Politikai nyomás a Margit híd felújításánál?

Index

Elkészült a nagyértékű beruházásokat vizsgáló többpárti fővárosi bizottság összefoglaló jelentése a 4-es metró, a Margit híd és a Kossuth téri mélygarázs építéséről. Az Index birtokába jutott jelentés szerint a beruházások elégtelen előkészítése, rossz tendereztetése miatt kaotikus állapotok alakultak ki az amúgy is felelős irányító nélküli projektekben, amit a Margit híd esetében még a politikai nyomásgyakorlás is megfejelt. Ez törvényszerűen a beruházások csúszásához, költségtúllépéshez vezetett.

A 4-es metró esetében a jelentés szerint a városvezetés alapvetően meghatározó kérdéseket sem volt hajlandó megvitatni. Nem tudni például, hogy a nyomvonal kialakítására, az építkezés alvállalkozói rendszerre épülő struktúrájára, illetve az egyes szerződési csomagok meghatározására milyen megfontolások alapján  kerítettek sort.

Az ekkora beruházások struktúrájára a nemzetközi gyakorlatban két kiforrott megoldás létezik. Az egyik szerint a beruházó egyetlen fővállalkozóra bízza a projekt megvalósítását. A másik szerint pedig az adott projekthez kimagaslóan értő, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező, elismert szakemberekből álló projektmenedzseri csapatot állítanak fel.

Ennek a csapatnak a feladata a projekt struktúrájának összeállítása, a projektmenedzseri feladatok ellátása, ezen belül a munkafeladatok részekre bontása, a vállalkozási szerződések összhangjának megteremtése, a szerződések megkötése, a pénzügyi, gazdasági, műszaki és interfacekockázatok feltárása és menedzselése. (Utóbbi az alvállalkozók közti viszonyokban rejlő rizikót jelenti.)

Budapest vezetése egy sajátos, egyedi, kifejezetten rossz, harmadik utas megoldást választott: a második pontban vázolt struktúrát, de olyan formában, hogy a szükséges projektmenedzsmentbeli feltételeket nem biztosította. A szaktudás hiánya miatt az egyik tervező már az építkezés elején megjegyezte, hogy a „tervezési, kivitelezési időszak feleslegesen felvállalt kockázatot hordoz magában” és ezért „minden módosítást nagyon drágán fog megfizettetni” a vállalkozó.

Az irányításbeli problémák miatt a tervezett költsége drámaian megnőtt, a befejezési határidő folyamatosan kitolódott.

A jelentés szerint jó, de későn meghozott döntés volt a 4-es metró I. szakasz állomás- és alagútbeépítési tenderterv felülvizsgálata, értékelemzésének elvégzése. Annak következtében azonban, hogy az értékelemzés túlságosan későn készült el, a 7-8 milliárd forintra becsült megtakarítást már nem tudták érvényesíteni, ez az összeg kárba veszett.

A metróval kapcsolatban további 7,1 milliárd forint többletkiadásra kényszerül a főváros, mert az uniós támogatás felhasználásához kapcsolódó közbeszerzési eljárásokat nem az EU versenyjogi kívánalmainak megfelelően bonyolította le a BKV. Ezért összesen 56 milliárd forintnyi támogatás veszett el. További költségnövekedést és csúszást okozott, hogy a beruházás egyes szereplői nem tudták, mit csinál a másik.

A jelentés megállapítja, hogy sokkal szervezettebben, döntéseket időben meghozva, nagyobb költségérzékenységet tanúsítva, olcsóbb műszaki megoldásokat alkalmazva, kevesebb többletköltség-igénnyel rövidebb idő alatt megépíthető lett volna a 4-es metró I. szakasza.

A Margit hídnál politikai nyomást sejtenek

A metróépítés mellett a Margit híd felújítását vizsgálja alaposabban a jelentés. Eszerint a régóta húzódó felújítás szervezeti irányítása alapvetően elhibázott volt. Az előkészítés során a feladat szervezeti egységtől szervezeti egységhez vándorolt. Újabb és újabb szervezeteket és embereket vontak be anélkül, hogy a felhalmozott ismereteket továbbadták volna.

A vizsgálat megállapította, hogy a projektnek nem volt egyetlen, a folyamatot végigkísérő, minden részletet átlátó és irányítani képes vezetője. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan több esetben tetten érhető a politikai vezetés kézi vezérlésű beavatkozása. Az engedélyezési tervek késedelme ellenére, feltehetően politikai nyomásra határozták meg, műszakilag teljesen megalapozatlanul, az ideiglenes forgalomba helyezés határidejét.

