Magyar Hírlap
Öt ajánlattevő közül választják ki azt a céget, amely befejezheti a galvániszap elszállítását Csepelről. Illés Zoltán szerint a meghívásos tenderrel nem kerülhető ki a személyi konzekvenciák levonása.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kérésére kibővítették a tárgyalásos közbeszerzési eljárásban részt vevők körét. A munkálatokat összehangoló Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságnál eredetileg úgy tervezték, hogy a megmaradt, most hatszáz tonnára becsült veszélyes hulladék elszállításáról már csupán a Terszol Kft.-vel egyeztetnek. Dancsa István, a VKKI közbeszerzési szakértője lapunknak ezt korábban azzal indokolta, hogy a cég igen kedvező áron vállalná a hátralévő munkát.
Novemberben azt ígérték, a telephelyek megtisztítása karácsonyig befejeződik. Két hete azonban a Fidesz képviselői arra hívták fel a figyelmet, hogy a területen még jelentős mennyiségű hulladék van. Illés Zoltán akkor úgy vélte, hogy a Terszol vagy nem szállította el határidőre a szerződésben vállalt ezeregyszáz tonna (plusz-mínusz harminc százalék) szennyező anyagot, vagy súlyosan alábecsülte a mennyiséget. Ha az első eset áll fenn, a cégnek kötbért kellene fizetnie, ha viszont valóban ekkora az eltérés a korábbi becslések és a valós mennyiség között, akkor a minisztériumnak meg kell vizsgálnia a VKKI felelősségét a közbeszerzési eljárásban. Tisztázni kellene azt is, hogy alkalmas-e a folyótól néhány száz méterre fekvő dunaújvárosi hulladéklerakó a galvániszap tárolására. Fodor Gábor miniszter már novemberben megrendelt egy átfogó vizsgálatot, amely végigkíséri az eljárást, és eredménye a megtisztított terület átadása után várható. A VKKI is indított belső vizsgálatot, hogy feltárják az esetleges szabálytalanságokat.
A hírek szerint a Motorkerékpár utcai telepen hatszáz tonna veszélyes hulladék maradt. Elszállítására most öten adhatnak be ajánlatot: a Terszol Kft.-n kívül meghívták azokat a cégeket, amelyek annak idején szintén megvásárolták a pályázati dokumentációt, és még egy, veszélyes hulladékok kezelésével foglalkozó vállalkozást. Az ajánlattétel határidejét hétfőn négy nappal meghosszabbították. Az árajánlatok kialakításánál nyilván figyelembe veszik a pályázók, hogy a Terszol huszonnyolcmilliós javaslatát korábban kedvezőnek ítélte a VKKI szakértője. A munka a jövő héten be is fejeződhet, mert a győztesnek hat napon belül el kell szállítania a maradék szennyező anyagot.
“Kármentésnek tekintem a meghívásos tendert – mondta a Magyar Hírlapnak tegnap Illés Zoltán –, egyetértek vele, ám a teljes körű vizsgálatot, és a személyi konzekvenciák levonását nem helyettesíti. Az ügy rávilágít arra, hogy a veszélyes hulladékok kezelésének egész rendszerét felül kellene viszgálni, és szigorúan ellenőrizni kell az ezzel foglalkozó cégeket. Az EU-ajánlása szerint is törvénybe kellene foglalni, hogy a nekik kifizethető összeg legföljebb tíz százalékkal lehet több, mint amennyiért eredetileg vállalták a munkát. A kockázatok miatt célszerű lenne kötelező biztosítást is kötniük.”
Forrás: Magyar Hírlap