Országos népmozgalmat hirdettek a civilek

Magyar Hírlap

Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal

Társadalmi ellenállást hirdetett az egészségbiztosítási törvénnyel szemben a Magyar Szociális Fórum – Szociális Kerekasztal a némileg furcsán kezdődő szombati ülésén. A testület a kormány terveivel szemben a civil szakértők által kidolgozott alternatív törvénytervezetet támogatja, amely a jelenleg is hatályos két törvény részbeni módosításával megőrizné az egészségbiztosítás szolidaritási rendszerét, és társadalmi kontroll alá vonná a tb-alapokat.

Nem indult zökkenőmentesen a Magyar Szociális Fórum szombati ülése. Simó Endrének, a testület elnökének elmondása szerint a kormány illetékesei csütörtökön megtiltották, hogy a civilszervezet az eredetileg kijelölt helyen, a MÁV-kórházban tartsa országos tanácskozását.

A honvédelmi tárca közölte, hogy ezt nem a miniszter tiltotta meg, hanem a kórház főigazgatójának nevében eljáró helyettese, Grósz Andor dandártábornok. Később a Kossuth Klub sem engedélyezte a rendezvényt, pedig korábban termet adott hozzá. A testület végül az EDDSZ székházában tanácskozott, és úgy határozott, hogy országos népmozgalmat hirdet, hogy megakadályozza a törvény életbe léptetését. Ha a parlament a február 11-i ülésén ismételten elfogadja a tervezetet, a törvény hatályon kívül helyezéséért küzdenek tovább.

A kerekasztal ülésén részt vett több szakszervezeti vezető, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Magyar Orvosi Kamara, az Élőlánc, a Civil Jogász Fórum, két parlamenten kívüli párt, valamint több tucat civilszervezet is.

Határozatukban arra kérik az államfőt, hogy maradjon következetes álláspontjához, és ne hirdesse ki a törvényt. Kijelentették: a legfőbb ügyészhez fordulnak a törvény megalkotásakor tapasztalt jogsértések kivizsgálásáért. A tanácskozás résztvevői egyhangúlag úgy döntöttek, hogy nyílt fórumokon szembesítik az MSZP és az SZDSZ képviselőit a rájuk szavazó polgárokkal.

Arra esetre, ha február közepén a kormánypárti képviselők újra megszavaznák a már visszaküldött tervezetet, népszavazással kívánják elérni a törvény hatályon kívül helyezését. Gaskó István, a Liga konföderáció elnöke bejelentette: kiállnak Albert Zsolt és neje kezdeményezése mellett, és 2008. április 13-ig összegyűjtik a referendum kiírásához szükséges kétszázezer aláírást. A kérdés így hangzik: “Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?”

Gilly Gyula, a civil alternatív törvényjavaslat egyik kidolgozója a kérdés tárgyszerűségét így támasztotta alá: “Nem kérdéses, hogy üzleti alapon működnek-e a biztosítók, hiszen nyereségérdekeltek, és hiába változtatnak az elnevezésen, a működési elv alapján a pénztár megfeleltethető a biztosítónak.”

A mielőbbi népszavazás mellett érvelt felszólalásában Gyenes Géza, az orvoskamara titkára is, mert nem kételkedik abban, hogy a parlament újra megszavazza a törvényt.

A fórumon felszólalt a már húsz napja éhségsztrájkoló Hofher József jezsuita atya is. A szerzetes elmondta, hogy az emberi méltóság védelme érdekében a törvény életbe lépése ellen nem vesz magához ételt több társával együtt. Emlékeztetett: az egyház szociálisan érzékeny, együtt érez a társadalommal. Az atya paptársának tekint mindenkit, akik hajlandó cselekedni az ügy érdekében s az általa anonim keresztényeknek nevezett nem hívőket is képviseli sajátos tiltakozásával.

A testület határozatainak végrehajtására koordinációs bizottság alakult, amely a Ligával és a Munkástanácsokkal együttműködve gyűjti majd a népszavazáshoz szükséges aláírásokat. A 33 szervezet képviselőiből létrejött bizottság az első ülését az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének Nádor utcai székházában tartja január 9-én.

Forrás: Koczka István Pál, Magyar Hírlap

Egy hozzászólás “Országos népmozgalmat hirdettek a civilek” bejegyzésre

  1. Bubus szerint:

    Sólyom László államfővé választása is eredendően a civileknek volt köszönhető. Nem bánnám, ha nemcsak egy államfővé válást, de egy kormányfő-buktát is össze tudnának hozni.

Itt lehet hozzászólni !