Mr.Gabee, Csepel.info
Debrecenben a diákok közreműködésével oltják először szervezetten a városban keletkező tüzeket. Magyarországon az 1800-as évek kezdetén már létezik lóvontatású kézi fecskendő pumpa és 1866-ban megalakul az első önkéntes tűzoltó egyesület is, Sopronban. 150 évvel ezelőtt 1868-ban a város polgárainak be is mutatják nagy nyomó erejű fecskendőjüket, amely vízsugara a Tűztorony tetejéig is felért.
A magyarok több találmánnyal járultak hozzá a hatékony tűzoltáshoz. Köszeghy-Mártony Károly légzőkészüléke, Szabó Pál és fiai gőzfecskendője, Szilvay Kornél szárazoltó készüléke és az algyői kőolaj kitörésnél alkalmazott MÍG 15-ös vadászrepülő hajtómű „házasítása a ZIL 131-es teherautóval és T34-es lánctalpas harci járművel hozott nemzetközi sikert.
A XIX. században több tucatnyi fecskendő és lajtos kocsi gyártó volt, az Osztrák-Magyar Monarchia autógyáraiban először a Stift & Graf és az Austro-Daimler cég készített tűzoltáshoz járműveket. Az első világháború után a Mávag, a Weiss Manfred Művek, a Rába és néhány kisebb cég szerelt fel vagy készített komplett „szereket”. A II. világháború után beindult ismét a hazai gyártás. Csepel tűzoltók ma már ikonikus járművek, amelyekhez az Ikarusz, a Rába, a Labor MIM, a Jászberényi Hűtőgépgyár , a Ganz Mávag, a Gamma Művek, a Taurus és még sokan mások is beszállítottak. Ma is van hazai gyártás, amelyet a BM Heros ZRT végez.
Szinte az igazi autók gyártásával egyidejűleg már a gyerekek számára is készültek fából és fémből tűzoltó játékautók, óraműves működő modellek. Németországban a Märklin és Schuco cég, Angliában a Corgi és a Lledo volt az úttörő, és a mai napig is gyártanak korhű modelleket.
Kiállításunkon angol, amerikai, cseh, spanyol, francia, kínai, magyar, olasz, orosz, és német gyártók modelljeiből állítottunk össze egy kis betekintést a nagyvilág termésébe, léptékarányos és valós autókat mintázó modellekből, amelyek 99%-ban a valóságban is léteznek.
A kiállítás anyagát Ivánkovics Zoltán hozta el nekünk. Itt van az első tűzoltó Matchbox” autója is, egy Ford ütött-kopott tűzoltó parancsnoki autó, amit több mint ötven évvel ezelőtt itt szemközt, a Rákóczi úti HÉV megállóban, az egykori játékboltban vett a csepeli búcsúra kapott zsebpénzéből.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt kiállításunkra!
Át lettem verve. Olvasva címet “Tűzoltó kiállítás nyílik pénteken…”, azt hittem, hogy snájdig tűzoltók, különböző ruhákban lesznek kiállítva, azután kiderült, hogy tűzoltó eszközöket nézhetek.
De további meglepetést is tartogatott a cikk, megtudtam, hogy nemcsak kétlábú tűzoltó van, hanem kerekes is “Csepel tűzoltók ma már ikonikus (sic! ) járművek”. Sőt létezik törpe, kerekes tűzoltó is “Itt van az első tűzoltó Matchbox” autója is”, bár ennek megfejtése nehézkes.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.