Helyi Téma, Csepel.info
Ezen a héten tovább folytatjuk képzeletbeli sétánkat a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág mentén Ferencváros főépítészével, Dr. Sersliné Kócsi Margittal. Az egyik legfontosabb fejlesztés a kerület déli területén a zárt HÉV és vasúti pálya megszüntetése lehet.
Eheti első állomásunk a volt Nagyvásártelep. Mint dr. Sersliné Kócsi Margittól megtudtuk, a főváros egyetértésére várnak az itt tervezett beruházásokhoz már közel két éve. Hasonló a helyzet délebbre, a Gubacsi-dűlőnél is. – Itt a Rendező pályaudvar egy része funkcióváltó terület lehet: lakóházak, intézmények elhelyezésére nyílik lehetőség. Befektetői szándék van a megvásárlására, itt is a főváros egyetértésére várunk – fogalmazott Ferencváros főépítésze, aki reméli, ez belátható időn belül meg is születik.
Mint elmondta, az is tisztázódott már, hogy a környező kerületek közül mindegyik alagútban gondolkodik ezeken a déli területeken, a Ráckevei-Soroksági Duna-ág felett nagy forgalmú felüljáró utat senki nem akar látni. Tovább haladva dr. Sersliné Kócsi Margit kifejtette, erősen lobbiztak azért, hogy a déli hidak közül valamelyik megépüljön.
– Most úgy tűnik, hogy a Körvasútmenti körútnak – a Határ út térségében – a beruházás első ütemében valószínűleg a Csepel és az Üllői út közötti része készül el először – magyarázza. A főépítész lapunknak elmondta, a másik mindig felmerülő kérdés a kötöttpályás közlekedésre vonatkozik. Ugyanis a híd és a vasútvonalak elzárják az értékes Duna-parti részt.
– Erre többféle verzió van: különféle vasúti megoldások helyett egy „icike-picike, két év alatt megépülő” kis földalattit szeretnénk, ami a ráckevei HÉVet és a csepeli HÉVet akár a saját pályája alatt vezetné, és később, a Lágymányosi hídtól északra már nem kéregvasútként, hanem metrójelleggel lehetne folytatni – mondja a szakember, hozzátéve, így a felszínen nem lenne zárt pálya, ezzel a Soroksári út mindkét oldala kiegyenlítettebben nézne ki. – Ezenkívül ott van még a nemzetközi kelebiai vasút nyomvonala, melyet a Ferencvárosi rendező pályaudvaron keresztül kellene a kelet-nyugati fővonalhoz kapcsolni, így megnyílna az út a Duna-parti területekhez. A lényeg az lenne, hogy a pályaudvarról a szerelvénynek ne mozdonyt cserélve kelljen tovább haladnia Buda felé.
Azzal kapcsolatban, hogy a papíron lévő tervek mikor valósulnak meg, a főépítész asszony nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, de mint mondta, annyi már látszik, hogy a Nagyvásártelep környékén mindent lebontottak. Emellett elkészült a Kvassay áttörés, és a Hajóállomás- Hídépítő utcák csomópont is, valamint épül az új gyűjtőút, ami az egész területet feltárja.
A Nagyvásártelep helyén és a Gubacsi-dűlőnél már körvonalazódnak az elképzelések. Valószínüleg előbb fog megvalósulni, mint a Szigetcsúcs projekt (ha létezik egyáltalán ilyen a telekpanamázáson kívül) és minden bizonnyal el is szippantja a lehetőséget Csepel elől a közelsége miatt.
Persze nem csoda, hiszen Ferencváros és Csepel vezetése között énekelni lehet a különbséget. Már megint bukásra állunk, köszönhetően a szoci vezetésnek, a vörös brigádnak.
Nem ártana az önkormányzatunknak szimatolnia. Úgy járhatunk, mint a tavalyi Gegessy-projektnél, amikor a kerületi vezetők utoljára tudták meg, mire készül a szomszéd.
A HÉV projekt még nagyobb csapás lehet a munkahelyükre utazó kerületi lakosoknak. Nem hiszem, hogy a rámenős IX. kerületi vezetők sokat törődnek a csepeliek nyomorával. Ígérnek bármit, aztán meg le…
Abba se bízzon senki, hogy nincs rá pénz. A Duna- part esetleges felértékelődése vonzza majd a befektetőket.
A 9 ker, amilyen fejlődésen keresztül ment az nem semmi. Szerintem ha 15 éve azt mondtam volna, hogy a 9. kerben a Boráros térel lesznek Budapest egyik legdrágább ingatlanai, akkor azthiszem hülyének néztek volna.
Csepelen eltűnik egy Duna-öböl
Részletek a kommentalok.hun!
Aztán azt is el lehet képzelni, hogy Csepelre elővárosi villamos járjon (pl. Combino). Ezáltal Csepelen is lehetőség lenne a K-Ny-i átjárásra. nem vágná ketté a Helyi Érdekű Vasút Csepelt.
Ki az ördög akar Csepelről Szt.Endrére utazni (5-ös metro), mikor a 2-es villamossal összekapcsolva a Margit hídig lehetne utazni, ill. a 24-sel a Keletiig, gyorsabban, mert a villamoson van sínfék ami gyors megállást tesz lehetővé.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
Rendben, de annak a combinonak reggeli csúcsban nagyon sűrűn kell közlekednie, mert sokszor a jelenlegi hat kocsiból álló HÉV szerelvény is csurig van.
Szóval végülis mit is csinálnának a hév-vel?
Mert a cikkből nekem nem igazán világos.
Nagyapo: Te tényleg nagyon buta ember vagy. A 3-as metró sem azért olyan hosszú, mert jellemzően végállomástól végállomásig utaznak rajta az emberek. De mivel majdnem kiépítették rendesen, ezért ki is van használva. Ha kimenne Bp-ről az agglomerációba, ahogy azt jobb, okosabban építkező világvárosokban szokták, akkor még több utasa lenne, kevesebb ember közlekedne autóval.
A Margit hídig pedig ki a tököm megy? Tudod, mi a jellemző továbbutazási célpont? 3-as metró, 2-es metró. Az 5-ös metró pont ezeket érné el gyorsan Csepelről. És idővel Szentendréről is. De nem csak a szentendreieket, csepelieket, óbudaiakat szolgálná, a belvárosban is elég közkedvelt viszonylat lenne, a 4-6-os, 2-es vonaláról is fel lehetne szabadítani kapacitásokat, mivel ezek most túlterheltek. Legalább olyan népszerű járat lenne, mint a 3-as metró, ez egy nagyon fontos vonal. A villamoshálózat további terhelése viszont óriási butaság lenne. Ha gazdasági fejlődést akarunk, rá kell szánni a százmilliárdokat a közlekedés fejlesztésére.