Vörös Csepel, zúgjon a hangod! Ma már csak nosztalgia

Stop, Tények

Múlt héttől péntek esténként a késő esti Tények új műsorblokkal jelentkezik. A TV2 munkatársai hétről hétre mini dokumentumfilm sorozatokkal mutatják be az elmúlt húsz év történéseit. Mennyire változott meg a környezetünk az elmúlt években, avagy mennyire nem, milyen társadalmi hatások formálták hétköznapi életünket, hogyan változtak meg mindennapjaink, mi az, ami a mai napig változatlan körülöttünk?

A sorozat második darabjában Faix Csaba járt utána annak, hogy mi lett a sorsa az egykori Csepel Műveknek.

20 évvel ezelőtt körülbelül 15 ezer ember dolgozott a Csepeli Vas- és Fémmű telephelyén. Három évvel a rendszerváltás után mindössze 3000. Az ott dolgozóknak a Kádár rendszer jelentette a boldog békeidőket – a rendszerváltás pedig annak a végét. Sinka István a szerencsések között volt. Ő a rendszerváltás pillanatában a Csepel Fémmű Rt-nél dolgozott. Ez a gyáregység működött a leghosszabb ideig az egykori 15 gyár közül – csak tavaly zárt be véglegesen. Neki és kollégáinak így a rendszerváltás csak a világ átalakulását jelentette, nem munkahelyük elvesztését.

A többség azonban nem volt ilyen szerencsés. Kovács István és barátai szinte a rendszerváltás másnapján utcára kerültek – azóta állandó harc az életük. Időnként vissza-vissza dolgoznak az egykori Csepel Művek területén alakult új gyárakban, de rendszeres állandó munkájuk és egzisztenciájuk azóta sincs. Boldog nosztalgiával gondolnak vissza a Kádár rendszerre és a mai napig nem értik, miért kellett bezárni a Csepel Műveket, amikor az jól működött.

Szükségszerű volt-e a magyar ipar ilyen mértékű leépülése a KGST megszűnése után vagy meg lehetett volna menteni egy részét? Mi lett azokkal, akik munka nélkül maradtak? És mi lett Csepellel, az egykori Vörös Csepellel? Rendszerváltás az iparban – ezt mutatja be a Tények – “Rendszerváltó sorozatának” következő része.

Forrás: Stop.hu

2 hozzászólás “Vörös Csepel, zúgjon a hangod! Ma már csak nosztalgia” bejegyzésre

  1. LB szerint:

    Emlékezzünk egy kicsit!

    Szabadság, egyenlőség és terror

    “A csepeli munkásság március 18-i nagygyűlése jóváhagyta a demonstráció gondolatát, követelte a választási előkészületek félbehagyását és a proletárdiktatúra kikiáltását.”

    http://www.mult-kor.hu/cikk.php?id=23914

  2. LB szerint:

    Vasárnap este 22:05-kor a HírTV-ben a Túlélők című dokumentum filmet vetítik. A filmben többek között megszólal a Deme nagyapa, a Deme unoka, Takács József és Kossik úr is.

Itt lehet hozzászólni !