Segítség! Mit kezdjek a szünidőben unatkozó gyermekemmel?

Magyar Nemzet

Minden szülőben felmerül a kérdés nyáron, de már az évszak közeledtével is, hogy mivel kösse le csemetéje felesleges energiáit a szünidőben, amíg ő munkahelyén küzdve tölti a forró hétköznapokat.

Rengeteg tábor kínál említésre méltó lehetőségeket, ám egész nyáron nem lehet táborban a gyermek, hiszen az megfizethetetlen lenne. És mit tegyen az a szülő, aki akárhogy is próbálja megszorítani a nadrágszíjat, egyszerűen nem jut több tízezer forint a csemete nyári elfoglaltságára, és még nagyszülő sincs, akire rábízhatná a gyermekét? Szakembereket kérdezett az MNO.

A jó táborválasztás legalább annyira fontos, mint az iskolaválasztás – vallja Elek Ányos. Az unatkozó gyermek rendkívül veszélyes, mivel elkezdi rombolni önmagát és környezetét, éppen ezért elengedhetetlen, hogy olyan élménydús programokkal kössük le az energiáit, amitől többé válik – hangsúlyozta a Táboroztatók Országos Egyesületének (TOE) szóvivője az MNO-nak.

A TOE a honlapján 150-200 tábort kínál, ezek közül legkedveltebbek a színész- és személyiségfejlesztő programok, ahol a játékon túl még lehet valami pluszt is kapni. 3500 és 8500 forint között van a táborok árfekvése naponta. A bentlakásos nyelvi tábor nyilván jóval drágább, mint a napközis – emelte ki Elek Ányos. A válság még mindig érződik, de azt vettük észre, hogy a szülők inkább megpróbálják összehúzni a nadrágszíjat, hogy táborra mindenképp jusson, érzik, ha erre áldoznak, az megtérül – hangsúlyozta a szóvivő.

Nagyon fontos a tábor a gyermekek számára, új emberekkel, programokkal, lehetőségekkel ismerkedhetnek meg. A szünidejét az utcán töltő gyermek ha táborba kerül, látva, hogy a felnőttek is játszanak, ő is mer játszani – mondta el Elek Ányos. Olyan példát kap, amit otthon talán nem kapna, és arra is ráeszmélhet, nem kell ahhoz alkohol, hogy jól érezze magát.

Lekötetlen energiák, önmaguk ellen forduló gyermekek

A gyerekek alig várják a nyári szünidőt, hogy a kötelességek, a szabályok alól némiképp felszabadulva majd lesz idejük arra, amit szeretnének: sokat játszani, az energiájukat levezetni. Gyakran elcsodálkoznak a szülők, hogy ezek után gyermekük láthatóan mégsem tud mit kezdeni a sok szabadidejével, unatkozik, lekötetlen energiáit önmaga vagy a környezete ellen fordítja, lehangolttá válik, magányosnak érzi magát – mondta el az MNO-nak Szabó Dóra.

A szabadidő megszervezése, beosztása, hatékony, örömteli eltöltése sokszor még a felnőtteknek is gondot okoz, a gyermek számára pedig túl nagy feladatnak bizonyul, gyakran van szüksége ebben a szülei segítségére – fejtette ki a Világkuckó pszichológiai és pedagógiai központ pszichológusa. Kell, hogy a felnőtt kínáljon a gyermek számára lehetőségeket, ötleteket adjon, mintát mutasson, együtt gondolkodjanak a szabadidő megszervezéséről.

Tippek a „szétfolyó idő” mederben tartására

Mint hangsúlyozta, hasznos lehet a szünidő teljes időtartamának, utána pedig a heteknek, valamint az egyes napoknak a strukturálása. Lehet készíteni tervet, mely átláthatóvá teszi az amúgy „szétfolyó” időt a gyermek számára. Ez azért fontos, mert a gyermeknek támpontokat nyújt, biztonságot jelent, tudja, hogy mikor mit lehet várni, érzi, hogy szülei nem hagyják magára az unalmával, a szorongásával, a haragjával – emelte ki Szabó Dóra. A pszichológus szerint a tervbe azt is érdemes beépíteni, hogy a szülő mikor, milyen tevékenységgel tud bekapcsolódni a gyerek napjába. Ez a szülőnek is segítség, hogy elfoglaltságai között megtalálja az időt gyermekére – vallja a szakember.

Mit csináljon a szülő, akinek nem jut táborra?

Össze lehet beszélni barátok, osztálytársak szüleivel, és felváltva, egymás között megoldani a felügyeletet, vagy közös pedagógust fogadni, közös programot csinálni – ajánlja a Világkuckó munkatársa azoknak a szülőknek, akiknek sajnos nem jut pénzük a gyermek táboroztatására.

Egy-egy alkalommal játszóházak, plázák kézműves-foglalkoztatói, gyermekmegőrzői kínálnak ingyenes vagy olcsó lehetőséget az örömteli szórakozásra. A legolcsóbb lehetőség az adott kerület napközis tábora, mely programokat kínál, és étkezést biztosít. Bármelyik választás esetén fontos, hogy a szülő, ha módja van rá, keressen közös, aktív programokat a gyermekével – hívta fel a figyelmet a pszichológus.

A gyermek érdeklődésének megfelelő tábort kell választani

A táborok nagyon fontosak a gyermekek számára, mivel lehetőségük van kikapcsolódni, közösségben vannak, kipróbálhatják magukat a szülők nélkül. A jó tábor segíti a gyerek önismeretét, önállósodását, valamint új élményekkel, tapasztalatokkal, barátságokkal gazdagodhat. A jó szünidei elfoglaltság a gyermekek aktivitását, kreativitását, szellemi képességeit, kíváncsiságát játékos formában le tudja kötni. Nagyon fontos, hogy a gyermek érdeklődésének, temperamentumának, korának megfelelő tábort válasszanak a szülők. A nagy mozgásigényű gyermekeknél az oktató jellegű táborok helyett vagy mellett érdemes valamilyen sporttábort választani – mondta a pszichológus. Érdemes a gyerekkel átbeszélni, hogy mit szeretne, hol van ismerőse, barátja. Lehet beszélgetni az adott tábor korábbi résztvevőivel, valamint személyesen megismertetni a gyermeket a táborvezetővel.

Óvodás, kisiskolás gyermekeknél az „ottalvós” tábor nem mindig javasolt – mondta Szabó Dóra. Éjszaka a szülők nélkül sok kisgyermek nagyon szorong, egyedül érzi magát, elvesztheti a biztonságérzetét. Fontos, hogy mielőtt ebben döntünk, vegyük figyelembe a gyermek egyéni temperamentumát, önállóságát, konzultáljunk erről az óvónőkkel – tette hozzá. A visszahúzódó, bizonytalanabb gyerekeknél a szakember nem javasolja, hogy az önállóságra nevelést többnapos bentlakós táborral kezdjék a szülők, mivel a gyermek elvesztheti bizalmát a szüleiben, magára marad a szorongásaival. A pszichológus fontosnak tartja azt is, hogy ha kistestvér születik, vagy a szülők válnak, haláleset vagy költözés történik a családban, a gyereket ne küldjék el táborba, mert ezzel nem megvédik, hanem a legnehezebb időszakban magára hagyják.

mno.hu

Itt lehet hozzászólni !