Lokál.hu
A Csepelen található Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakgimnáziuma az egyetlen közlekedési-műszaki területre képző intézmény a fővárosban. Az iskola székhelye a Kossuth Lajos, a repülőbázis tanhangár a Weiss Manfréd utcában van.
Az iskola honlapjának a tájékoztatása szerint a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakgimnáziumában évtizedek óta zajlik a légijármű-karbantartó képzés, mely során repülőgép-szerelőket és avionikusokat képeznek. A gyakorlati képzés duális formában történik, a szakmai alapozó képzés az iskola tanműhelyeiben és tanhangárában folyik, már ilyenkor is motiválva a tanulókat a repülői területre és látásmódra. A 14. évfolyamon mindenki tanulószerződéssel nemzetközileg minősített karbantartó szervezeteknél tölti gyakorlatát és készül fel a szakmai vizsgákra.
A műszaki szakgimnázium hivatalos oldalán azt is megtaláljuk, hogy a nemzetközileg minősített (Part-145) karbantartó cégek közül a Kossuth Lajos Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakgimnázium hosszú évekre visszamenőleg együttműködésben áll Magyarország két legjelentősebb légijármű karbantartó cégével, az Aeroplex Közép-európai Légijármű Műszaki Központi Kft.-vel és a Lufthansa Technik Budapesttel. Az iskola tanulói a megfelelő szinten letett szakmai vizsga után nemzetközileg elfogadott képzettséget kapnak. Az intézmény 17 éve vesz részt a nemzetközi Erasmus-programban, melynek keretén belül tanulóiknak lehetőségük nyílik Finnországban, Törökországban, Olaszországban, Írországban vagy Ausztriában akár többhetes külföldi szakmai gyakorlatra.
A Weisz Manfréd utcai repülőbázison a közelmúltban egy Airbus A320 szimulátort is átadtak. A Duna túlpartján, Dél-Budán élő Mayer Gergely kiskora óta pilótának készül, és élete nagy élménye, hogy ő már járhatott igaziból ilyen pilótafülkében.
– Egyik utunkkor volt a légitársaságnak egy akciója, hogy aki többször repült velük, az bizonyos számú utazás után bemehetett megnézni a pilótafülkét. Nekem sikerült! Nagyon örültem ennek a lehetőségnek, és azóta még jobban érdekel a repülés, a pilótahivatás – mondta a Lokál Extrának a 14 éves Gergő, aki nagyon boldog, hogy létezik Budapesten egy ilyen iskola, mert a vezetésen kívül az is mindig érdekelte, hogyan működik, és hogy lehet egy gépet irányítani.
Információk az iskoláról a honlapon (https://www.kossuth-csepel.hu) találhatók.
lokal.hu, Fodor Erika, 2019. 01. 17. 00:01
Nem ez az egyetlen közlekedésgépészeti szakmunkásképző intézet, tudtommal Pesten van még legalább három, ahol autószerelőket, kötöttpályás járműszerelőket képeznek.
Ez igaz, de ez az egyetlen olyan intézmény az országban, ahol repülős szakemberek képzése folyik évtizedek óta! Sőt kéttannyelvű képzés is 1998 óta!
A képzettség teljesítéséhez azonban a szükséges modul(vizsgákat) itt nem tehetik le…
Hát igen! Sajnos a kommunisták tönkretették ezt a szakmát is…