Csepel Öttusa
Kerületünkben eddig soha nem látott rendezvényt tartottak április 26-án. A BKSZC Weiss Manfréd Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumában nagyszabású Hon- és Rendvédelmi Ifjúsági Nap került lebonyolításra.
Az eseményen, amely a Honvédelmi Sportszövetség, a Dél- Pesti Tankerületi Központ, a Honvédelmi Minisztérium, a kerületi Kormányhivatal, valamint Budapest Főváros Védelmi Bizottságának támogatásával valósult meg, minden csepeli általános és közép iskola 7 – 8., 9 – 10. valamint 11 – 12. évfolyamának tízfős csapata nevezhetett.
A Csepeli Öttusa és Vízi Sport Egyesület által lebonyolított rendezvényt Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, az esemény fővédnöke nyitotta meg, majd egy a nagyszabású bemelegítést követően öt versenyszámnak veselkedtek neki a diákok. A nyáriasra fordult időben kiválóan előkészített versenypálya fogadta a fiatalokat, az egyenként 20 perces blokkokban szerepelt elsősegélynyújtás- újraélesztés, Laser Run lövészet, vívás, akadálypálya, valamint egy kombinált állomás, ahol kovácsműhellyel, drón- röptetéssel, valamint egy öttusasporttal és lőtéri szabályokkal kapcsolatos kvízjáték is.
A programot ezen kívül a honvédség, a rendőrség, tűzoltóság, mentőszolgálat és a közterület felügyelet eszközbemutatója is színesítette. Az elsősegély nyújtási, újjáélesztési gyakorlatozás Ottucsák Kristóf honvédelmi ösztöndíjas mentőtiszt hallgató vezetésével zajlott le. Az életmentő állomáson egy számítógéppel szimulált gépkocsi baleseti kárhely felszámolása, majd a beteg mozgatása gerinchordágyon következett akadálypályán, ami mindenki számára viszonylag simán ment, de egy földön fekvő légzés- és keringésmegállás állapotában lévő „beteg” ellátása már komolyabb fejtörést okozott egyeseknek.
A Laser Run, azaz futás és lézeres lövészet Deme Zoltánnak (akinek munkáját Rajszki Péter és Mikó Domonkos csepeli öttusázók segítették) a Csepel Lövész Egylet vezetőjének felügyelete alatt zajlott, ahol az újdonsült, magyar fejlesztésű céltáblát vették pisztolycső alá a diákok. Közülük 110 -en egészen jól el is sajátították az ismereteket.
A vívás sem a hagyományos módon, hanem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ESI vívó szakosztályában is foganatosított, úgynevezett szablyavívás szabályrendszere szerint zajlott le, teljesen biztonságosan és balesetmentesen, csupán a vívóbabák sérültek, de azok – a nagy lelkesedésnek köszönhetően- a kelleténél talán többször is.
Az akadálypályát sikerült talán a tervezettnél is „izmosabbra” építeni. Nem kevesebb, mint 18 állomás (10 épített és 8 mobil) igyekezett megnehezíteni a nebulók dolgát, építésénél a tradicionális (1949- es évek) öttusasport lovaspályáját vettük alapul, kivitelezésében öttusa szakemberek Béres Ferenc és Kálmán Zsombor voltak a szervezők segítségére.
Az összetettebb, ám kisebb pihenést is engedélyező állomáson például lézeres biatlon lövészet is várta a résztvevőket, a legmodernebb technológia pedig egy „mini, drón- röptető verseny” képében kapott helyet a programban a Csepel Lövész Egylet jóvoltából. Ezen kívül egy interaktív kvízjáték (az öttusasport és a lőterek szabályairól), valamint – Sabján Róbert fegyverkovácsnak köszönhetően – a daliás magyar időket megidéző, valódi kézügyességet igénylő feladat is próbára tette a fiatalokat, utóbbiban a magyar szablyakészítés fortélyaival lehetett megismerkedni, illetve 1848- as puskagolyó kiöntésére is lehetett vállalkozni.
Összességében minden programelem a terveknek megfelelően, balesetmentesen, szinte „katonás rendben” zajlott le, így az eredményhirdetésre már délben sor került. A legjobbakat természetesen jutalmazták, ám kijelenthető, hogy minden résztvevő csakis nyert ezzel az elsőrangú Hon- és Rendvédelmi Ifjúsági Nappal, ami máris folytatásért kiált!
Csepel Öttusa Média
Mint a rezsimben?
MHK!
😀