A várakozásoknál kedvezőbben alakult az államadósság

MHO

A várakozásoknál kedvezőbben alakult az államadósság

A negyedik negyedévi nagy törlesztéssel 2015 végére a GDP 75,5 százalékára csökkent az államháztartás európai uniós módszertannal számított úgynevezett maastrichti adóssága a negyedévvel korábbi hetvennyolc százalékról – jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján szerdán a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

Az államadósság 2014 végén a GDP 76,2 százalékán állt és 24 514 milliárd forintot tett ki. Az államháztartás névértéken számításba vett konszolidált bruttó adóssága 518 milliárd forinttal, 25 393 milliárd forintra csökkent a harmadik negyedév végi 25 910 milliárdról. Az adósság csökkenéséhez 606 milliárd forinttal járult hozzá a nettó hiteltörlesztés, miközben a forint gyengülése 88 milliárd forinttal növelte azt. Az éven belül június végén a GDP 78,7 százalékán tetőzött az adósság.

Az államháztartás nettó adóssága 23 407 milliárd forint volt, a GDP 69,6 százalékát tette ki 2015 végén.
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás negyedik negyedévi hiánya 448 milliárd forint, az időszakra eső GDP 4,9 százaléka volt, ez többszöröse mind a harmadik negyedévi 134, mind az egy évvel korábbi 120 milliárdos hiteligénynek.
A tavalyi év egészére viszont csak 1,8 százalékos GDP-arányos hiányt számolt az MNB és az összegét 616 milliárd forintra tette.
Az MNB előzetes jelentése szerint a központi kormányzat negyedik negyedéves deficitje 335 milliárd forint volt jelentős mértékű állampapír-lejárat és visszavásárlás mellett. A jelentős finanszírozási igény miatt kiugró mértékben csökkentek a központi kormányzat betétei.
Az államháztartás negyedik negyedévi hiányához 100 milliárd forinttal járultak hozzá az önkormányzatok és 13 milliárddal a társadalombiztosítási alapok.
A háztartások nettó megtakarítása 621 milliárd forintot, a GDP 6,8 százalékát tette ki, és ismét emelkedett a negyedévvel korábbi 474 milliárd forintról, ami akkor a GDP 5,5 százaléka volt. Jelentősen megemelkedett a folyószámlabetétek és a készpénz állománya, amit az év végét általában jellemző magasabb bérkiáramlással – a január elején esedékes bérek előrehozott kifizetésével – magyarázott az MNB.
A negyedik negyedévben folytatódott a háztartások hiteltartozásának csökkenése, az ingatlan és a fogyasztási hitelek esetében is nettó törlesztés valósult meg.
Novemberben megkezdődött a jelzáloghiteleken kívüli fogyasztói devizahitelek forintosítása, amely a hiteltartozások devizanem szerinti összetételének további átrendeződését eredményezte – hívta fel a figyelmet jelentésében az MNB. Év végén a háztartások hiteltartozásának döntő hányada már forintban állt fenn, a devizahitelek aránya mintegy 2 százalékra csökkent – jelentette az MNB.

