Az alpolgármester strómanja

Csepeli szál az erzsébetvárosi ingatlanpanamában

Magyar Hírlap

Devosa Gábor (balra) az erzsébetvárosi képviselő-testület ülésén

Újabb szocialista politikus az érintettje az erzsébetvárosi önkormányzati lakáspanamának, amely miatt már ügyészségi vizsgálat is indult. Devosa Gábor, a kerület – egyébként csepeli lakóhelyű – MSZP-s alpolgármestere pikáns módon szerzett meg egy világörökségi ingatlant a Rumbach Sebestyén utcában.

Devosa előbb sógorát, Virág Józsefet juttatta bérlőként a 16-18 millió forintosra taksált lakáshoz, aki aztán a forgalmi érték tíz százalékáért megvásárolta az ingatlant. A töredékáron a sógor tulajdonába került lakást nem sokkal később az alpolgármester vette meg feleségével “a láthatatlan szabadpiaci forgalomban”. Három hónap múlva már ők is túladtak rajta, immár valós értékén, a vevő egy külföldi állampolgár volt. Ha naivak lennénk, megkérdeznénk: mi szükség volt az egyébként Csepelen élő alpolgármesternek erre a lakásra, ha hónapok múlva maga is túladott rajta? 

Tovább szövődhet az erzsébetvárosi ingatlanmaffia históriája, amelyben Hunvald György polgármestert (MSZP) és Gál Györgyöt (SZDSZ) már bűnszervezetben elkövetett csalásokkal gyanúsítják. Ezúttal egy eddig minden gyanú felett álló szocialista önkormányzati képviselő, Devosa Gábor VII. kerületi alpolgármester rejtélyes lakáshoz jutásának körülményeit tárta fel a Magyar Hírlap.

Hunvald György, Erzsébetváros szocialista polgármestere tavaly novemberben, a szabad demokrata Gál György rabszíjon történő elvezetésekor még azt mondta egy fórumon: “Egy ilyen ügy minden szorgalmasan dolgozó képviselő munkáját beárnyékolhatja.” Később maga is a Markó utca árnyékos oldalán találta magát – rács mögött. Az ügyészség, Gállal együtt társtettesként, bűnszervezet tagjaként elkövetett csalással és hivatali visszaéléssel gyanúsítja – utóbbit a polgármesteri kerethez köthető hűbéri bérlakás-osztogatás miatt.

Az ügyészség szerint Gál György és egy másik SZDSZ-es, Kardos Péter – Hunvald bűnsegédletével – hivatali hatalmával visszaélt, amikor ismerőseiknek, családtagjaiknak jogtalan előnyt biztosítva, lakást utaltattak ki. Így például Gál villanyszerelő (anno), az önkormányzat gazdasági bizottságának előzetesben lévő elnöke például sógornőjének és barátnőinek, de lakáshoz jutott Hunvald sofőrje és azok is, akik a demokratikus testületekben szavazataikkal segítették a zsidó negyed házeladásait. “Ti kaptok morzsákat, cserében nem láttok, nem hallotok, hogy zavartalanul lophassuk el a zsidó negyedet” jeligére. E szorgoskodás eredményeként az önkormányzatot (eddig) egymilliárd forint kár érte, illetve 1,6 milliárd forint veszteség érhette volna, ha nem hiúsul meg további két tranzakció.

A történetekben a közös szál, hogy a lakásokat a lakók a kiutalás után, testületi jóváhagyással, kedvezményesen meg is vásárolhatták. A szabad demokrata pénzügyi bizottsági elnök, Kardos Péter esete a legcifrább. Az éles szemű házmester (az átkosban) a hallgatás áraként leányának kért lakást. Strómanként barátját használta fel a lakásszerzéshez. A jó barát úgy kapott önkormányzati bérletet, hogy egyébként saját lakása is volt, s miután megvásárolta az önkormányzati hajlékot, azt Kardos lányának játszotta át. A törvénytelenségekért senki haja szála nem görbült, ellenben Gyurcsány Ferenc kormányfő címzetes jegyzői címet adományozott a törvényesség felett őrködő főjegyzőnek, a tengernyi panamából semmit nem érzékelő egykori ügyésznek, Kálmán Zsuzsannának.

