Index
A kép illusztráció (fotó: Civertan.hu)
A Csepel 2009 konzorcium nyerte meg azt a pályázatot, amelyet a csepeli szennyvíztisztító építésekor kitermelt szennyezett talaj elszállítására írtak ki. A körülbelül 60 ezer tonna föld-iszap keverék eddig egy kupacban félrerakva várt a sorsára.
A Közbeszerzési Értesítő legutóbbi száma szerint a konzorcium 3,5 millió euróért, azaz körülbelül egymilliárd forintért szállítja el, kezeli, és helyezi el a szennyeződést.
Groniewsky Tamás, a szennyvíztisztító építéséért felelős Enviroduna Kft. igazgatója elmondta, hogy az építkezés megkezdése előtt nem lehetett tudni a talajszennyeződésről, a talajvizsgálat nem mutatta ki.
Az alapásás során kitermelt mintegy 60 ezer tonnányi szennyvíziszap és szennyezett föld keverékét egy kupacba rakták. A nyertes cég várhatóan 3 hónap alatt viszi el az összes földet. Az nem tudni, hogy a szennyezett talajt hova viszik.
Korábban az Enviroduna a Biosolid konzorciummal kötött szerződést annak a szennyvíziszapnak az elszállítására, amelyet a szennyvíztisztító az augusztusban indult egy éves próbaüzem ideje alatt termel.
Ez a masszamennyiség az előzetes becslés szerint az egy év alatt mintegy 70 ezer tonna lesz. Az iszapot a dél-pesti szennyvíztelep a rothasztójába szállítják. A próbaüzemi szállításokat és a szennyezett talaj kezelését is támogatja az unió mintegy 60 százalékban.
A támogatás 210-ben, a próbaüzem lejárta után megszűnik. Hogy onnantól mi lesz, egyelőre nem tudni. Vizsgálják azt a lehetőséget, hogy a szennyvíziszapot uszályokkal vigyék el, ne közúton teherautókkal, de Groniewsky Tamás szerint ezt a tervet 2010-ig nem tudják megvalósítani, csak 2012-ig.
Ezért most a főváros azt próbálja elérni az uniónál, hogy a támogatott projekt határidejét kitolják 2012-ig. Ebben az esetben az uszályos alternatíva megoldható, ráadásul felhasználható lenne a teljes beruházásból megmaradt 106 millió euró.
Ha nem sikerül megoldani, akkor a távlati tervek szerint a fővárosnak fel kell építenie egy égetőművet, ahol a szennyvíziszapot (és a főváros háztartási hulladékát) elégetik, hasznosítva a felszabaduló hőt. Az égetőmű helyét azonban nehéz lesz megtalálni, mert az érintett körzet lakossága biztos tiltakozni fog ellene, hogy a szomszédságában szennyvíziszapot égessenek, mint ahogyan az eredetileg a Cséry telepre tervezett komposztáló építését is a lakosság akadályozta meg.
“Groniewsky Tamás, a szennyvíztisztító építéséért felelős Enviroduna Kft. igazgatója elmondta, hogy az építkezés megkezdése előtt nem lehetett tudni a talajszennyeződésről, a talajvizsgálat nem mutatta ki.”-Érdekes, hogy most 1milliárdért kimutatja…’90-ben egyszer arra bringáztam, de nem tudtam a Dunáig elmenni, mert az út két oldalán “feketés” főldkupacok voltak és olyan rémes bűz volt, hogy inkább visszafordultam. Ez csak érzékszervi, megállapitás volt a mai korszerű müszereshez képest…Nem a rosszindulat mondatja velem, de amikor bármilyen föld munkálatokhoz nyulnak, régészeti és mittudom én még milyen vizsgálatokat kell végezni, főleg egy ilyen helyen ahhol iparitermelés olajfinomitá, tárolás stb. volt akkor még indokoltabb. Vagy nem, mert akkor lőttek a “projeknek”, vagy más hova kell-(et volna) épiteni…hát szarügy…
“Az égetőmű helyét azonban nehéz lesz megtalálni, mert az érintett körzet lakossága biztos tiltakozni fog ellene, hogy a szomszédságában szennyvíziszapot égessenek” Főleg az olimpiai hirközpont, a felhőkarcolók lakói, a hétemeleteshid bérlői és majd azok akik az északirészen a lagunákban fognak gondolázni, és nem utolsósorban a szabadidő és sportolóközpont használói… úgye 1milliárdér, hogy felehet adni az állmokat…
Tessék mondani nem sok az 1 milliárd?
Egy gigaprojekt, tele bizonytalanságokkal.
Nem tudom mit tud jobban a lakosság a Cséry telep mellett, mint mi, csepeliek, de az a gyanúm, hogy tanulnunk kellene tőlük, hogyan kell tiltakozni.
Okunk lesz rá bőven, különösen, ha a választások rosszul sikerülnek.
Szó nélkül eltűrjük, hogy idehozzák a szart Budáról pénzt, fáradtságot nem kímélve. Utána azt is örömmel vesszük hogy majd kavarni is a közelünkben fogják a szarukat.
Elyza: 60 ezer tonna fos elszállításáért nekem nem tűnik soknak az egymilliárd.
Nincs erre szó
http://www.kommentalok.hu/news.php?readmore=1217