Ennek lett következménye, hogy a lebonyolítói megbízási szerződés és a kivitelezési tervek független statikus általi ellenőrzése késett, ami miatt az engedélyezési eljárás is csúszott.

A megrendelő főváros a szerződésben vállalt határidőre nem tudta a kivitelező rendelkezésére bocsátani a jogerős kiviteli terveket. Ennek tudható be a felújítás jelentős késedelme, és az is, hogy a főváros több milliárd forintos kötbérigényének érvényesítése kétséges. A Margit híd szerződésében, a szerződésszegés kritériumában, a szerződésszegés esetére a késedelmes teljesítésnek egy olyan magyarázatát illesztették be, ami nagymértékben megnehezíti, hogy a megrendelő főváros a kötbért érvényesíteni tudja.

A jelentés szerint a főváros a Margit híd esetében sem talált az irányítására szakmailag alkalmas és megfelelő autoritással rendelkező szervezetet, felelős személyt. Emellett a kaotikus viszonyokban időről időre a szakmai (műszaki, gazdasági) megfontolásokat semmibe vevő politikai ráhatások jelentek meg, és alakították a projekt menetét.

A jelentés a harmadik részben foglalkozik a Kossuth téri mélygarázs ügyével. Ebben a részben kevésbé részletezve, de hasonló megállapításokra jut, mint a metró és a Margit híd esetében.

A jelentést szerdán tárgyalja a fővárosi önkormányzat úgynevezett nagyértékű beruházásokat vizsgáló bizottsága. Elképzelhető, hogy a többpárti bizottság a korábbi BKV-jelentéshez hasonlóan ezt a jelentést sem fogadja el egyöntetűen.

Forrás: Index

3 hozzászólás “Politikai nyomás a Margit híd felújításánál?” bejegyzésre

  1. " ?! " szerint:

    VISSZASZÁMLÁLÁS:

    Kedves “csepeli mszp-sek”!

    Már csak 45 napotok van ebből az 1.461 napos ciklusból arra, hogy teljesítsétek a 2006-ban erre a ciklusra vállalt alábbi választási ígéreteiteket:

    1.) Csepel északi részén új városrész épül.
    (Az új városrész építése érdekében a mai napig egyetlen kapavágásra nem került sor. Csak egymásnak ellentmondó fejlesztési koncepciók készíttetésére pazaroltátok a közpénzeket.)

    2.) 2010-ig elkészítjük a csepeli gerincutat.
    (A gerincút megépítését 1994 óta mind a négy választás előtt megígértétek, de a mai napig egyetlen méter hosszban sem készült el a gerincút, és közelmúltban kampányfogásként elkezdet munkálatok is csak a gerincút első felének a megépítése címén lettek elindítva.
    Az eddigihez hasonló hatékonyságotok esetén, a gerincút második felének a megépítésére, a megígért 2010-es határidővel szemben, kb. 2030-ban számíthatunk.)

    3.) Megépítjük a városközpontot tehermentesítő teherforgalmi elkerülő utat.
    (Ezzel kapcsolatban is csak a közpénzből végeztetett többszöri tervezésig jutottatok el, de egyetlen méter utat nem építettetek meg, annak ellenére, hogy az északi terület bevételéből erre a célra több mint 700 millió Ft-ot elköltöttetek.)

    4.) Megépítjük a Corvin csomópont kétszintes kereszteződését.
    (A gerincút részeként 1994 óta ezt is minden választáskor megígértétek, de a mai napig ennek a tervezése sem fejeződött be.)

    5.) 2007-ben elkészül és megnyílik a Csepeli strand területén a fedett uszoda.
    (Ezzel kapcsolatban is sikerült tanulmánytervekre közpénzből elköltenetek egy csomó pénzt, de jelenleg már a terveitek között sem szerepel az ígéret teljesítése.)

    6.) Meghosszabbítjuk a Hollandi utat.
    (Ezt az ígéretet sem teljesítettétek, mert a teljesítést az ígéret megtételekor sem gondoltátok komolyan.)

    7.) Áthelyezzük a Szent Imre téri buszpályaudvart.
    (A teljesítési szándék igazolásaként erre vonatkozó szakvéleményekért is elköltöttetek egy csomó közpénzt, de az érdemi megvalósításhoz hozzá sem kezdtetek.)