A “szorgalmasan dolgozó képviselők” közül sajátos módon jutott lakáshoz Devosa Gábor (MSZP) alpolgármester a Rumbach Sebestyén utcában. Az érintett lakás bérlője 2003. január 25-én meghalt. Még 2001-ben kórházba került, lábait amputálták, emiatt kezdeményezte, hogy halála esetén ápolója, A. Zsuzsa folytathassa a lakása bérleti jogviszonyát. A. Zsuzsa fel is kereste az önkormányzatot, kérelmeket írt, s még két kisebbségi önkormányzati képviselő, Szénási Ferenc és Farkas Dezső is a segítségére sietett. Némi kölcsön – háromszázezer forint – fejében megígérték, sínre teszik az ügyét. A hölgy méltányossági kérelme azonban nem jutott el a polgármesterhez, ám a “kölcsönt” – s a hölgy által kifizetett lakbéreket – a mai napig sem fizették vissza. A. Zsuzsa 2009 elején feljelentést tett befolyással üzérkedés miatt, ám az ügyészség – elévülés miatt – az eljárást megszüntette. (Vajon az önkormányzati képviselők által zsebre tett “kölcsön” is elévült?)

A feljelentéshez csatolt dokumentumok felkelthették volna a vádhatóság érdeklődését. A lakás tulajdoni lapjából ugyanis az derül ki, hogy az asszony kiebrudalása után az új bérlő, bizonyos Virág József lett, aki 2007 januárjában meg is vásárolta a lakást a VII. kerületi önkormányzattól – a lakás forgalmi értékének tíz százalékáért! – , majd gyorsan meg is vált új tulajdonától.

Hogy mi szükség volt Virág Józsefre? Talán az, hogy neve senki előtt nem lehetett ismerős a testületi szavazáskor. Nem úgy, mint Devosa Gáboré, aki nem egészen négy hónappal Virág vásárlása után, feleségével, Devosa Angelikával közösen a már láthatatlan “szabadpiaci” forgalomban megvette Virágtól a lakást. Igaz, ők is csak rövid időre, mert három hónap múlva túladtak a Rumbach Sebestyén utcai lakon – így a 16-18 millió forintra taksált lakás tényleges vevője egy külföldi állampolgár lett, az üzlet vélelmezett haszonélvezője pedig, a Devosa házaspár.

Mi szüksége volt – az egyébként Csepelen élő – Devosa Gábor alpolgármesternek erre a lakásra, ha hónapok múlva maga is túladott rajta? És hát Virág úr – aki szintén Csepelen, néhány utcányira lakik Devosáéktól – miért éppen a Devosa házaspárnak adta el “szerzeményét”? A válasz egyszerűbb, mint gondolnák. Nos, Virág úr – mint kacifántos úton kiderítenünk sikerült – Devosa alpolgármester úr sógora, első számú oldalági rokona. Nevezetesen Devosa lánytestvérének, Andreának a férje. Így a 87 négyzetméteres, kétszobás világörökségi lakás a családban maradt – ha csak rövid időre is – , míg piaci áron meg nem találta igazi gazdáját.

Az oldalági rokon tehát a stróman bérlő és vevő szerepét vállalta a közhivatalt ellátó sógor által – feltehetően – kereskedelmi céllal kiszemelt lakás megszerzésére. Bár e családi szívesség közben aligha jutott eszébe, hogy két évvel később néhány erzsébetvárosi politikus az ügyészség látókörébe kerül, s ez még fatális következményekkel is járhat.

