Kenőpénzt fizettek volt minisztereknek? (frissítve)

Blikk.hu, Index.hu

 

Kenőpénz, lefizetés, korrupció

A Blikk birtokába került okiratok szerint volt miniszterekhez, államtitkárokhoz és helyettes államtitkárokhoz vándorolt több mint százmillió forint, amit magyar vállalkozóktól csaltak ki pályázatkészítés ürügyén. A politikusok nem hajlandók visszafizetni a milliókat, a rászedett üzletemberek végső elkeseredésükben feljelentést tettek a rendőrségen. “Egy csalással vádolt ember hivatkozik arra a hitelezőinek, hogy azért nem tud elszámolni a neki átadott pénzzel, mert azt már tovább adta” – reagált a kormányszóvivő a Blikk cikkére.

Milliós díj ellenében nyertes pályázatokat ígért egy budapesti férfi több tucat magyar vállalkozásnak. H. A. 2005-ben a Képviselői Irodaházban toborozta „áldozatait”, és hogy ígéretei minél hihetőbbnek hangozzanak, kormányzati A6-os Audiját mutogatta, illetve parlamenti belépőjét és politikai tanácsadói igazolványát lobogtatta a cégvezetők előtt. És hogy mindez még életszerűbb legyen, H. A. azzal kecsegtette az üzletembereket, hogy összehoz egy-egy találkozót a pályázatok elbírálásában segédkezni tudó miniszterekkel, államtitkárokkal. Akik hittek a férfi szavainak, azok szerződést is kötöttek vele pályázatok elkészítésére.

H. A. valóban megszervezte a találkozókat a vállalkozók és a politikusok között. Ezzel megnyerte a cégvezetők bizalmát, akik – remélve a további sikereket – milliókat fizettek ki H. A.nak a pályázatok megírásáért.

Ám amikor a pályázatok elbírálásának határideje lejárt, kiderült, hogy H. A. becsapta az üzletembereket. Pályázatokat ugyanis a férfi egyáltalán nem írt, vagy ha írt is, a beadott anyag nem lett nyertes az eredményhirdetéskor.

Gondolhatnánk, hogy erről az érintett politikusok nem tehetnek, és ártatlanok az ügyben. Csakhogy a károsult vállalkozók összefogtak, közös ügyvédet fogadtak, és megkeresték H. A.-t, hogy adja vissza a pénzüket. H. A. azonban közölte: nem tud fizetni. A férfi ügyvéd által ellenjegyzett okiratba foglalta saját kézírásával, büntetőjogi felelőssége teljes tudatában, hogy a milliókat azoknak a minisztereknek, államtitkároknak kellett adnia, akikkel korábban maguk az üzletemberek is találkoztak. H. A. az okiratban tételesen kifejti, melyik politikus mennyit tett zsebre. Egy volt államtitkár például képes volt az olaszországi Milánóba kiautózni, hogy ott vegyen át 6,2 millió forintot.

Az öt érintett politikusból csupán egyetlen akadt, aki tisztességes volt, és nem fogadta el H. A.-tól az összeget.

H. A., hogy megpróbálja kártalanítani a vállalkozókat, vállalta, hogy visszaszerzi a pénzt, ám erőfeszítései nem jártak sikerrel, a politikusok nem fizették vissza a milliókat. A károsult üzletemberek türelme mostanára végképp elfogyott, ezért büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.

A nyomozók feladata lesz kideríteni, H. A. tényleg adott-e pénzt az okiratban felsorolt politikusoknak. Annak tisztázása is a zsarukra vár, miért fizetett a férfi a minisztereknek, államtitkároknak és helyettes államtitkároknak.

A Blikk megkereste Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési minisztert, aki a Zuschlag-ügy kapcsán azt ígérte, keményen fellép a pályázati visszaélések ellen. Bajnai minisztériumában a Blikk kérésére megvizsgálták annak a 13 cégnek a pályázati anyagait, amelyek vezetőit H. A. a gyanú szerint becsapta. A vizsgálat eredménye: csak két vállalkozás pályázata érkezett be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez. Az egyik cég beadványa nem volt sikeres, nem nyert, a másikat pedig – a gyakorlattól eltérően – visszavonták.

Forrás: Tóth Piroska, Blikk.hu

A kormányszóvivő szerint nem kentek meg minisztereket

“Egy csalással vádolt ember hivatkozik arra a hitelezőinek, hogy azért nem tud elszámolni a neki átadott pénzzel, mert azt már tovább adta” – reagált a kormányszóvivő a Blikk azon cikkére, amely szerint egy férfi pénzt csalt ki vállalkozóktól, és azt politikusoknak adta tovább. Daróczi Dávid szerint az ügyet már korábban kivizsgálták, de nem találtak semmit.

