A Fidesz bemutatta új programját

Fidesz.hu

Navracsics Tibor

A Fidesz december 8-án mutatta be “Erős Magyarország” című programját. Az eseményen beszédet mondott többek között Orbán Viktor, Navracsics Tibor és Szájer József.

A Polgári Magyarországért Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében megrendezésre kerülő “Erős Magyarország – Egy európai program” című konferencián felszólalt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Navracsics Tibor frakcióvezető is. A programbemutatón beszédet mondott Szájer József EPP-képviselő és Corien Wortmann-Kool, az Európai Néppárt alelnöke, aki a holland jobbközép programról beszélt. Felszólalt Erwin Teufel, Baden-Württemberg volt miniszterelnöke is, aki a német tapasztalatokat osztotta meg a hallgatósággal.

Navracsics: A Fidesz programja a jövő programja

A Fidesz az Európai Néppárttal egyeztetve dolgozta ki az Erős Magyarország programját – jelentette ki Navracsics Tibor, kiemelve: ez egy alapprogram, mely célját tekintve szakpolitikai irányokat mutat fel. Mint fogalmazott, vannak fanyalgók, akik szerint semmi újat nem tartalmaz ez a program. Köszönjük nekik, hogy végre kimondták, a Fidesznek eddig is volt programja, és elismerték azt is, Gyurcsány Ferenc hazudott, mikor azt állította, hogy nincs – tette hozzá.

A Fidesz frakcióvezetője félelmének adott hangot, mely szerint a programot el fogják lopni. “De ez nem indok, hogy ne készítsük el” – szögezte le a politikus, kiemelve: az MSZP már korábban is több programelemet ellopott a Fidesztől. Példaként említette a Költségvetési Tanácsot, melyet korábban populistának és alkotmányellenesnek ítéltek, majd egy évvel később százszor akkora méretben és százszor akkora költségvetéssel, de mégis létrehoztak.

Navracsics Tibor beszédének bővebb változatát itt olvashatja.

Szájer: Európával közösek a problémáink

Szájer József elmondta, hogy ma Magyarországon a polgárok háromféle értelemben vannak kiszolgáltatva. Egyrészt fogyasztókként, másrészt munkavállalókként, végül pedig állampolgárként. Magyarországon az állam nem látja el a feladatát, a jelenlegi szerkezet nagy bürokráciával és alacsony hatékonysággal működik, éppen ezért ezekre a kérdésekre kell választ adnia egy programnak. Ez a program olyan – húzta alá az Európai Néppárt frakciójának alelnöke -, amely az új munkahelyek létesítését tűzi ki célul csakúgy, mint az Európai Néppárt alapprogramja. Szájer rámutatott, hogy egy politikai erőnek nem lehet más célja, mint a teljes foglalkoztatottság kitűzése.

A népességfogyás ügyéről szólva a néppárti képviselő kijelentette, hogy néppárt programja a demográfiai kérdést tekinti az egyik legsúlyosabb európai problémának. Mi magyarok ezzel már korábban is szembesültünk, azonban szinte alig történt bármiféle lépés a megakadályozására.

Szájer József beszéde bővebben itt olvasható.

Európai példák

A programbemutatón beszédet mondott Corien Wortmann-Kool, az Európai Néppárt alelnöke, aki a holland jobbközép programról beszélt. Felszólalt Erwin Teufel, Baden-Württemberg volt miniszterelnöke is, aki a német tapasztalatokat osztotta meg a hallgatósággal.

A konferencia külföldi politikusainak beszéde itt olvasható el.

Orbán: Magyarország egy abszurd ország

Orbán Viktor a külföldi vendégeknek címezve elmondta, hogy tulajdonképpen ők egy olyan országba fogadták el a meghívást, ahol sok abszurditással lehet találkozni. Példaként említette a tegnapi együttes orosz-magyar kormányülést, vagy azt, hogy hazánkban a hazugsággal – amely áruvédjeggyé vált – hatalmon lehet maradni. Hozzáfűzte: Nyugat-Európában már bevett szokás, hogy egy párt olyan alapprogramot alkot, amelyre később választási és kormányprogramot tud építeni. Orbán rámutatott: Magyarország legfőképp az önbecsülés hiányától szenved; az általánossá vált hazugság, korrupció, színlelés, megtévesztés nem olyan dolgok, amire büszkének lehet lenni. A Fidesz mostanra megalkotott alapprogramja egy fontos lépés ahhoz, hogy a magyarok visszanyerjék az önbecsüléseket, és olyan értékeket mutassanak fel, amire büszkék lehetnek Európában – jelentette ki a párt elnöke.

Magyarországot nem a jövendőt meghatározó szándékok, hanem a múlt reflexei, a múlt politikai gyakorlata és a múlt emberei uralják, s ami ma történik, az időben visszafelé visz minket ahhoz, amit magunk mögött akartunk hagyni már régóta – szögezte le Orbán Viktor, hozzáfűzve: ma minden gazdasági gondunk gyökere az, hogy a politika ugyanúgy rátelepszik a gazdaságra, mint a rendszerváltás előtt. A politikának egyetlen önszabályozója van: az erkölcs. Ha pedig egy politikai rendszer elveszíti az erkölcsi mércéjét, ha be tud csapni egy egész országot, abban a politikával és közélettel foglalkozó értelmiségnek is felelőssége van, az értelmiségi rétegre nézve is szegénységi bizonyítványt jelent.

