“A jól tejelő tehenet kellene etetni”

Éppen a kormány hozta nehéz helyzetbe az önkormányzatokat

Hírszerző

Csomagról csomagra fogynak az önkormányzatok lehetőségei

A szocialisták a többségében fideszes önkormányzatok eladósodottságára építkezve próbálják megkérdőjelezni a Fidesz kormányzóképességét. A Hírszerző körképe alapján úgy tűnik, hogy pártszimpátiától független az adósságállomány nagysága. Szocialista városvezetők is elismerik: a fejlesztéseket csak adósságokból lehet finanszírozni, a központi támogatások pedig jelentősen, közel 200 milliárddal csökkentek.

A választási kampányra készülve a szocialisták az önkormányzatok eladósodását bemutatva próbálják lejáratni a Fideszt. A hétvégén megfogalmazott szocialista üzenet lényege: aki nem tud egy várost irányítani, az hogyan tudna egy országot? A Fidesz városvezetőinek alkalmatlanságát a települések eladósodottságával bizonyítani nem lesz egyszerű, ugyanis sok hitelfelvétellel vagy kötvénykibocsátással eladósodott szocialista vezetésű település is van.

“Vannak olyan kisközösségi vezetők, akik a minél rosszabb, annál jobb elvet vallják. Oly mértékben adósítják el az általuk vezetett közösséget, hogy az összességében már a Magyar Köztársaság, vagyis közös céljaink megvalósítását is veszélyezteti… Az az érzésünk, hogy valaki kiadta a parancsot: el kell adósítani az önkormányzatokat, hiszen minél rosszabb, annál jobb, mert ezzel is ronthatunk az ország, a kormány megítélésén” – mindezt Molnár Albert szocialista országgyűlési képviselő fejtette ki tavaly ősszel a parlamentben.

Nem értenek egyet a polgármesterek a stratégiával

Az MSZP a fenti elképzelést előrángatta, és a hétvégén erre építkezve negatív kampányt indított, azt hangoztatva: aki kicsiben nem tudja irányítani az országot, annak nagyban sem fog menni. Szabó Zoltán szocialista képviselő szerint, aki nem képes arra, hogy a gazdasági válság idején az önkormányzatokban megoldja a gazdálkodási és pénzügyi nehézségeket, annak mindez a kormányon sem fog sikerülni. (Az MSZP külön honlapot is indított “Így kormányoztok ti” címmel az eladósodott Fidesz-önkormányzatok bemutatásáról.)

Nem attól válik valaki alkalmatlanná, hogy regnálása idején eladósodott az önkormányzat – mondta a Hírszerzőnek Nyíregyháza szocialista polgármestere. Csabai Lászlóné szerint a fideszes politikusok között is vannak alkalmas és alkalmatlan polgármesterek, ahogy a szocialisták között is. Az eladósodásról annyit mondott: a sokat fejlesztő nagyvárosok adósodtak el, függetlenül attól, hogy melyik párt vezeti őket. Nyíregyháza nettó hitelállománya meghaladja a 12 milliárd forintot, jelenleg 1,5 milliárdos a hiány, ezért újabb hitelfelvételt terveznek, miközben az idén és jövőre befejeződő fejlesztések összértéke 30 milliárd forint körül van.

Szeged szocialista polgármestere sem ért egyet a szocialisták stratégiájával. Botka László a Hírszerzőnek úgy fogalmazott: nem ismer két egyforma önkormányzatot, ezért az általánosítás mindenképpen csúsztatás. “Minden önkormányzati vezető joggal mondhatja, hogy a támogatások csökkentése eladósodáshoz vezet.” Szeged ebben az évben 70 milliárd forintból gazdálkodhat, a város nemrég 2,5 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket, miközben a városban megvalósuló fejlesztések összértéke 100 milliárd forint is lehet – mondta a politikus, aki szerint a nagyvárosok be tudják gyűjteni a fejlesztésekhez szükséges forrásokat.

