MTI, Stop
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) október 2-án, a dán fővárosban határoz arról, hogy Chicago, Madrid, Rio de Janeiro és Tokió közül melyik rendezheti a 2016-os nyári játékokat. A döntésnek közvetlen magyar vonatkozása az, hogy a budapesti olimpiarendezési elképzeléseket is alaposan befolyásolhatja, módosíthatja a szavazás végeredménye.
Ezt erősítette meg Szalay-Berzeviczy Attila, a BOM, a hazai ötkarikás játékok rendezésének előmozdítására alakult civil szervezet elnöke is az MTI-nek nyilatkozva.
“Ha Madrid nyer, az minimum 10-14 évvel visszaveti Budapest pályázati törekvéseit, mert akkor 2028 vagy még inkább 2032 lehet a következő legkorábbi dátum, amikor Európa megint házigazdává válhat. Ez nemcsak megsemmisítené a 2020-as terveinket, és az eddigi ebbe fektetett munkát, de az olimpiát olyan távolságba helyezné az időben mint perspektíva, ami minden hosszútávú gondolkodás és tervezés lehetőségein túlmutatna” – fogalmazott Szalay-Berzeviczy. Megemlítette, hogy a NOB-szavazás alkalmából a BOM operatív igazgatójával, a vívóvilágbajnok Kulcsár Krisztiánnal együtt, magánemberként kiutaznak Koppenhágába, hogy meghallgassák a helyszínen a 2016-os olimpia megrendezéséért vetélkedő négy kandidáló város prezentációját és a szavazást.
A BOM elnöke kitért a folytatásra is, emlékeztetve rá, hogy a Fővárosi Közgyűlés – ötpárti egyetértéssel – 2007-ben elfogadta, majd azóta két ízben is megerősítette azt a határozatát, hogy az Országgyűlés tárgyalja és fogadja el a 2020-as olimpiai rendezés megpályáztatását előkészítő törvénytervezetet. Az olimpiatörvényről a tervek szerint novemberben tartandó szavazás előtt megismertetik a parlamenti frakciókkal mindazt, amit a felelős döntéshez tudniuk-ismerniük kell a képviselőknek az észak-csepeli központú olimpia ügyében.
“Az olimpiatörvény elfogadása nem azt jelenti, hogy már biztosan pályázunk 2011-ben 2020-ra, pusztán intézményesített kereteket ad annak a munkának egy hivatalos pályázatot előkészítő szervezet felállításával, amit az elmúlt 4 évben eddig a BOM önszorgalomból és saját forrásaiból végzett. A törvény elfogadása nem kényszerhelyzetbe, hanem helyzetbe hozza a 2011-ben regnáló kormányt és fővárosi vezetést. Hiszen akkor az addig elvégzett munka, és az akkor uralkodó világgazdasági és hazai makrogazdasági klíma fényében lehet majd egy végleges döntést hozni Budapest pályázatát illetően. Ha nincs törvény, nem tud a munka folytatódni. Ráadásul a jövő évi választások miatt még az idén ősszel el kell fogadnia a parlamentnek – vagy most, vagy soha, mert szorít az idő!” – mondta Szalay-Berzeviczy, aki ugyanakkor határozottan ellenzi, hogy erről a kérdésről bármikor is népszavazás döntsön.
“Ez az ügy olyan komplex gazdaságpolitikai, költségvetési és infrastruktúra fejlesztési kérdés, amit nem lehet elvárni a lakosságtól, hogy bármikor is maga képes legyen korrektül megítélni. Egy pusztán érzelmi szavazáshoz pedig túl drága dolog egy referendum megszervezése és lebonyolítása” – jelentette ki a BOM elnöke.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2013-ban határoz a 2020-as nyári ötkarikás játékok rendezőjéről. Pályázatukat a kandidáló városoknak 2011-ben kell benyújtaniuk a NOB-hoz.
Örülök, hogy eszébe jutott valakinek, hogy nincs négyévente olimpia Európában. Már ez is előrelépés.
Nem jutott eszükbe, a véleménynyilvánításokból jöttek rá. Valószínüleg a többi irreális elképzelést is a józanul gondolkodó közvéleménytől fogják hallani, olvasni. Ha akarják… de addig költik a tervezésre a rengeteg pénzt, amit még gyorsan megszavaztatnak a jelenlegi parlamenttel. Azok fognak pofára esni, akik hisznek ebben az őrültségben, de fizetni mindannyian fogjuk az újabb kudarc árát. Kínos és szánalmas történet.
Megáll az eszem!! Az ország gazdasága lélegetetőgépen, a hitelállományunk a topon, az adófizetők kopasztásának semmi nem szab határt.
Naná, hogy kiagyalói nem szeretnének népszavazást!!
Még a végén azok is véleményeznék a dolgot, akik a cehet állják.
A lenézett hülye csak fizessen.
Nem feltétlenül kell mindenről állandóan népszavaztatni. Ez a kérdés sem olyan, amiről szerintem érdemes lenne. A politikai és gazdasági elit lehetne belátóbb inkább. Az oktatás, a kutatás-fejlesztés, az állami egészségügy működtetése és fejlesztése, a tömegsport, valamint a Kárpát-medencében de nem a mai Magyarországon élő 2,3 milliós magyar közösség támogatása mind mind fontosabb annál hogy olimpiai álmokat kergessünk.
Kétségtelenül csodálatos lenne ha rendezhetnénk, és várható hogy Kelet-közép Európa az elkövetkező kb. 50 éven belül meg is fogja kapni erre a lehetőséget, de körülük se mi vagyunk az favoritok.
Kár hogy a NOB nem támogatja a közös rendezést (nem értem miért). Egy Budapest – Prága – Varsó közös olimpia már reálisabb lenne. Egy ilyen együttes pályázatot tudnék támogatni.
Akinek nincs Digi tévéje az megtudhatja a Kommentalok.hun, hogy hol lehet megnézni a Liverpool-Debrecen, illetve az Inter-Barcelona mérközést magyar kommentátorral!
Én is megmondhatom…
Kössz szépen Kovács Ernő:
Az nso fórumon mindig vannak jó tippek.