Hogy jutott el idáig Magyarország? – tette fel a kérdést a volt miniszterelnök. Elsőként úgy, hogy véglegesítette a magyar gazdaság duális rendszerét – amikor a jól működő, külföldi kézen lévő beruházásokkal állnak szemben a megmaradás határán egyensúlyozó kis- és középvállalkozások -, másrészt úgy, hogy a kormányzó pártok saját politikai érdekeikre használják fel, s lényegében megerőszakolják a magyar gazdaságot – mutatott rá a Fidesz elnöke. Orbán úgy véli, hogy a hatalom mindezt szándékosan, egy nem nyugati, hanem keleti – ha úgy tetszik, oroszos – társadalmi berendezkedés kialakítása érdekében teszi. Ennek a társadalomképnek a lényege, hogy az uralkodó osztály akarata szerint gyengévé váljon a középosztály, és hogy a társadalom kettéváljon: nem bal- és jobboldalra, hanem a kiszolgáltatott embereket szembefordítva a középosztállyal, az uralkodó elit érdekeinek megfelelően. Egymás ellen kijátszva társadalmi csoportokat, szembefordítva az orvosokat a betegekkel, a tanárokat a szülőkkel – jelentette ki Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke hangsúlyozta: mivel a politika gyengítette le az országot, ezért a politika kötelessége, hogy újra erőssé tegye hazánkat, de ehhez nem gazdasági, hanem politikai változásra van szükség. A növekedés érdekében a középosztálynak történelmi szövetséget kell kötnie, és össze kell fognia az egyre szélesebb elszegényedő réteggel. “Meggyőződésem, hogy nekünk ezt a történelmi szövetséget kell létrehoznunk annak érdekében, hogy a lefojtott indulatokból cselekvő energiákat hozhassunk létre, hogy Magyarország végérvényesen átlépje a saját árnyékát. Ez a mi küldetésünk, és erre vállalkozik ez az alapprogram” – mondta Orbán Viktor.

Orbán Viktor beszéde bővebben itt olvasható.

* * *

2006 novemberében jelentette be Navracsics Tibor, hogy a Fidesz 2007 januárjától társadalmi vitafórumot indít négy témában (igazságosság, életminőség, közszolgáltatások, versenyképesség). A Fidesz májusi, XXII. tisztújító kongresszusán került sor a Jövőnk vitasorozat tapasztalatait összegző vitaanyag elfogadására. Navracsics Tibor 2007 nyarán beszélt először arról, hogy a Fidesz programalkotó munkába kezd: a frakcióvezető decemberre ígérte a klasszikus értelemben vett, szakpolitikánként lebontott programot, amelyben összefoglalják, hogy a Fidesz szerint 2007. végén 2008. elején mit kellene tenni az országért.

2007. augusztus 21-én került sor Angela Merkel német kancellár asszony magyarországi látogatására, amelyen megbeszélést folytatott a Fidesz elnökével. A találkozót követő sajtótájékoztatón került bejelentésre, hogy megállapodás született arról, hogy a Fidesz és a CDU között programalkotási csere jön létre a jövőben. 2007. október elején a frakcióvezető megbeszéléseket folytatott a brit konzervatív politikusokkal Blackpool-ban, ahol a torryk éves kongresszusa zajlott. Navracsics Tibor a tárgyalások kapcsán hangsúlyozta: a brit Konzervatív Párt a Fideszhez hasonlóan a társadalompolitikára helyezi a hangsúlyt választási programjában. A torryk is a közösség egyik legfontosabb megtartó erejét, a családokat akarják erősíteni hatalomra kerülésük esetén.

Még 2007 októberében a Fidesz frakcióvezetője Brüsszelben találkozott Joseph Daullal, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetőjével. A találkozó célja kettős volt: a magyar belpolitikai helyzet áttekintése mellett a politikusok kölcsönösen ismertették egymással a két párt programalkotási folyamatának eddigi eredményeit.

Az előzetes megbeszélések alapján 2007. október végén került sor a német kancellár asszonnyal, Angela Merkellel való találkozóra. Az egyeztetések kapcsán Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy a CDU programalkotó munkacsoportja is hangsúlyos kérdésként kezeli a szociális piacgazdaság, a kedvezőtlen demográfiai folyamatok, valamint a biztonság ügyét. A Fideszhez hasonlóan a német kereszténydemokraták is pártolják a családi adózás bevezetését.

Mint arról a frakcióvezető részletesen is beszámolt a Jobbklikk honlapján, december elején részt vett a CDU hannoveri kongresszusán is, ahol megbeszéléseket folytatott Ruprecht Polenz-cel, a német parlament külügyi bizottságának konzervatív elnökével, valamint Eckart von Klaedennel, a CDU-CSU parlamenti frakciójának külpolitikai szóvivőjével, a német-magyar parlamenti csoport elnökével. A találkozó résztvevői tájékoztatták egymást a német, illetve magyar belpolitikai kérdésekről és a pártprogramokról. Navracsics Tibor találkozott még Christine Haderthauerrel, a kisebbik konzervatív párt főtitkárával is.

Forrás: Fidesz.hu

Hozzászólások lezárva.