Kivégzés a csepeli iskolában: még mindig sok a rejtély

PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu

Fotó: Mudra László [origo]

Hétfőn a televízióban is bemutatják azt a mozikban már tavasszal vetített ötvenkét perces dokumentumfilmet, ami a 2009-ben történt csepeli kettős gyilkosság tragédiáját, hátterét, emberi oldalát mutatja be.

Skrabski Fruzsina, Géczy Dávid és Csarnai Attila filmjében megszólaltak az áldozatok és az elkövetők közeli ismerősei, hozzátartozói, emellett a dokumentumfilm rávilágít az emberölés miatt hosszú börtönévekre ítélt Kun Tamás és az egykori szocialista politikus, Deme Gábor személyiségére, kettejük viszonyára, az ügy legfontosabb bizonyítékára, de választ keres a brutális gyilkosság indítékára is. 

A rendezők nyomozati és bírósági iratok, tárgyalási felvételek, a kulcsfontosságú bizonyítékul szolgáló hanganyag, illetve ismerősök, hozzátartozók elmondásai alapján, rekonstruált jelenetek segítségével mutatták be a kettős gyilkosság drámai történéseit: 2009. január 7-én este fél hétkor lövések dördültek a Csepel-sziget Általános és Szakképző Iskola első emeletén. Hidegvérrel végeztek az iskola volt igazgatójával, a helyi szocialisták egyik képviselőjével, Takács Józseffel és egy fiatal tanárral, Papp Lászlóval. Szó szerint kivégezték őket. Az iskola korábbi gondnoka átlőtt kézzel rohant a közeli zöldségeshez, hogy riassza a rendőrséget. Ő azt állította, egy csuklyás férfi húzta meg a ravaszt. A nyomozók azonban hamar rájöttek, hogy valami nem stimmel a gondnok-biztonsági őr verziójával, túl sok volt a megválaszolatlan kérdés, túl sok volt az ellentmondás. Nem sokkal később az egyik áldozatnál találtak egy bekapcsolt diktafont. Nem maradtak kérdések. De erről majd később.

csepel mti

POLITIKAI HATALOMRA TÖRT

Az alkotók a mű elején fontosnak tartották bemutatni a gyilkosok jellemét, személyiségét. A gyilkosság idején igazgatói munkakörben dolgozó, jelenleg jogerős fegyházbüntetését töltő egykori helyi szocialista politikus, Deme Gábor viselkedéséről, hatalommániájáról például rémtörténetek hangzottak el a filmben: Deme az iskola tanulóit ütötte-verte, fojtogatta, terrorizálta, a neki nem tetsző pedagógusokat pedig zsarolta és fenyegette, akik „kis Hitlernek” hívták őt a háta mögött. A filmben megemlítik, hogy a volt szoci politikus többek előtt jövőbeli terveivel is hencegett, amit sokan el is hittek neki: polgármester, miniszter, miniszterelnök akart lenni. Demét úgy jellemezték, mint aki egy törtető, a céljai érdekében minden eszközt megragadó, mindenkin átgázoló figura. A halálos lövéseket leadó Kun Tamásnak szintén nagyravágyó tervei voltak, amik szorosan összefüggtek Deme Gáboréval. A két férfi egy idő után egymástól elválaszthatatlan volt, alá-fölérendeltségi viszony alakult ki kettejük között, Kun mindenben kiszolgálta Demét, akit Istenként tisztelt és abban bízott, ha Deme a politikai hatalom közelébe kerül, az ő szekerét is tolni fogja. Kun hűségét bizonyítja, hogy még a bírósági tárgyalások során sem tett terhelő vallomást Demére, mindvégig védte egykori főnökét.

MAI NAPIG SOK A MEGVÁLASZOLATLAN KÉRDÉS

A gyilkosság előzménye, hogy Deme még gazdasági vezetőként csaknem hat és fél milliót sikkasztott el az iskola költségvetéséből, ezért vizsgálatot kezdeményeztek és több pontban összefoglalták a bűncselekményekre utaló adatokat. Takács később egyre súlyosabb visszaélésekre derített fényt, ami miatt Demét fel is függesztették az igazgatói állásából. Takács József a gyilkosság napján, kezében egy fekete aktatáskával, benne a sikkasztásról szóló dokumentumokkal elment a csepeli önkormányzathoz, ahol barátaival, politikustársaival egyeztetett. A megbeszélés után bement a rendőrségre, ahol Takácsot Császár Mihály akkori csepeli rendőrfőkapitány fogadta, másfél órát tárgyaltak, négyszemközt. Noha a későbbi áldozat úgy indult el otthonról, hogy a rendőrségen feljelentést tesz Deme Gábor ellen, erre mégsem került sor és a mai napig nem tudni, mi történt a zárt ajtók mögött. Demepedig aznap többször egyeztetett Podolák György egykori szocialista országgyűlési képviselővel, sőt a gyilkosság előtt másfél órával személyesen is találkoztak. Nem mellékes, milyen megbeszélni, valója lehetett Demének és Podoláknak. Utóbbi a bíróságon olyan vallomást tett, hogy ő nem tudta pontosan, hogy mit akar tőle Deme Gábor, aki viszont azt állította, hogy a szocialisták fekete pénzeiről, fiktív számlákról beszélt a volt országgyűlési képviselővel.