A Blikk azt állítja, hogy a birtokába került dokumentumok szerint volt miniszterekhez, államtitkárokhoz és helyettes államtitkárokhoz került több mint 100 millió forint, amit magyar vállalkozóktól csaltak ki pályázatkészítés ürügyén. A cikk szerint a politikusok nem hajlandók visszafizetni a milliókat, az üzletemberek pedig feljelentést tettek a rendőrségen.

Nem politikusokat érintő botrányról, hanem minden jel szerint csalásról és hamisításról van szó abban az ügyben, amellyel politikusokat akartak hírbe hozni; az egyik napilap által közölt történetet a rendőrség vizsgálja. Daróczi Dávid kormányszóvivő ezt hétfőn mondta az ügyről MTI-nek.

Daróczi Dávid szerint minden eddigi vizsgálat cáfolja a lapban H. A.-ként szereplő illető állításait. “Egy csalással vádolt ember hivatkozik arra a hitelezőinek, hogy azért nem tud elszámolni a neki átadott pénzzel, mert azt már tovább adta. Magyarázkodásába belekever politikusokat, korábbi minisztereket és államtitkárokat, minden politikai oldal képviselőit” – tette hozzá.

A kormányszóvivő beszámolt arról, hogy a Blikk a birtokában lévő kézzel írott papírt tavaly októberben, kérdéseivel együtt eljuttatta az uniós fejlesztésekért felelős Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium illetékeseinek. A tárca az ügyet kivizsgálta és megállapította, hogy az irományban említett cégek vagy nem pályáztak, vagy nem is nyertek uniós forrást. “Ezek az állítások tehát hamisak” – szögezte le a szóvivő.

Daróczi Dávid kitért arra, az ügyet a Nemzetbiztonsági Hivatalnak (NBH) is átadták, miután az iromány szerint egy adós azt állítja hitelezőinek, hogy a neki kölcsön adott pénzzel azért nem tud elszámolni, mert azt másoknak adta tovább, és ennek kapcsán megemlített politikusokat. “Az NBH munkatársai megállapították, hogy az iromány tartalma valótlan, és jelentős kétségek merültek fel a dokumentum valódiságával kapcsolatban is” – fűzte hozzá.

Daróczi Dávid közölte: egyértelműen kiderült, hogy az illető nem volt abban a helyzetben, hogy kijárjon ilyen támogatásokat. Kitért arra is, hogy az iratot még novemberben átadták a rendőrségnek, intézkedést kérve, a rendőrség pedig vizsgálja a történteket. Arra a kérdésre, kik a cikkben szereplő politikusok, a szóvivő azt mondta, a kormány nem kíván ahhoz hozzájárulni, hogy ártatlanul hírbe hozzanak embereket, ezért erre nem válaszolt.

Az MTI-nek nyilatkozó Ékes József képviselő megerősítette, ő az a politikus, aki az előző ciklusban belépőt adott H. A. számára. Az akkor független, később a Fideszhez csatlakozó képviselő kijelentette, 2004-2005 környékén ajánlották neki mint szakértőt, és néhány hétig alkalmazta is őt, de nagyon gyorsan megvált tőle, mert visszaélt a bizalmával. Azóta nem tartják a kapcsolatot – tette hozzá az előző ciklusban még az MDF-ben majd függetlenként tevékenykedő ellenzéki politikus.

Az ellenzéki politikus beszámolója szerint H. A. úgy adta elő, mintha az ipari parkok témájában nagy tudással rendelkezne, ezért alkalmazta. Ebben a korrupciógyanús ügyben a Gyurcsány-kormány tagjainak van megmagyaráznivalójuk – hangsúlyozta Ékes József.

A Hírszerző hétfői cikke szerint szocialista körökben jól ismerik H.A.-t. “Szélhámos, bennfenteskedő, fontoskodó, bizalmaskodó, tolakodó, nyüzsgő “- ezekkel a jelzőkkel illették a lapnak a férfit. A cikkk szerint a férfi jellemző módszere volt, hogy egyszeri találkozás után régi ismerősként próbált bratyizni a politikusokkal, találkozókra jelentkezett be, telefonálgatott, sms-eket küldözgetett és előszobázott.

A Hírszerző szerint H.A.-t egyszer már jogerősen elítélték csalásért, és évekkel ezelőtt titkosszolgálati főhadnagynak adta ki magát, valamint korábban Medgyessy Péter és Horn Gyula miniszterelnök nevében is próbált eljárni. Parlamenti belépőt az előző ciklusban egy akkor független, most fideszes képviselőtől szerzett, majd egy szocialista képviselő révén. Ezt körülbelül egy évvel ezelőtt letiltották, miután többen is arra panaszkodtak, hogy H.A. szinte zaklatja őket.

Forrás: Index.hu

Itt lehet hozzászólni !