NGM: A gazdasági növekedés és a fegyelmezett gazdálkodás eredménye

A gazdaság bővülése és a fegyelmezett államháztartási gazdálkodás eredménye az, hogy a GDP arányos államadósság 2015-ben is csökkent – mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára szerdán az M1 aktuális csatornán.
Kifejtette: mindkét folyamatnál összességében kedvezőek az adatok, tavaly a gazdasági növekedés 2,9 százalék volt, a hiány pedig évek óta a maastrichti 3 százalékos limit alatt van, a múlt évben ez 2 százalék körül alakult.
Banai Péter Benő elmondta: az államadósságra év közben különböző folyamatok hatnak, tavaly az év utolsó negyedévében egy jelentős állampapír-visszavásárlás, tartozás-törlesztés volt, ez is eredményezte a kedvező mutatót.
Az államtitkár hangsúlyozta: az államadósság kedvező alakulása nemcsak 2015-ben jellemezte a magyar államháztartást, 2011 óta minden évben folyamatosan csökken az államadósság szintje.
Az EU-ban az általános trend ezzel ellentétes, csak néhány ország volt képes arra, hogy minden évben valamilyen mértékben csökkentse az államadósságot, Magyarország pedig ezen országok között volt – tette hozzá.
Az NGM közleményében hangsúlyozta: az előzetes várakozásoknál is alacsonyabb, 75,5 százalék volt az államadósság 2015 végén a Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint. A végleges folyóáras GDP-adatokat a Központi Statisztikai Hivatal márciusban közli, ezt követően a pontos adósságadatot április elsején, az EDP-jelentés keretében nyújtja be a KSH az Eurostatnak.
A szaktárca közleményében kiemelte: a magyar kormány elkötelezett az államadósság folyamatos csökkentése mellett, államadóssága 2002 és 2010 között a GDP 55 százalékáról 80,6 százalékra nőtt, a 2010-es kormányváltás utáni gazdaságpolitikai fordulatnak köszönhetően az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 75,5 százalékára csökkent 2015 végére.
külső sérülékenység szempontjából az adósságszerkezet is pozitív irányban változott – mutatott rá az NGM -, 50 százalék alá csökkent a külföldi befektetők súlya az adósság finanszírozásában, a tartozás kétharmada pedig már forintban áll fenn, a lakosság az állampapírok 13 százalékát birtokolja.
Közölték, a meghozott reformok működnek, az államadósság csökkenő pályán, a gazdaság 2013 óta bővül, az államháztartás hiánya a GDP 2 százaléka körül alakulhatott 2015-ben. Magyarország erős egyensúlyi és reálgazdasági helyzetbe került, amelyet nemzetközi intézmények és piaci elemzők is elismernek, így az év folyamán indokolt a magyar hitelminősítés kedvező felülvizsgálata – írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Forrás: MHO

9 hozzászólás “A várakozásoknál kedvezőbben alakult az államadósság” bejegyzésre

  1. ebihal szerint:

    Nyugodtan olvassátok a szakmai cikkeket, s megtudhatjátok, hogy a nagy bánatos
    lószerszám csökkent!

  2. fghfjhgkjhk szerint:

    Egyszer el kell kezdeni kifizetni az állampapírokat is. 🙂
    Akkor nem lesz ilyen szép a kozmetika. 😛

  3. nagyapó szerint:

    Eetásak! 75,5 %, szemben a szociktól örökölt 82 %-kal. Ez úgy, hogy nem vettünk föl külföldi adósságot!!!
    Ebből is látszik, mennyit loptak a szocik.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  4. felix szerint:

    Ne is ír ilyen butaságot.
    Az állampapírok jelentős része külföldi kézben van azaz külföldről fel vett hitel, csak a szabd piacon.
    Az nem baj, hogy fingod sincs semmiről. 🙂

  5. nagyapó szerint:

    1/2eszű1/2x! Butaság? Nézze meg a 2010-es és a 2015-ös adatokat az állampapírok tulajdonosairól! Sajnos a “nyócév” után a lakosságnak nem volt pénze befektetni, de a kormány intézkedései, deviza adósság, stb., után megnőtt a hazai befektetők száma, így kiszolgáltatottságunk is csökkent. Japán államadóssága 200%, de mind belföldi, így nincs semmi problémájuk.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  6. ebihal szerint:

    vén barom!
    Ennyi hülyeséget egy szuszra nem semmi leírni! Már a tavalyi devizaalapú kötvény-
    kibocsátásnál kiderült, nem azért vették mint a cukrot a kötvényeket, hanem mert
    a nemzetközi kamatszintnél 2-3 %-l többet fizet vissza a magyar állam. A hazai
    befektetők nem azért vesznek állampapírt, mert bíznak az államban, a fenét!
    Nincs EHO az állampapíron, a Nemzeti Bank a banki kamatokat erőszakkal 0,3 – 0,8
    %-n tartja, miközben 3-4 %-s kötvényeket forgalmaz. Mindezt az állam hülye
    gazdálkodása miatt! Ezért van az, hogy a GDP növekedés gyakorlatilag azonos
    az EU-s pénzekkel.

  7. nagyapó szerint:

    lumpenproli csecsemő béka! Tud még több hülyeséget? Jöhet az államadósság lehazudása a szokásos proli stílusban!
    Értem sértődöttségét, mert a sör ára emelkedik!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  8. felix szerint:

    Megmondtuk előre, hogy évvére jók lesznek az államadóssági adatok, aztán jöhetnek az újabb kötvénykibocsájtások és a paksi pénzek herdálása.

  9. ebihal szerint:

    vén barom!
    Az, hogy maga egy gerinctelen geci, még nem mentesíti attól, hogy valós cáfolatot
    próbáljon elővezetni! Ha nem megy, akkor lehet kussolni!

Itt lehet hozzászólni !