kun blikk

A HANGFELVÉTEL VOLT A LEGFONTOSABB BIZONYÍTÉK

Takács és Deme 2009. január 7-ére beszéltek meg találkozót egymással a„félreértések” tisztázása végett a Csepel-szigeti Általános Iskolába, ahol aznap, kora este egy előre eltervezett, precízen megszervezett gyilkosság zajlott, ám a kiagyalók arra nem számíthattak, hogy az egyik áldozatnál, a találkozón szintén jelen lévő Papp Lászlónál egy bekapcsolt diktafon lapul. Még az ügyben eljáró nyomozókat is meglepte ez a magyar és európai kriminalisztikában is egyedülálló bizonyíték, amin hallható volt az emberölés előzménye, maga a gyilkosság és az is, hogy mi történt közvetlenül a kivégzés után. A felvételen ugyanishallható, ahogy körülbelül félórányi tárgyalás után a megbeszélést biztosító Kun Tamás egyszerűen fejbe lőtte az intézmény vezetőjét. Papp László az életéért könyörgött, de gyilkosa neki sem kegyelmezett. A hangfelvétel alapján az is kivehető volt, ahogy a szocialista politikus jobbkeze véletlenül karon lövi magát, majd eltüntették a biztonsági kamera felvételeit.  

ÉVTIZEDEKRE RÁCS MÖGÉ KERÜLTEK

A film egyik megszólalója szerint Papp László a halála előtti másodpercekben tisztában lehetett azzal, hogy nála egy olyan bizonyíték van, amivel később lebuktathatóak „ezek a gazemberek”.  Pontosan így történt: Deme és Kun verzióját a hangfelvétel meghallgatása után sem a rendőrök, sem a bíróságon nem hitték el, évtizedekre rács mögé kerültek:  a Fővárosi Ítélőtábla 2013. április 25-én meghozott jogerős ítéletében Kun Tamásra tényleges életfogytiglant, Deme Gáborra  szintén életfogytiglani fegyházbüntetést szabott ki. A volt szocialista politikus leghamarabb 36 év múlva szabadulhat feltételesen. A csepeli kettős gyilkossággal, annak politikai szálaival néhány hónapja két részes oknyomozó írásunkban is foglalkoztunk, erről bővebben itt és itt olvashat.

Forrás: Pesti Srácok

 

8 hozzászólás “Kivégzés a csepeli iskolában: még mindig sok a rejtély” bejegyzésre

  1. nagyapó szerint:

    A csepeli MSZP “utolsó” üzenete: „Megmentünk Gábor ! Az MSzP alapszervezet nevében megigérem hogy mindent megteszünk a megmentésed érdekében. A Rendöség is sáros más ügyekben, ha téged bukni hagynak ok is buknak ! Veled vagyunk Gábor ! K. Anasztázia MSzP alapszervezet”
    Mit jelenthet, üzenhet a K.Anasztázia aláírás? A K.-ot nem firtatom, mert szerteágazó, viszont az Anasztázia jelentése – a feltámadott. El lehet gondolkodni rajta.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  2. Orsós Rodrígó szerint:

    A harmadik képen miért tolják a rezsibiztosunkat hordágyon? Megkapta a gázszámlát?

  3. nagyapó szerint:

    Ha, ha, ha! Igazi műcigány vicc! Túl akarja szárnyalni Izidort?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  4. Orsós Rodrígó szerint:

    Bocs öreg, részeg vicceket nem tudok.

  5. nagyapó szerint:

    Műcigány! Mitől részeg egy vicc??? Elvégeztem a nyócat, de nem értem.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  6. Orsós Rodrígó szerint:

    Akkor csak aszongya már meg, hogy miért fekszik Rezsisszilárd hordágyon a 3.képen? Mibe tenyerelt? Titok?

  7. felix szerint:

    nagyapó szerint:
    2015. szeptember 06., vasárnap – 21:45
    Műcigány! Mitől részeg egy vicc??? Elvégeztem a nyócat, de nem értem.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

    https://www.google.hu/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=r%C3%A9szeg%20viccek

  8. GONDOLKODÓ! szerint:

    Mindenesetre a nagy mszp-sek büszkék lehetnek magukra, a képen látottak miatt. Vannak akik már onnét is kimenekültek, az újabb “fészekrakás” reményében.

Itt lehet hozzászólni !