Mint mondta, a megyei önkormányzatok kötvénykibocsátása aggasztó, hiszen nincs adókivetési joguk és ingatlanvagyonuk sem, így könnyen bajba kerülhetnek a törlesztéssel. Sok település fölöslegesen nyúlt a kötvénykibocsátáshoz, mert a fejlesztések finanszírozására a kamattámogatott, devizaalapú MFB-hitelek jobb (olcsóbb) alternatívát jelentettek – mondta Szeged vezetője.

2008-ig a kötvénykibocsátás volt olcsóbb Esztergomnak, addig ugyanis az MFB-hitel a kamattámogatás ellenére sem érte meg a városnak – mondta lapunknak Knapp János, Esztergom fideszes alpolgármestere. A politikus szerint minden olyan önkormányzat, amelyik meg akarta tartani szolgáltatásait, külső forrásokhoz kellett hogy nyúljon. A város egyébként működési hitelt még nem vett fel, de a helyi adók nagyobb része megy működési kiadások finanszírozására 2006-tól. Esztergom éves költségvetése közel 20 milliárd forint, az éves adósságszolgálat, amit a kötvénykibocsátás után kell fizetni, egymilliárd.

Knapp szerint az önkormányzatok azért vannak nehéz helyzetben, mert az elmúlt években a normatívák (állami támogatás) nem volt inflációkövető, az áfa még tavaly öt százalékponttal nőtt és a gazdasági visszaesés miatt a bevételek is csökkentek.

A helyben maradó személyi jövedelemadó is csökkent 2007-től az addigi 10 százalékról 8 százalékra, igaz, hogy közben a normatívan elosztott rész 30-ról 32 százalékra emelkedett. (A Fidesz kormányzása idején egyébként 20-ról 5 százalékra csökkent a településeknek átengedett szja lakhelyen maradó része.)

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke szerint a megyei önkormányzatok azért bocsátottak ki kötvényeket, mert ők vannak a leginkább magukra hagyva az intézmények üzemeltetésében. Ebben az évben a megyei önkormányzatok támogatása 370-380 millió forinttal csökkent, a normatívák nem nőttek, de az áfa és az infláció igen – sorolta az eladósodás okait Gémesi György. A fideszes gödöllői városvezető szerint a közszolgáltatások 70-80 százalékát a települések látják el Magyarországon, de ugyanazt a színvonalat kevesebb pénzből nem lehet tartani.

Gyenesnek feleannyi pénze marad fejlesztésre

Vagy feladatokat kell visszavenni, vagy pluszforrásokat kell adni – mondta a Hírszerzőnek Gyenesdiás független polgármestere. A balatoni települése éves egymilliárd forintos költségvetéséből tavaly 200 millió iskola-felújításra ment, a maradék kétharmada állami, egyharmada helyi forrásokból jött össze. A költségvetés 80-85 százalékát kötelező feladatok ellátásra költötték, nagyrészt bérek kifizetésére és intézmények üzemeltetésére.

A települést érzékenyen érintette az idegenforgalmi adó (vendégéjszakánként 300 forint) állami normatívájának csökkentése. Eddig a turisták által befizetett 300 forintokat 600 forinttal egészítette ki az állam, a kiegészítés azonban 300 forintra csökkent. A 300 forintokból keletkező éves bevétel 14 millió forint, de a támogatáscsökkentés miatt ezt az állam már nem 28 millió forinttal, hanem csak 14 millióval egészíti ki. A szociális és egyéb központi normatívák 21 millió forinttal csökkentek, tehát a település összesen 35 millióval kevesebből gazdálkodhat.

Ez nem is tűnik soknak, azonban a kötelező feladatok ellátásán felül a költségvetésnek 60-70 millió forintja marad fejlesztésekre, ennek a pénznek a 35 milliós támogatáscsökkenés a felét elviszi, így jóval kevesebb marad a település fejlesztésére – panaszolja a településvezető – miközben a közszolgáltatások díjai igen magasak, az áramszolgáltató például közel 40 százalékkal emelte a közvilágítás árát. Gál szerint “a jól tejelő tehenet kellene etetni”, tehát a dinamikus fejlődésre képes településekre kellene többet áldozni a közösből.

