Nem adódnak össze Horváth Csaba számai

Index

A jó hír ingyen volt, csak éppen megvalósíthatatlan

Elhatárolódott Horváth Csabától a Városkutatás Kft. A szocialista főpolgármester-jelölt a cég tanulmányaira hivatkozva állítja, hogy megvalósítható a díjmentes közösségi közlekedés. A tanulmányok szerzői állítják, hogy ilyet ők nem javasoltak. A VEKE szerint pedig sehogysem adódnak össze Horváth javaslatában a számok.

Szó sincs blöffízű kampányfogásról” – jelentette ki a Népszabadságnak adott interjújában Horváth Csaba a közösségi közlekedés díjmentessé tételéről szóló javaslatáról. Interjújában Horváth azt állította, hogy “[k]omoly szakértő nem nyilatkozott negatívan” javaslatáról, amely amúgy a Városkutatás Kft. tanulmányán alapul.

A Városkutatás Kft. viszont közleményben határolódott el a szocialisták főpolgármester-jelöltjétől és javaslatától. Mint írták, “[a] Városkutatás Kft. az elmúlt három év során két publikus, a Főváros honlapjáról is letölthető tanulmányt készített a behajtási díj témakörében, amelyek elismert szakmai anyagok és egyetlen mondat erejéig sem tartalmaznak sem javaslatot, sem utalást a BKV bármilyen módon történő ingyenessé tételére”.

Támadja a javaslatot a közösségi közlekedés ügyében szakértőnek tekinthető Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) is, bár a szervezetet Horváth szimplán “a Fidesz ifjúsági szervezetének” titulálta.

A VEKE is felhívja rá a figyelmet, hogy a Városkutatás Kft. tanulmányában szó sincs díjmentes közösségi közlekedésről, ellenben egyértelműen kiolvasható belőle, hogy a Horváth által a díjmentes közösségi közlekedés finanszírozásának forrásaként megjelölt dugódíjak még a töredékét sem fedeznék a kieső jegybevételeknek – a VEKE számításai szerint évi 68 milliárd forintnak.

Horváth a Népszabadságnak nyilatkozva azt állítja, hogy ha már Budapest határában dugódíjat szednének, abból évi 80 milliárd forint bevétel lenne, ha csak a Hungária-körgyűrű vonalában, akkor 50 milliárd. Horváth állítása szerint a dugódíj nem haladná meg a buszjegy árát. A VEKE számításai szerint 320 forinttal és évi 250 munkanappal számolva napi egymillió autónak kellene dugódíjat fizetni ahhoz, hogy befolyjon a Horváth által remélt évi 80 milliárd forint.

Ezzel szemben a valóságban a városhatárt naponta 320 ezer autó lépi át, a dugódíj bevezetésével pedig számuk jelentősen csökkenne – hiszen ez is lenne a célja a bevezetésének. A befolyó dugódíj felét a külföldi tapasztalatok alapján a környezetvédelmi zóna – a behajtási övezet – fenntartására és a behajtók ellenőrzésére kell fordítani, a maradékból pedig a növekvő igényekre tekintettel a közlekedési infrastruktúrát kell fejleszteni.

A Városkutatás tanulmányában amúgy elvetették a városhatárnál húzódó behajtási övezethatárt, mert ehhez nem adott a tömegközlekedési infrastruktúra, illetve hiányoznak a szükséges P+R parkolók is. Utóbbiakból több tízezer építését tervezi Horváth – bár azt nem jelezte, hogy ezt milyen forrásból fedezné.

Forrás: Index.hu

11 hozzászólás “Nem adódnak össze Horváth Csaba számai” bejegyzésre

  1. Nyugger szerint:

    Ebben az országban még a levegőért is kell fizetni, nemhogy az utazásért. Ki hiszi ezt? Különben hány bőrt akarnak még lehúzni az autósokról? Azt hiszem Horváth végleg lehúzta magát, marad a magasan kvalifikált Tarlós mint biztos főpolgármester?

  2. Ditte szerint:

    Tarlós jó fej, jöhet!

  3. zed szerint:

    Szerintem megvalósítható az ingyenes fővárosi tömegközlekedés. Annyi a barbatrükk, hogy a BKV jegy- és bérletértékesítésből befolyó bevételhányadát közpénzből kellene kipótolni, ami természetesen adóemeléssel jár együtt, ugyanakkor ennek mértéke átlagosan nem lenne magasabb annál az összegnél, amit jelenleg is kifizet egy személy a havibérletért. A továbbiakban nem lenne szükség bérletpénztárakra, ellenőrökre, Pótdíj Osztályra, stb. Mondjuk az is igaz, hogy a megnövekvő utasforgalom a működési költségek növekedéséhez vezetne, de legalább kevesebb lenne a személyautó.

  4. Ditte szerint:

    Jó ötlet az ingyenesség, szerintem az elmúlt 8 év haszonélvezői riksával vihetnének minket, ez igazságos és környezetbarát megoldás!

  5. malacka szerint:

    Persze, Zed. De ha egyszer kihúznád a fejed az aktuális szocikedvenc ótvaros fenekéből, talán látnád is mi van körülötted, meg ki is az, aki most ingyenes közlekedésről hazudozik.

  6. Papi szerint:

    Zed!
    Te nagyon elmebeteg és mi lesz a dolgozókkal elmennek munkanélkülire és lehet fizetni a segélyeket! Elképesztően nagy barom a te Horváth Csabád meglátszik a szoci “baloldaliságotok”.

  7. Huba szerint:

    zed!
    Szokásodhoz híven megint ződ-eket blandálsz!
    “….nem lenne szükség bérletpénztárakra, Pótdíj Osztályra, ellenőrökre…..”
    Az agglomerációból bejárók és a 4 évnél kevesebb ideje Bp-iek hol vesznek bérletet, ki ellenőrzi őket, ki bírságolja a jegynélkülieket………..?

  8. zed szerint:

    A saját elképzelésemet mondtam el. Szerintem nem lehet leválogatni azokat az utasokat, akik 4 évnél hosszabb ideje a fővárosban élnek, nem kivitelezhető az utazás közben történő ellenőrzés. Véleményem szerint az ingázóktól is adó formájában kellene behajtani a viteldíjat, tehát mindenkitől, aki a fővárosban lakik vagy itt van a munkahelye. Aki pedig autóval közlekedik, annak ez a pluszköltség (adótartalom) lenne a dugódíj. Én így látom igazságosnak a rendszert.

  9. panelproli szerint:

    Kivételesen zed jól mondja, ráadásul ez kiküszöböli a lógás lehetőségét.

  10. miska72 szerint:

    ELVTÁRSAK! VAN EGY JÓ HÍREM! MEGEZDŐDIK A FELELŐSSÉGRE VONÁS! MENTEK A SITTRE! VAGY ÍTÉL A NÉP ÉS MENTEK A …………….RA! LEHET VÁLASZTANI!

  11. miska72 szerint:

    SZEBB JŐVŐT!

Itt lehet hozzászólni !