Jobbklikk, Csepel.info
MSZP: félnek a nép szavától helyben, és félnek országosan
Csehországban közvetlenül a Topolánek-kormány bukása után megállapodtak az előrehozott választások kiírásában. Csak a megegyezés után hoztak létre egy valóban pártok felett álló ideiglenes és szakértői kormányt.
Pártokfelettiségét jól jellemzi, hogy a statisztikai hivatal volt irányítója vezeti. Fölmerült azonban egy akadály: ahhoz, hogy az eredeti terveknek megfelelően októberben előrehozott választásokat tarthassanak, alkotmányt kell módosítani. A probléma felismerése után a pártok összeültek és úgy döntöttek, hogy annak érdekében, hogy meg tudják tartani a választásokat, konszenzussal módosítják az alkotmányt. Ennyire egyszerű.
Görögországban a miniszterelnök – noha a közvélemény-kutatások szerint rosszul áll – váratlanul előrehozott választásokat kezdeményez, mert úgy gondolja, hogy a válságkezeléshez új mandátumot kell kérnie a választóktól. Mindenki természetesnek tartja, hogy egy új szakasz a politikában csakis a választópolgárok döntésével kezdődhet. Ennyire egyszerű.
Egyik esetben sem a haza horizontján fodrozódó végveszélyként jelenik meg az előrehozott választás, hanem a hatalom, a megbízatás, bizalom, erő forrásaként. Ők ismerik a demokrácia alapvető szabályait. Tudják, hogy hogyan cselekszik egy demokrata. Teszik, amit egy demokráciában tenniük kell.
Navracsics Tibor
Ennyire egyszerű, de nem nálunk.
Demokratikus országokban demokratikus megoldást lehet találni, antidemokratikusban meg antidemokratikus kell.
A magyar modell /ti. nyavalygás/ még sosem oldott meg semmit.