A Samsung épp úgy csalt, mint a Volkswagen

Origo

A Samsung épp úgy csalt, mint a Volkswagen

Úgy néz ki, a világ egyik legnagyobb televíziógyártója, a Samsung háza táján is kirobbanóban van egy, a Volkswagenéhez hasonló botrány. A dél-koreai cég szintén azt használhatta ki, hogy a hivatalos méréseket zárt laboratóriumi körülmények között végzik.

A Volkswagen-botrányhoz kísértetiesen hasonló ügy robbanhat ki a Samsung bizonyos tévékészülékeivel kapcsolatban. Független laboratóriumi tesztek ugyanis arra az eredményre jutottak, hogy a Samsung egyes, Európában forgalmazott televíziói kevesebb energiát fogyasztanak a hivatalos tesztek során, mint a való életben.

A mostani botrányok tükrében egyből felmerült a gyanú, hogy a Samsung a Volkswagenhez hasonlóan direkt úgy állította be készülékeit, hogy azok a szabályoknak megfelelően, a zárt laboratóriumi mérések során kedvezőbb eredményeket érjen el, mint a valóságban, egy átlagos használat során.

Az Európai Bizottság vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy lehet-e csalni a hivatalos teszteken, illetve azt ígérte a szervezet: kezdeményezi az energiahatékonysági rendelet szigorítását. Utóbbi által szeretnék elkerülni, hogy a tévékben és más fogyasztási cikkekben elhelyezett funkciók, berendezések jobb eredményt tudjanak mutatni a valóságosnál. Az EU számos tagállama ugyanis aggodalmának adott hangot a labortesztek kapcsán.

Az eltérő eredményeket a tévék úgynevezett Motion Lightning technológiája adta, a Samsung ugyanakkor tagadja, hogy ezt használva manipulálták volna a hivatalos energiahatékonysági labortesztek eredményeit.

“Nincs hasonlóság a Motion Lightning technológia és a Volkswagen motorjai között. Ez a funkció nem csak tesztkörnyezetben aktiválódik. Épp ellenkezőleg, ez egy alapfunkció, ami csökkenti a fogyasztást abban az esetben, ha mozgást érzékel a képernyőn. Az energiahatékonysági tesztek során használt tartalmat ráadásul maga a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) állította össze” – mondta a Samsung szóvivője a Guardiannek.

Az EU által támogatott ComplianTV vizsgálatai ugyanakkor azt mutatták, hogy a tesztvideók esetén sokkal drasztikusabban csökkent az energiafogyasztás, mint más tartalmak megtekintésekor.A Motion Lightning feladata elvileg az lenne, hogy a tartalomnak megfelelően állítsa be a fényerőt – és ezáltal az energiafogyasztást. A hivatalos teszteken a technológia csökkentette mind a fényerőt, mind a tévé fogyasztását, például a felvett műsorok, filmek és élő adás gyors visszatekercselése során.

A való életben viszont nem csökkentette az energiafogyasztást, ez pedig magasabb fogyasztáshoz, áramszámlához vezet, és hozzájárul a magasabb szén-dioxid-kibocsátáshoz is.

Forrás: AFP/Robyn Beck

Forrás: Origo

2 hozzászólás “A Samsung épp úgy csalt, mint a Volkswagen” bejegyzésre

  1. Grün Izidor szerint:

    Ha már egy mosógépnél megkövetelik a minimum 20 kg/év CO2 megtakarítást, akkor mennyit fogyaszthat egy tévé CO2-ből?!
    Vagy annál már nincs ilyen megtakarítási követelmény?! 😀 😛
    http://csepel.info/?p=42374

  2. fghfjhgkjhk szerint:

    Akkor hasogassuk a (punci) szőrszálat, hogy egy A++ hűtőn a cimke szerint évi 240kWh a fogyasztás. Ka, ha nem nyitom ki soha az ajtót.
    Amúgy meg egy LED TV fogyasztása hogyan mérhető???
    Komolyan kérdezem.
    Költői…

Itt lehet hozzászólni !