Népszabadság, Csepel.info
Csepeli légtér a Google-on keresztül: népes a repülőklub (Csepel.info grafika)
Alkotmánybírósághoz fordul a XVII. kerület, mert – a képviselők szerint – a Ferihegyi repülőtér, illetve a légi irányítást végző Hungarocontol fel- és leszállítási gyakorlata miatt a gépek károsítják az ott élők környezetét. A helyi képviselő-testület arról is döntött, hogy vállalják a költségét annak a birtokháborítási pernek, melyet az egyik rákoshegyi lakó indít a repülőtér üzemeltetője, a Budapest Airport Zrt. ellen. Lapunk úgy tudja, a csepeli önkormányzat továbbra sem tett lépéseket a légiforgalom korlátozására, mindössze egyeztető tárgyalások folytak az ügyben. Mint ismert, Lotz Károly 2007. április 1-jén lett a légiforgalmat irányító HungaroControl elnöke. Májusban a cég már a repülők Csepel fölé tereléséről döntött, nyáron pedig Lotzék el is adták csepeli házukat. Podolák György és Avarkeszi Dezső parlamenti politikusok nemmel szavaztak a probléma rendezésének még a napirendre vételéről is, az önkormányzat ülésén pedig a csepeli MSZP szavazta le Németh Szilárd hasonló javaslatát. A Csepel.info úgy tudja: az eddigi információkkal szemben két csepeli is volt a légiforgalmat a kerületünk fölé terelő döntés mögött: Lotz Károly elnök mellett ugyanis Zárai László, a Csepel SC Alapítvány elnöke is tagja a HungaroControl igazgatótanácsának.
A jogi lépéseket Riz Levente (Fidesz) XVII. kerületi polgármester jelentette be tegnapi tájékoztatóján. Az előzményekről szólva elmondta, szeretnék elérni, hogy a repülőtér 2-es kifutópályát a gépek a le- és felszállásra Rákoshegy irányából egyáltalán ne, vagy csak igen indokolt esetben használhassák.
A polgármester emlékeztetett arra, a 2-es futópályát 1982-ben jogellenesen építették meg, az akkori jogszabályok alapján ugyanis lakott terület öt kilométeres körzetén belül erre nem lett volna lehetőség. Az ott élők elégedetlensége nyomán aztán 1984-ben miniszteri rendelettel megtiltották a 2-es futópálya rákoshegyi megközelítését, s ez húsz évig így működött. Csakhogy egy 1997-es, de leginkább egy 2004-es kormányrendelet mindezt felülírta, s visszaállította az 1982-es, eredeti állapotot. Mivel a problémák megoldására összehívott konferenciák és egyeztetések nem hoztak eredményt, az önkormányzat elhatározta, az AB-től az említett kormányrendeletek megsemmisítését kérik.
Forrás: Népszabadság
Lotz úrral rendszeresen találkozom a csepeli TESCO-ban, valami kötődése akkor még is maradt Csepelhez….
🙂
A repülögépekkel nem a zaj a nagy probléma , hanem leszálási
szakaszban nem tökéletes az üzemanyag elegetése , majdnem
“alapjáraton ereszkednek”- és ez következtében nagyon finom
keraszincseppek hullanak a házakra, fákra,füre,vizre,utakra….stb.
Naponta nem tudom mennyi gép száll le, de sok !
Ez a Zárai lassan már minden csepeli ügyben benne lesz ! Utána kellene nézni, miket vitt véghez eddigi csepeli munkássága során. !!
El kéne gondolkozni egy “Csepel ellen” díjon is, melyeket minden évben lenne kiknek kiosztani.
T. Jani! Ha a roncstelep (akarom mondani gyártelep) Központi útja mentén, úgy a víztorony tájékán kivert ablakú, lepusztult, kiherélt csarnokot látsz (aminek persze van gazdája), választ kapsz kérdésedre. Az egyik nagy CSEPELI, akinek kulcsszerepe van abban, hogy a volt gyáróriást komoly befektetők nagy ívben elkerülik.
T. jani és leslie egy fontos dolgot nem árt tudni a magyarországi privatízációk legszövevényesebb, legsötétebb “üzleti köre” a Hálozat, Kossuth Holding névre hallgat. Közvetlen és leányválalkozásain keresztül országszerte bírósági eljárások folynak ellene Z úr ennek a “cégnek” a csepeli helytartója. C.C.: A KOMANCSOKRÓL…..
qkac: csak a díj mellé ne pénz járjon, hanem évek!
[…] vezetője akkor hazugságnak nevezte és cáfolta a kiszivárgott terveket. Zárai – aki mellesleg tagja a repülőgép-forgalmat Csepel fölé terelő HongaroControl igazgatótanácsának is – akkor […]