Egy mandátum híján kétharmados többséget szerezne a Fidesz-KDNP egy most vasárnapi választáson – ez derült ki az Origo által készített mandátumbecslésből. E havi becslésünkhöz négy intézet (ZRI Závecz Research, Medián, Publicus Intézet és Republikon Intézet) számait használtuk föl. A mandátumszámok meghatározásához a feltételezett listás eredményeket vettük figyelembe.
Önállóan négy párt jutna be
A négy intézetnél február-márciusban a Fidesz-KDNP összevont támogatottsága 46,75 százalék volt. Második helyen a Jobbik állt 20,25 százalékkal, majd a harmadik helyen az MSZP végzett 17 százalékkal. A Demokratikus Koalíció 6,5, az LMP 4,5, míg az Együtt 2 százalékot ért volna el. A becslésünket úgy készítettük el, hogy a baloldali pártok eredményeit összeadtuk (25,5 százalék), mivel nem tűnik valószínűnek, hogy a 2018-as választásnak külön-külön futnának neki.
Mindezek alapján a Fidesz-KDNP 132, a közös baloldal 38, míg a Jobbik 29 mandátumot szerezne az új parlamentben. A baloldal összesenhárom egyéni körzetet nyerne meg: egy szegedi választókerületet, a IV. kerületi és a XIII. kerületi választókerületet. Az eredmények többek között azért is csalókák, mivel Budapesten és a nagyvárosokban több választókerületben csak pár tizedpontnyi különbség van a pártok között. Ilyen kis különbségnél pedig lehetetlen megjósolni, mi lenne éles helyzetben a végkimenetel.
A kormánypártok a legnagyobb támogatottságukat a csornai választókörzetben érnék el, több mint 63 százalékos támogatottsággal. A baloldal a XIII. kerületben közel 45 százalékos eredménnyel érné el országosan a legjobb eredményét. A Jobbik a gyöngyösi választókerületben szerepelne a legjobban, több mint 31 százalékos eredménnyel, de ez is kevés lenne a körzet megnyeréséhez.
Sokat számít a személyiség
Persze egy ilyen modellezésnél érdemes óvatosan bánni a számokkal. Többek között azért, mert nem tudjuk figyelembe venni az egyéni jelöltek befolyásoló szerepét, pedig az döntő jelentőségű is lehet. Nem ritka, hogy az egyéni jelöltek helyi népszerűségük miatt lényegesen jobban szerepelnek, mint a pártjaik.
Szegeden például Botka László 2010-ben10-12 százalékponttal szerepelt jobban, mint az MSZP. Ha a baloldali pártok külön indulnának, akkor a Fidesz az összes választókerületben győzne, közel háromnegyedes többsége lenne az Országgyűlésben. Egyébként a legutolsó olyan felmérést, ami nem a Fidesz előnyét mutatta, 2006 júniusában publikálta a Tárki.
Négy év alatt semmi sem változott?
A 2018-as választáshoz közeledve érdemes a közvélemény-kutatók eredményeit összehasonlítani korábbi évek adataival is. Adja magát, hogy a mostani számokat összehasonlítsuk a négy évvel ezelőtti adatokkal. Ráadásul megkönnyíti az elemzést, hogy akkor is az Orbán-kormány vezette az országot, és nagyjából ugyanazok a pártok voltak a politikai arénában.
2012 márciusában az Ipsos, a Medián, a Tárki, a Századvég és a Nézőpont Intézet átlaga alapján a Fidesz-KDNP a biztos szavazók körében 46,2, az MSZP 22,4, a Jobbik 19,2, az LMP 7,2, a DK pedig 3,2 százalékon állt. A Fidesz, a Jobbik és a baloldal összességében akkor a jelenlegihez hasonló támogatottságot mondhatott magáénak. Egyedül az LMP állt lényegesen jobban,mivel stabilan a parlamenti bejutás fölött mérték őket.
Forrás: Origo
Szabó Szabolcs jól dolgozik. 😀
“A baloldal szerintük csak három, míg a Jobbik egyetlen egyéni körzetet sem nyerne. A mandátumbecslést végzők azt állítják, hogy még Csepelen sem nyerne az egyesült baloldal.”