    8.) Előkészítjük Csepel-Háros belterületbe vonását.
    (1994 óta ezt is minden választáskor megígértétek, de miközben a lázas tevékenység látszatát keltve, közpénzből több százezer Ft ráfordítással 5 vagy 6 soha fel nem használt rendezési tervet és szabályozási tervet készíttettetek, a terület belterületbe vonását az elmúlt 16 évben hivatalosan soha nem kezdeményeztétek.)

    9.) 2010-ig befejezzük a kerület teljes csatornázását.
    (Ezt a 2006-os választás előtt tutira ígértétek, de Tóth Mihály polgármesternek csak a Központi Szennyvíztisztító 2010. júliusi átadásakor jutott eszébe, hogy az ígéret teljesítéséhez eddig még hozzá sem kezdtetek.)

    10.) Majdnem valamennyi utcát szilárd burkolattal látjuk el.
    (Az ígéret ellenére jelenleg Csepelen kb. 60 km földút van.
    Ilyenre a környező vidéki településeken sincs példa.)

    11.) A Királyerdőben, a Szent István úton bevásárló központ épül.
    (Annak ellenére, hogy ez Tóth Mihály polgármesternek a személyes választási ígéreteit tartalmazó programban is szerepelt, a mai napig nem lehet megtalálni ezt a bevásárló központot. Talán csak nem azért, mert az ígéret ellenére nem épült meg?)

    A fenti 2006-os választási ígéretek mellett, ne feledkezzetek el az alábbi nem teljesített, de 2006-ban már meg sem ígért 2002-es választási ígéreteiteknek a teljesítéséről sem!

    1.) Az északi terület eladásából származó bevételeket Királyerdő, Csillagtelep, Ófalu és Háros fejlesztésére fordítjuk.
    (Mi akadályozott meg benneteket abban, hogy a bevételt Királyerdő, Csillagtelep, Ófalu és Háros fejlesztésére fordítsátok, ha ezek a bevételek állítólag meg vannak?)

    2.) Csepel körzeti megbízotti rendszerét két csepeli rendőrőrs létrehozásával bővítjük.
    ( 8 év állt rendelkezésetekre az ígéret teljesítésére, de a mai napig teljesítésre irányuló szándékot sem tapasztalhattunk.)

    3.) Kezdeményezzük a csepeli Weisz Manfréd kórház korszerűsítését és fejlesztését.
    (Ezzel az ígérettel szemben a kórházat elfekvő intézménnyé alakítottátok, és a csepeli lakosság más kerületek kórházainak a nemkívánatos és kiszolgáltatott betegeivé vált.)

    4.) Kezdeményezzük, hogy törvény mondja ki a lakhatáshoz való jogot, továbbá azt, hogy az állam biztosítsa az első lakáshoz való jutás elérhető feltételeit.
    (Az ígéret ellenére semmiféle kezdeményezés nem történt, pedig az önkormányzat ez irányú kezdeményezését segíthette volna az mszp-s miniszterelnökök csicskásaiként sündörgő két csepeli országgyűlési képviselő, Podolák György és dr. Avarkeszi Dezső is.)

    Megjegyzés:
    A jelentéktelen apróbb nem teljesített, és csak részben teljesített 2002-es és 2006-os választási ígéreteitek teljesítésének a számonkérésétől eltekintek, ezért azokat fel sem soroltam.

    Csepeli mszp-sek!
    Ha nagyon ügyesek vagytok, akkor hétvégén is dolgozva, a hátralévő 46 napban még behozhatjátok a fentebb felsorolt sok éves lemaradásotokat, és ha ez a csoda sikerülni fog, akkor még a választást is megnyerhetitek.

    Ha viszont nem sikerül behozni, akkor mentek a levesbe! (Vagy más meleg helyre.)

    Hajrá csepeli mszp-sek!

    Csipkedjétek magatokat, mert gyorsan eltelik ám az 45 naptári nap (a 31 munkanap)!

  2. Tóth Mária szerint:

    …és Demszky miért van még szabadlábon? a többiről nem is szólok.

  3. delamole szerint:

    Na, és akinek a 45 nap túl sok, itt van még néhány ötlet 🙂
    http://kutyopressz.blog.hu/

Itt lehet hozzászólni !