Persze, nem csak Virág úr számára. Kardos, Gál és Hunvald esetében ugyanis az itt leírt technikával szerzett lakások alapozzák meg a hivatali visszaélés gyanúját. Devosa Gábort – az ártatlanság “védelme” mellett – ezért is szerettük volna megkérdezni, de telefonhívásainkra titkárnője közvetítése ellenére sem reagált.

Több száz kiutalást vizsgálnak

A Központi Nyomozó Főügyészség több száz lakáskiutalás szálait vizsgálja, de hogy ezek között korábban felmerült-e a cikkünkben említett Rumbach Sebestyén utcai lakás is, arra még nem kaptunk választ. A bíróság a napokban dönt arról, hogy Gál György után Kardos Péter is előzetesben marad-e. Hunvald György – aki február 12. óta lakója egy Markó utcai cellának – ügyében a bíróság újabb két hónappal meghosszabbította az előzetes letartóztatást. K. Lajos értékbecslő előzetesét házi őrizetté változtatták, míg további kilenc gyanúsított szabad lábon védekezhet.

Töretlen karrier

Devosa Gábor abból az alomból robbant a közéletbe, ahonnan Fürst György gyanúsított, Hunvald György gyanúsított vagy Zuschlag János gyanúsított is. 1994 és 2001 között a Baloldali Ifjúsági Társulás elnökségében kapott helyet, 1998 és 2002 között a szervezet budapesti elnöke. 2000-től 2002-ig az MSZP budapesti elnökségének is tagja. 1998 óta önkormányzati képviselő, először az ifjúsági és sportbizottság, majd 2002-től a művelődési bizottság elnöke, 2006-óta alpolgármester. E tisztségében mutat példát az ifjúságnak. 2002-ben az MSZP listájáról a Fővárosi Közgyűlés tagjává is megválasztották. Társadalmi tisztséget is vállalt, 2005 óta az MTK alelnöke.

Forrás: Magyar Hírlap

3 hozzászólás “Az alpolgármester strómanja” bejegyzésre

  1. ? szerint:

    na, gyűlik a focicsapat. csepeli cserejátékosok?

  2. lolka szerint:

    Ez olyan mint amikor az ember megfog egy tőgazt meghuzza és lám a győkerek méterekre emelkednek ki a földből. Nem is gondolnánk, hogy milyen messze elnyulnak a győkerek, hát ezért nem lehet kiirtani!
    ?:
    nem lehet velük focizni a meccs végére, vagy eltünik a labda, vagy eladják!

  3. miska72 szerint:

    Mit mondtam? Mit írtam a szakad az MSZP című rovatba?

    Egy kis részlet: “Ez az egész egy olyan bűnös világ, hogy egyesek azt elképzelni nem tudják. Ez az egész egy szervezett bűnszervezet. Levezetem.
    Miért kell Közigazgatási Bíróság? Vagy úgy egyáltalán a bíróság?
    Ha betartanák a törvényt, és a törvény szerint intézkednének, akkor nem kellene bíróságra járni. (Kivéve tárgy eltulajdonítása, lopás betörés ilyenekre gondoltam, ezzel mégis csak Bíróságra kell menni.) Ha betartanák a hatóságok, szolgáltatók a törvényeket, akkor nem kellenének ügyvédek. Mennyi embernek nem lenne munkája? Tehát az is benne van a pakliban, hogy :” van munkátok? Nincs. Akkor mindjárt elszúrok egy két ügyet” Mennyi hatóság trükközik? Mennyi Bírósági ügy van. Ha nem hibáznának mennyi ügyvéd lenne munka nélkül? Túlszámlázás, 15 milliós villanyszámla, távfűtésről való leválás, parkolási díj, stb. A hiba a rendszerben van. ”

    itt olyan összefonódások vannak, ami hihetetlen. Mondhatnánk, az AVH nem szűnt meg csak átalakult. Most a kapcsolatoké, és a vagyonszerzésé a főszerep. 😉 🙂

Itt lehet hozzászólni !