Akár hogy is volt, az EZERFEJŰ CÉZÁR, A NÉP NEM FELEJTI EL a baloldali szövetség kártékony működését, amellyel az országot szinte kilátástalan helyzetbe hozták, a mai napig.
A baloldalnak épen, hogy jutna, talán, egy-egy körzet, de hogy a Jobbiknak egy sem, az a nem semmi! “Annyi kín, keserve után?!” S lám, nem csak a FIDESZ-esek! A realitás, a béke, a viszonylagos nyugalom. Orbán politikai realitásai, azok beigazolódásai az unión belül, a népvándorlás ügyében stb. Szép lassan, de biztosan teret nyernek, s meghatározóvá válnak. Bizony ez nem csak belföldön, de külföldön is irigységre sarkall, tehetetlenségre kárhoztat sokakat.
Nagy kudarc, gyásznap lenne ez az országnak…
de legalább a fidesz közeli vállalkozók és oligarchák köpdöshetik a tenyerüket az ország erőforrásaira és maradék vagyonára.
Még egy ilyen ciklus és…
az utolsó majd kapcsolja le a villanyt!
Csepelt most is simán hozná a baloldal, ha nem balf@szokat indítanának a pártok. Szabó Szabolcs most biztosan vesztene, mert ő is balf@sz, migránsok betelepítésével kampányol a szerencsétlen. Szenteczkyt, Szabót, Tóthot, Horváthot, Podolálkot, Avarkeszit, Borka-Szászt is el kellene felejteni. Egytől egyik. Fogni kellene egy egyszerű baloldali melóst, akinek nincs köze a Tóth és Szenteczky-féle MSZP-s vezetéshez, aki elég szimpatikus és fiatal, és elindítani. Simán nyerne.
Egyetértek az előttem szólóval.
Nem azért veszítene Csepelen a baloldal, mert jelöltjeiknek korszakos egyéniségekkel kellene felvenni a versenyt. A nagy elődöktől hátrahagyott kádereik saját maguktól aligha állnak félre.
Mi történt elmúlt 5 évben a helyi baloldali politikában? Ha valaki tudja, mesélje el.
Az a baj, hogy a baloldalnak alaposan sikerült lejáratnia magát évtizedeken át, de különösen az elmúlt 26 év során. Élükön a Fletó vezérletével, akinek sikerült örökre kiírnia magát a politikából. Ez után már csak a “felszín” a tét!
Hogy mondta a nagy költőnk?
“Alig hallottam, sorsomba merülten,
hogy fecseg a felszín, hallgat a mély.”
(Dunánál c. versében)
http://24.hu/fn/gazdasag/2016/03/29/brusszel-elkaszalta-a-magyar-kaszinoszabalyozast-johetnek-a-szazmilliardos-perek/
Csepel esetében óvatos lennék a jóslatokkal. Háború előtt a munkások szocik voltak, kommunista elvétve akadt. Az első szabad választásokat a kisgazdák nyerték. Amikor Tildy ’45-ben Csepelre jött, csodálkozva mondta “nem is hittem, hogy itt ennyi kisgazda van”. Később a kommunisták is nyomultak, jött Buci Gyuri, felugrott egy szállítókocsira, szónokolt, közben elkezdték húzogatni alatt a kocsit. Eltűnt, másnap jött az ÁVO.
’56-ot már ismerjük. Utoljára jöttek be a szovjetek. Később a panelépítkezések során a csepeli lakosság nagy része kicserélődött. Akkor jött divatba, az öregek által ma is használt szólás, a vettünk helyett a “kaptuk”. Kaptunk kenyeret, húst, autót, lakást.
Csepelen a jobb és bal kb. azonos súllyal szerepel. Mellettük van a Jobbik. Szabó annak köszönheti győzelmét, hogy a jobbikosok a Fidesz ellen szavaztak. Később rájöttek hibájukra, így nyert biztosan Borbély. Amennyiben ’18-ban a Jobbik megossza szavazatait, újból nyer a Fidesz. Ellenkező esetben nyerhetnek a szocik.
Mindenki gondolkodjon!
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.