Csepel.info
Az is kérdés, meddig lehet átmenni a Gubacsi híd vasúti oldalán. De azt legalább rendszeresen vizsgálják, ahogy hétfőn történt.
Futótűzként terjedt a hír Csepelen hétfőn délelőtt, hogy statikai vizsgálatokat kezdtek a Gubacsi hídon. A helyzet azonban az, hogy a páros hídnak csak a vasúti oldalát vizsgálták, ahol már óránként öt kilométeresre kellett korlátozni a vonatszerelvények sebességét. Azt nézték, hogy fenntartható-e a vasúti forgalom. Ha nem, az súlyos következményekkel jár. Ennek a vasúti hídnak a szerepe ugyanis annyira meghatározó a fővárosi logisztikában, hogy hatással van a teljes magyar gazdaságra. A közúti hídról úgy mondják, hogy az autós szakasz még tíz évig nem omlik össze. Az a rész tartja is magát – hiszen “csak” a gyalogos járda olvadt és szakadt le július 1-jén.
Valójában két Gubacsi hídról van szó, állami és fővárosi tulajdonossal, amit a politikusok ki is használnak az ujjal mutogatásnál. 2019. október 12-én a fővárosi tulajdonú közúti hídon tartotta a kampányzáróját Karácsony Gergely. Fáklyás felvonulással hívta fel a figyelmet arra, hogy a közúti híd felújítása halaszthatatlan. Bár másnap megnyerte a választást, a híd felújítását onnantól nem tartotta fontosnak. A szakemberek szerint az állami tulajdonú vasúti híd állapota még rosszabb. A kormány részéről a vasúti híddal kapcsolatban történt ugyan cselekvés, de kevés. A tervezés, engedélyezés, pályázati források keresése, politikai egyeztetések után most a pályázati pontosítások időszaka telik, vagyis döntés és akarat van a felújításra, de még egy szeget nem vertek le az új hídszerkezethez.
A közúti hídon a járda leolvadása és beszakadása után lezárták a gyalogosforgalmat. A történtek miatt összehívták a Fővárosi Önkormányzat Klímavédelmi és Közlekedési Bizottságát is. Júliusi ülésükön azonban csak a korábbi műszaki vizsgálatokat keresték elő. Ezekből meg ugyanazt állapították meg, amit korábban: a közúti rész megfelelő ellenőrzés mellett még legalább tíz évig biztonságosan használható, a gyalogos oldalt pedig teljesen újjá kellene építeni. Ez 800 millió forintba kerülne. Ezért a gyalogosforgalmat beláthatatlan időre megszüntették. Cserébe a BKV-buszok a híd két oldala között ingyen szállítják a gyalogosokat, aki pedig feltétlenül gyalog akar menni, a kerékpárutat választhatja.
A MÁV új, nagy teherbírású vasúti hídja a tervek szerint tizenöt méterrel az északi oldal felé épül majd meg, és három év alatt készülhet el. A közúti forgalmat és a közösségi közlekedést ezalatt is fenn kell tartani. Ennek során 2026-ban a saruk cseréje, 2026–2027-ben pedig dilatációs munkálatok várhatók. A fővárosi elképzelések szerint az új vasúti híd mellett hosszabb távon új, kétszer kétsávos közúti híd épülne kerékpárúttal, járdákkal és villamossínekkel. Ezzel zárulna le a déli villamosgyűrű is a 3-as és 17-es villamosokkal. Arra, hogy ez mikor történik, annyi ígéret van, hogy talán a 2030-as években. Talán mielőtt leszakadna a járda után a közúti híd is.
Cikkünkhöz felhasználtuk a Csepel.hu korábbi cikkét is