Csepel.hu
Budapest 150. születésnapján történelmi vetélkedőt rendezett a csepeli önkormányzat a kerület hetedikes és nyolcadikos diákjai számára az Összetartozás Házában november 17-én.
A versennyel az volt a cél, hogy a tanulók jobban megismerjék a főváros és Csepel történelmét. A versenyre tíz csapat nevezett be. A díjakat Borbély Lénárd polgármester adta át.
Budapest születésnapja november 17-e, miután 150 évvel ezelőtt ezen a napon véglegesítették Pest, Buda, Óbuda és a Margitsziget egyesüléséről szóló döntést. Már a reformkor idején felmerült egy új, európai szintű főváros létrehozása, de a szabadságharc bukása, majd az azt követő önkényuralmi rendszer idején ez nem valósulhatott meg. Az 1867-es kiegyezést követően, a „boldog békeidőben” Pest-Buda modern világvárossá fejlődött. Csepel 1950 óta tartozik a fővároshoz, mint annak huszonegyedik kerülete.
A vetélkedőn négyfős csapatok mérték össze tudásukat. A diákoknak különféle, az évfordulóhoz kapcsolódó feladatokat kellett megoldaniuk. A programban szerepelt totó, keresztrejtvény, hamis és igaz állítások különválasztása, a kiállítótérhez kapcsolódó nyomozás, fiktív levelek megfejtése, közismert épületek felismerése.
Valamennyi résztvevő egy emléklap mellé a Csepeli Jégpark felajánlásából korcsolyabérletet kapott ajándékba. A versenyzők és a felkészítő tanárok egy későbbi időpontban közös kiránduláson keresik fel a Budapesti Történelmi Múzeum Vármúzeumát és a Szent István-termet a Budai várban. Az első három helyezett csapat a Trap Factory Kft. szabadulószoba utalványával térhetett haza, amelyet szabadon választott pályán és időpontban használhatnak fel. A jutalmak kiválasztásának fő szempontja volt, hogy élményt nyújtó ajándékban részesüljenek a gyerekek.
A zsűri értékelése szerint a diákok valamennyien felkészülten és nagy odaadással vettek részt a versenyen. A győztes csapatot Hricsovinyi Tamás történelemtanár készítette fel, aki lapunknak elmondta: „Úgy jöttünk ide, hogy egy jót versenyezzünk, annak pedig külön örülök, hogy nyertünk is. A csapatban szereplő diákok között felosztottuk, ki és mely témában mélyed el. Megnéztük azokat a filmeket, amelyeket a versenyszervezők küldtek el, illetve további dokumentumokat is tanulmányoztunk.” Borsos Boglárka csapatkapitány ezt mondta: „Magunk között egyformán osztottuk el a feladatokat. Az évszámokkal kapcsolatos kérdések nehezek voltak, de a keresztrejtvény megfejtése könnyen ment. Sietni is kellett, mert szűkös volt az idő, egy feladat megoldására négy perc jutott.” A csapat további három tagja: Békési Eszter, Horváth Fruzsina és Thirjung Viktor.
Forrás: Csepel.hu