Origo
A kelet-közép-európai régió ötszáz legnagyobb vállalata tavaly összesen 572 milliárd euró bevételt ért el, ami 2,1 százalékos növekedés éves összevetésben – derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből. Magyarország a második lett Lengyelország mögött.
A Coface minden évben közzétett, Top 500 című kiadványa a kelet-közép-európai térség ötszáz legnagyobb vállalatát állítja sorrendbe az eredmények, a létszám, és a fizetőképesség alapján.
A hitelbiztosító szerint kedvező, hogy 2014-ben a legnagyobb cégek az árbevételük növelése mellett 1,7 százalékkal bővítették a dolgozói létszámot.
Az autóipar vezet
A legnagyobb cégek magasabb árbevétele arra utal, hogy javultak a gazdasági feltételek a térségben.
Lengyelország adja a legtöbb céget az ötszázas listára, de Magyarországon mérték a legnagyobb növekedési rátát.
Az autóipari cégek szerepeltek a legjobban, összesített árbevételük 10,6 százalékkal nőtt 2014-ben. Az olaj- és gázipari vállalatok együttes árbevétele ugyanakkor csökkent, 3,9 százalékkal.
Fizetésképtelenség
A romániai 4,54 százalékos fizetésképtelenségi ráta volt a legmagasabb, a legalacsonyabb – 0,05 százalékos – érték pedig Lengyelországé.
Magyarországon 2,9 százalékos fizetésképtelenségi rátát mértek 2014-ben a Coface szakértői.
Magyarország kiemelkedő teljesítményt nyújtott a GDP-növekedés tekintetében, nemcsak regionális szempontból, hanem az uniós átlaggal összevetve is.
A tavalyi 3,6 százalékos növekedés után a várakozásaik szerint idén is folytatódik a fejlődés, a Coface 2,8 százalékos GDP-emelkedésre számít.
A Mol a második
Az ötszázas listán 176 lengyel vállalat szerepel, Magyarország a második 73-mal.
A rangsort a PKN Orlen lengyel olajcég vezeti 25 milliárd eurós bevétellel, a második a magyar Mol Nyrt. 15,42 milliárd euróval, a harmadik pedig a cseh Skoda Auto 10,79 milliárd eurós eredménnyel.
Az első tíz cég között még egy magyar vállalat szerepel, a győri Audi-gyár 7,42 milliárd eurós bevételével, amely a hatodik helyet érte el.
A felmérésben Kelet-Közép-Európa legnagyobb (legalább 120 millió eurós éves árbevétellel rendelkező) vállalatai kerültek a pénzügyi szolgáltatók, így a bankok, biztosítótársaságok, lízingcégek és brókercégek kivételével.
Forrás: Origo
This entry was posted on 2015. augusztus 30. vasárnap at 14:22 and is filed under Gazdaság, Kormány, Nemzetpolitika. Valamennyi hozzászólás követhető az RSS 2.0 hírcsatornán keresztül. Hozzá lehet szólni, vagy küldhető visszajelzés a saját oldalról.
A magyar autógyárak és a hasznot hazahozó “szemét multi” MOL ?
Nem biztos, hogy Merkelnél való gyufakihúzás után ezek a kozmetikázott számok a jövőben ilyen mesésre kozmetikázhatóak maradnak. 🙂