A főváros XI. kerületének polgármestere, a szocialista Molnár Gyula szerint az az önkormányzat, amelyik idén is a szolgáltatások tavalyi szintjét szeretné fenntartani, 10-15 százalék többletforrást kell hogy előteremtsen, vagy kénytelen leépítésekbe kezdeni. Molnár is megerősítette a Hírszerzőnek: az újabb és újabb feladatokhoz nem rendelnek forrásokat, ami adósságba hajtja az önkormányzatokat.

Az önkormányzatokra egyébként évente durván 3000 milliárdot költünk, az adósság 800 milliárd körül van, amit 100-150 önkormányzat hozott össze, a többi ugyanis hitelképtelen. Az adósság több mint fele pedig nem a vidéki településekhez, hanem a liberális vezetésű Budapesthez kötődik.

Akkor mégis hogyan vészelik át ezt az évet a települések?

A Költségvetési Tanács (KT) az idei büdzsétervezet őszi értékelésében az önkormányzatokról azt írta: az önkormányzatok egy részének jelentős mennyiségű likvid eszköz (550-600 milliárd forint) áll rendelkezésére, amelyet saját belátása szerint használhat fel. Ez lehetőséget teremt arra, hogy egy-két éves időtávon semlegesítsék a központi kormányzat kiadáscsökkentő lépéseinek hatását.

A KT számításai szerint az idei költségvetési törvényjavaslatban (ami azóta már törvényi erőre emelkedett) az önkormányzati szektor támogatása 197 milliárd forinttal csökken a 2009-re várthoz képest, ami három tényezőből adódik össze. A tervezet szerint a települések bruttó támogatása 120 milliárddal csökkent; a központi kormányzat nem engedi át az önkormányzatoknak a munkáltatói járulékcsökkentés nyomán keletkező bérköltségcsökkenést; demográfiai okokból, illetve a korábbi reformlépések miatt is csökkentek a különféle normatívák.

Forrás: Hírszerző

5 hozzászólás ““A jól tejelő tehenet kellene etetni”” bejegyzésre

  1. Manitu szerint:

    Csepelen ezt azzal sikerült megfejelni, hogy 9 milliárdért eladták a kerület szabad földterületének kétharmadát, nem csináltak semmit, de a hiány marad 3 milliárd.

    Ha nem gondolnám, hogy hová ömlött a pénz, azt írnám, hogy gratulálok idióták. De ezt nem tudom megtenni, mert ezek nem idióták, és csak a vakok nem látják, hogy nem is a kerület fejlesztése volt a cél. Csepelen abszolut többsége van az MSZP-nek, mi a lótúró akadályozta őket?

  2. Gordon szerint:

    Semmi nem akadályozta őket. Épp ezért vannak bajban a csepeli lejáratókampányuk megszervezésével. Ahol 16 éve ők uralkodnak, ott nehéz a Fideszre mutogatni.

    Ha a Fidesz elkezd országos szinten a csepeli helyzettel és ügyekkel ellenkampányolni, akkor a szocik országosan a parlamenti küszöb alá esnek. 🙂

    Persze ez csak poén. Egy országgyűlési kampánynak nagyrészt nem az önkormányzatokról kell szólnia. Egy normálisnak nevezhető országban…

  3. ződ szerint:

    Botka László is csak dumál, közben meg Zanzibárba jár üdülni! Közben persze meg lefele folyik a Tisza…?

  4. ződ szerint:

    Most mondta a Hír tv, hogy szolgélati autóján, amit közpénzből financírol utazott haza a reptérről! Ezeknek minden ráfér a képükre? Ez is csak poén persze!

  5. Tóth Mária szerint:

    A Lumpen Mónikának köszönhetően tönkretették z önkormányzatokat, és most az mszmp pofázik a leghangosabban, igen, ők hozták nehéz helyzetbe öket!

    Akkor most miről vitatkozunk?

    Felőlem a Botka annyiszor, és akkor utazik ahova akar, ha majd megkereste a rávalót, lopni könnyebb volt a mi / adófizetők/ pénzéből ne urizáljon, és ne is hazudjon, bár ez mint a az összes mszmps-nek nem megy!

Itt lehet hozzászólni !