehet hogy nincs is.
Lehet hogy több is van !
lehet , hogy állandóan ott vagyok , mert ott is lakom.
Lehet hogy nem is vagyok sehol,
azt sem tudod ki vagyok és pofázol össze vissza.
Jobb Csepelért! Zrínyi Ilona az árulásért kivégzett Zrínyi Péter horvát bán lánya, anyja a szintén horvát Frangepán Katalin, aki nem is tudott magyarul.
A hős védő. Munkácsot egy kis-létszámú sereg zárta körül kb. 3 évig, majd Radics és Absolon kapitányok egyszerűen feladták a várat, ezután Caraffa adott 1000forintot Zrínyi Ilonának, hogy gyermekeivel Bécsbe utazzon.
zed, ilyen az igazi hazaáruló. Eddig óta a mi érzékenységünket sérthette Jellasics díszpolgársága, az téged és elvtársaidat hidegen hagyta. De most a horvát kisebbség érzékenysége az mér érdekel. Tudsz mondani egyetlen egy magyart is, aki fegyvert fogott a valamelyik környező ország ellen, és díszpolgár az adott ország fővárosában? Talpnyaló, hazaáruló féreg vagy.
(Admin, bocs a személyeskedésért, általában nem szoktam idáig süllyedni.)
munkásököl!
Nézzük más szemszögből zed felvetését. Jellasics, horvát bán, királya segítségére indult, megvédeni azt a királyt, aki felesküdött a Szent Koronára és kötelessége Magyarország (vele a társ Horvátország) egységének megőrzése. Ez 1921-ig sikerült is. Hm.
Munkáskölök! Ha tudok ilyet mondani , visszavonod a hazaárulózásodat?
Természetesen nem, mert az csak azt bizonyítaná, hogy más országokban is vannak hazaáruló politikusok. Ettől függetlenül kíváncsivá tettél.
nagyapó, és melyik volt az a király? Biztos vagy Te abban, hogy akkor ő már felesküdött a Szent Koronára? De O.K., nézzük más szemszögből zed felvetését. Szerinted a horvátok kineveznék-e Zágráb díszpolgárává akár Milosevicset, akár valamelyik szerb katonai vezetőt? Pedig csak a szerbek megsegítésére indultak, akik Jugoszlávia egységéért harcoltak.