Stop, Csepel.info
Kép: Artificis.hu
Négy új harang érkezik a budavári Mátyás-templomba a németországi Passauból, ahol az elmúlt három hétben áthangolták és megtisztították a templom két régi harangját is – mondta a csütörtöki érkezést megelőző sajtótájékoztatón Süllei László kanonok; a templom plébánosának közlése szerint a pályázat segítségével megvalósult beruházáshoz az önrészt a budavári önkormányzat bocsátotta rendelkezésre.
Az új harangok egy hónapon át a templom bejárata előtt maradnak; a passaui Perner cég januárban kezdi meg beépítésüket a Mátyás-toronyba – mondta Mátéffy Balázs, a harangrekonstrukció koordinátora. A régi és az új harangok együttes megszólalására 2011 tavaszáig, előreláthatólag húsvétig kell várni – fűzte hozzá.
Nagy Gábor Tamás (Fidesz) I. kerületi polgármester elmondta, hogy a Norvég Alap támogatásával pótolják a második világháborúban elpusztult, illetve az évtizedek alatt megrongálódott harangokat. Mivel az egyházat a pályázat nem tekinti nonprofit szervezetnek, 60 százalékos önrészt, 40 millió forintos beruházást kellett volna vállalnia, amelyet az egyház nem tudott előteremteni.
Az önkormányzat, nonprofit szervezetként, 16 millió forintos önrésszel “szállt be” a pályázatba. A harangok behelyezéséről film is készül – jegyezte meg. A polgármester szavai szerint nem pusztán tárgyak beépítéséről, hanem történelmi rehabilitációról is szó van; a hagyományokhoz ezek a harangok is hozzátartoznak.
Mátéffy Balázs arról is beszélt, hogy a harangszék működését “korlátozni” kellett volna, ha nem cserélnek harangokat. A beruházással kettős célt szeretnének elérni: a régi harangösszhangzást, illetve a harangok összterhelésének csökkentését. Összességében több harangot helyeznek el a harangszékben, mint amennyi ott eredetileg volt, de ezzel együtt is sikerül csökkenteni a harangszék összterhelését – fűzte hozzá.
A harangrekonstrukció koordinátora kitért arra, hogy a legidősebb, 1723-as Szentháromság nevű haranghoz hangolták a többit, míg egy Csepelről származó, 1971-ben vásárolt lélekharangot most “nyugdíjaznak”.
Közlése szerint a négy új harang közül három az Úr Krisztus, valamint XII. Piusz és II. János Pál pápa tiszteletére készült: 200, 155, illetve 117 centiméter átmérőjűek, súlyuk 45, 19, illetve 15 mázsa.
Ezeken kívül – Rudolf Perner ajándékaként – egy, Szent Margit tiszteletére öntött, 110 kilogrammos kisharang érkezik az eddigi lélekharang felváltására.
A Mátyás-templom már meglévő két harangját Szent Károly és a Szentháromság tiszteletére szentelték fel. Az 1891-ben öntött Szent Károly-harang 180 centiméter átmérőjű, súlya 32 mázsa, míg az 1723-ban öntött Szentháromság-harang 105 centiméter átmérőjű, súlya 8 mázsa.
“Csepelről származó, 1971-ben vásárolt lélekharangot most “nyugdíjaznak”.
Majd csak jövőre, akkor lesz meg a 40 év siratóasszonyi munkaviszonya!
Igen ez nagyon fontos, hogy a harangok összhangzása, együtt hangzása megfelelő legyen.
Azt hiszem, hogy a hangzás kalibrálás elvégzésével mindenki egyet ért.
Fontos halaszthatatlan volt elvégezni ezt a munkát a szomszédban. – Mert ugye a magyar szakemberek, harang késztő emberek ehhez nem értenek.
Vagy mégis? – csak rossz árajánlatot adtak és így a pályázatot nem nyerték meg?
🙁
Jelenleg 4 harangja van, ezek közül 3 a harangtoronyban található.
A templom legnagyobb harangja 3200 kg-ot nyom, átmérője 175 centiméter, hangja B0. A legfelső harangházban található. Titulusa Borromeo Szent Károly. Felirata: “Isten dicsőítésére, hazánk Nagyasszonya templomába, I. Mátyás király tornyából szólítom a híveket. Védszentem Borromei Szent Károly bíbornok. Fölajánlott és fölszentelt Hornig Károly báró, veszprémi püspök. Walser Ferencz öntött Budapesten, 1891.” Ezt vélte hallani lázálmában boldog IV. Károly király a halálos ágyán.[1] Ez a harang délben és a nagymisék alkalmával hallható, de ez szól a Magyar Televízió csatornáin is minden délben, 1994 óta.
A legtöbbször hallható harang a 900 kg-os Szentháromság-harang. Átmérője 115 centiméter, hangja F1. Az 1723-as nagy budai tűzvész évében, valószínűleg a tönkrement harangok bronzából öntötte Zechenter Antal mester Budán. A középső harangházban függ.
A Szent Anna nevét viselő lélekharang az esti harangszó (Úrangyala) után a halottakért szól. Súlya 90 kg, hangja Fisz2. Szlezák László öntötte 1936-ban a csepeli plébánia részére, amelytől a budavári főplébánia 1971-ben vásárolta meg. A legalsó harangházban van.
Ennél is kisebb a négyezet fölött, a huszártoronyban függő sérült harang, amelyet Zechenter Antal öntött Budán, 1724-ben. Felső részén a II. világháborúban kapott belövés nyomán 2 tenyérnyi lyuk tátong, húzókötele elfoszlott.